Najlepsze Domy
Inteligentne sterowanie instalacjami grzewczymi

Inteligentne sterowanie instalacjami grzewczymi

Nie lada wyzwaniem projektowym, jak i wykonawczym jest zapewnienie w każdym pomieszczeniu komfortu cieplnego przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów eksploatacji ogrzewania. Fot. Fot. IMI Hydronic Engineering
Nie lada wyzwaniem projektowym, jak i wykonawczym jest zapewnienie w każdym pomieszczeniu komfortu cieplnego przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów eksploatacji ogrzewania. Fot. Fot. IMI Hydronic Engineering
Zastosowania inteligentnego sterowania ogrzewaniem łazienkowym może przynieść inwestorowi znaczące podniesienie komfortu życia, połączone nawet z 30% mniejszym zużyciem energii. Jednak, aby mógł on w pełni wykorzystać ten potencjał trzeba nie tylko dobrać odpowiednie grzejniki, połączone z prawidłowo zaprojektowaną instalacją grzewczą, ale też umiejętnie zarządzać przepływającym ciepłem.

Nie lada wyzwaniem projektowym, jak i wykonawczym jest zapewnienie w każdym pomieszczeniu komfortu cieplnego przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów eksploatacji ogrzewania.

Tym bardziej w łazience jest szczególnie trudno połączyć komfort użytkowy z oszczędnościami zużycia energii z powodu dużych wahań temperatury. Te ostatnie wynikają głównie ze specyfiki pracy grzewczej grzejników drabinkowych oraz częstego użytkowania tego typu pomieszczeń

Sposób na zdalne sterowanie

Eksperci na co dzień zajmujący się tematyką energooszczędnego wykorzystania ogrzewania wskazują zazwyczaj na trzy sposoby regulacji ciepła grzejników wraz z ogrzewaniem podłogowym.

Pierwszy z nich polega na wykorzystaniu programowalnych, elektronicznych termostatów, którymi można sterować poprzez specjalny panel centralny, zazwyczaj umieszczony w jednym z pomieszczeń w domu.

Na przykład bezprzewodowy system sterowania Danfoss Link CC może sterować grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym elektrycznym i wodnym na zasadzie funkcji włącz/wyłącz. Z kolei za pomocą termostatu living connet, który stanowi część systemu Danfoss Link możemy w łazience ustalić zawsze wyższą temperaturę, albo ustawić taką funkcję na panelu Danfoss Link CC, dzięki czemu podłoga w łazience będzie komfortowo ciepła nawet wtedy, kiedy nie będzie uruchomiony system ogrzewania wodnego. Danfoss Link jest na tyle wszechstronnym rozwiązaniem regulacji ogrzewania, że poza systemem wodnym, może również obsłużyć ogrzewanie elektryczne i współpracować z pompą ciepła i rekuperacją – podkreśla Dawid Kacperski, inżynier sprzedaży Odnawialnych Źródeł Energii, Danfoss Polska.

Czytaj także: Ekspert mówi, że nie tylko COP i SCOP liczy się przy wyborze pomp ciepła

Kolejnym sposobem na regulowanie temperatury w pomieszczeniu jest zakup grzejnika dekoracyjnego z przekaźnikiem gniazdkowym. W tym wypadku takie rozwiązanie nie pozwala na tak precyzyjne, a szczególnie zdalne sterowanie ogrzewaniem, jak w przypadku wykorzystania paneli sterowania z cyfrowymi termostatami, ale na pewno jest to tańsza alternatywa. Wymaga ona jednak od użytkownika odpowiedniego ustawienia pracy grzejnika, dostosowując ją do własnych potrzeb i rytmu codziennego życia.

Za pomocą grzejnika dekoracyjnego z przekaźnikiem gniazdkowym, który może zostać tak wysterowany, aby o odpowiednich porach rano i wieczorem dogrzać np. łazienkę i wysuszyć ręczniki, lub po prostu możemy bezpośrednio po kąpieli go włączyć – podsumowuje Dawid Kacperski z firmy Dansfoss. Ostatnim, dość powszechnym sposobem na sterowanie ogrzewanie jest podłączenie grzejnika do wodnego obiegu cyrkulacji ciepłej wody.

Wtedy również możemy ustalić dni i pory, typowe dla użytkowników kiedy potrzebna jest cyrkulacja ciepłej wody a co za tym idzie zwiększenie komfortu cieplnego – podpowiada Dawid Kacperski.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!