×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Instalacje OZE w energooszczędnym domu

Instalacje OZE w energooszczędnym domu

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 10 lip 2018 13:00

Istotą budownictwa energooszczędnego jest korzystny bilans energetyczny i czerpanie energii z odnawialnych źródeł. Chodzi o to, by do minimum zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, którą pozyskuje się z instalacji wykorzystujących OZE. Jakie są zalety „zielonego” budownictwa i jak powinien wyglądać energooszczędny dom?

Energooszczędny dom to przede wszystkim budynek, który charakteryzuje się małymi stratami ciepła. Od tego trzeba zacząć. Już w fazie projektu powinniśmy zadbać o to, by ciepło nie uciekało przez ściany, dach, okna i drzwi, a bryła budynku była zwarta i prosta. Wszelkiego rodzaju szczeliny powodują straty ciepła, a na to w tego rodzaju budynkach nie można sobie pozwolić. Również mostki termiczne są wrogiem energooszczędności. Dlatego nie warto projektować skomplikowanych, wielospadowych dachów, wykuszy, lukarn itp.

Należy też zadbać o odpowiednią stolarkę otworową (charakteryzującą się niskim współczynnikiem przenikania ciepła i pozyskiwaniem do wewnątrz energii słonecznej) i jej prawidłowy montaż oraz o wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. To oczywiście tylko niektóre aspekty energooszczędnego budownictwa.

Równie ważne jest zastosowanie w domach energooszczędnych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Do wyboru jest kilka opcji. Pierwsza dotyczy ogrzewania i podgrzewania c.w.u., druga produkcji prądu.

Ogrzewanie i c.w.u.

Decydując się na instalację grzewczą opartą o odnawialne źródła energii możemy wybierać między pompą ciepła a kolektorami słonecznymi. Możemy także połączyć te dwa urządzenia. Wybierając pompę ciepła powinniśmy wiedzieć, że są trzy główne rodzaje tych urządzeń: powietrze/woda, solanka/woda, woda/woda. Ten ostatni rodzaj jest najrzadziej stosowany. Różni je źródło, z którego czerpią energię do wytworzenia ciepła: powietrze, grunt lub woda.

Warto również wiedzieć, że jedynie pompa gruntowa (solanka/woda) i pompa typu woda/woda są w stanie zapewnić energię, niezbędną do podgrzania wody (zarówno tej do ogrzewania, jak i c.w.u.), przez cały rok.

Pompy powietrzne zawsze wymagają dodatkowego (awaryjnego) źródła ciepła (np. kotła), ponieważ przy bardzo niskich temperaturach (np. -20ºC) pracują ze słabą efektywnością lub nie pracują wcale. Niewątpliwymi zaletami powietrznych pomp ciepła są stosunkowo mały koszt instalacji i możliwość zamontowania ich niemal w każdym miejscu zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

Gruntowe pompy ciepła to wysoki koszt samej instalacji, jak i montażu. Niezbędne jest wykonanie prac ziemnych – odwiertów (w przypadku kolektorów pionowych) i wykopów (przy kolektorach poziomych), a to znacznie podwyższ koszty. Ponadto stanowi ograniczenie ponieważ nie wszędzie możliwe jest wykonanie takiej instalacji.

Inną instalacją, wykorzystującą OZE, chętnie montowaną w domach energooszczędnych są kolektory słoneczne. Służą one do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo mogą być wykorzystywane jako wspomaganie wodnego ogrzewania budynku. Kolektory słoneczne zamieniają energię słoneczną na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (np. glikol) lub gaz (powietrze). Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje kolektorów słonecznych: płaskie i próżniowe rurowe. Ze względu na trudności technologiczne rzadko spotyka się płaskie kolektory próżniowe.

Jako że w Polsce zdarzają się dni bez słońca lub z jego niewielką ilością kolektory słoneczne nie są w stanie zapewnić energii do podgrzania c.w.u. przez cały rok i wymagają dodatkowego źródła ciepła.

Energia elektryczna

Wśród instalacji, które dzięki odnawialnym źródłom energii wytwarzają energię elektryczną największą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne i małe elektrownie wiatrowe.

Najprościej mówiąc instalacja fotowoltaiczna służy do przekształcania energii słonecznej w prąd elektryczny. Wykorzystuje do tego zjawisko fotowoltaiczne powstałe w ogniwie fotowoltaicznym. 
Praktycznie każde produkowane obecnie ogniwo wykonane jest z krzemu: monokrystalicznego lub multikrystalicznego.

Panele fotowoltaiczne produkowane są z bardzo wytrzymałych materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji. Przewidywany przez producentów średni okres eksploatacji paneli wynosi 30 lat.

Wśród największych wad instalacji fotowoltaicznej wymienia się wysokie koszty montażu zestawu. Dopiero dotacje rządowe w wielu krajach sprawiły, że fotowoltaika przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit i staje się coraz bardziej powszechna.

Czytaj także: Czym powinny wyróżniać się wejściowe drzwi do domu energooszczędnego

Również przydomowe elektrownie wiatrowe cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystują odnawialne źródła energii – w tym przypadku wiatr. Dzięki temu koszt pozyskiwania prądu jest praktycznie zerowy.

Pozostaje jednak kwestia montażu instalacji, która nie należy do najtańszych. Dlatego decyzję o instalacji przydomowej elektrowni wiatrowej powinna poprzedzić fachowa analiza, uwzględniająca m.in. wybór lokalizacji, rodzaj elektrowni, kwestie prawne (pozwolenie na budowę, koncesję), analizę kosztów (inwestycji i możliwość dofinansowania), ryzyko oraz eksploatację (przewidzianą średnią roczną produkcję energii i przewidywany czas działania turbiny).

Każdy z wymienionych czynników może być bardzo różny dlatego każdą taką inwestycję należy traktować indywidualnie. Warto również wziąć pod uwagę ceny energii elektrycznej pozyskiwanej z różnych źródeł.

Komentarze

Zaloguj się