Najlepsze Domy
Instalacje OZE w energooszczędnym domu

Instalacje OZE w energooszczędnym domu

Istotą budownictwa energooszczędnego jest korzystny bilans energetyczny i czerpanie energii z odnawialnych źródeł. Chodzi o to, by do minimum zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, którą pozyskuje się z instalacji wykorzystujących OZE. Jakie są zalety „zielonego” budownictwa i jak powinien wyglądać energooszczędny dom?

Energia elektryczna

Wśród instalacji, które dzięki odnawialnym źródłom energii wytwarzają energię elektryczną największą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne i małe elektrownie wiatrowe.

Najprościej mówiąc instalacja fotowoltaiczna służy do przekształcania energii słonecznej w prąd elektryczny. Wykorzystuje do tego zjawisko fotowoltaiczne powstałe w ogniwie fotowoltaicznym. 
Praktycznie każde produkowane obecnie ogniwo wykonane jest z krzemu: monokrystalicznego lub multikrystalicznego.

Panele fotowoltaiczne produkowane są z bardzo wytrzymałych materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji. Przewidywany przez producentów średni okres eksploatacji paneli wynosi 30 lat.

Wśród największych wad instalacji fotowoltaicznej wymienia się wysokie koszty montażu zestawu. Dopiero dotacje rządowe w wielu krajach sprawiły, że fotowoltaika przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit i staje się coraz bardziej powszechna.

Czytaj także: Czym powinny wyróżniać się wejściowe drzwi do domu energooszczędnego

Również przydomowe elektrownie wiatrowe cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystują odnawialne źródła energii – w tym przypadku wiatr. Dzięki temu koszt pozyskiwania prądu jest praktycznie zerowy.

Pozostaje jednak kwestia montażu instalacji, która nie należy do najtańszych. Dlatego decyzję o instalacji przydomowej elektrowni wiatrowej powinna poprzedzić fachowa analiza, uwzględniająca m.in. wybór lokalizacji, rodzaj elektrowni, kwestie prawne (pozwolenie na budowę, koncesję), analizę kosztów (inwestycji i możliwość dofinansowania), ryzyko oraz eksploatację (przewidzianą średnią roczną produkcję energii i przewidywany czas działania turbiny).

Każdy z wymienionych czynników może być bardzo różny dlatego każdą taką inwestycję należy traktować indywidualnie. Warto również wziąć pod uwagę ceny energii elektrycznej pozyskiwanej z różnych źródeł.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!