×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Fundament dobrze ocieplony

Fundament dobrze ocieplony

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 28 maj 2019 14:00

Osoby planujące termomodernizację budynku często zastanawiają się, czy ocieplenie fundamentu jest konieczne. W wielu przypadkach dotyczy ono tylko ścian zewnętrznych i dachu, a zabezpieczanie części podziemnych ogranicza się do renowacji warstwy hydroizolacji i osłonięcia jej folią kubełkową. Pominięcie fundamentu podczas prac termoizolacyjnych może jednak prowadzić do zwiększonych strat energii cieplnej do gruntu.

Według niektórych szacunków w budynkach, w których solidnie ocieplono fasadę, ubytki przez nieochroniony fundament mogą być wyższe nawet o połowę, ze względu na zwiększone różnice temperatur między przegrodami nadziemnymi i podziemnymi. Warto pamiętać, że w budownictwie starego typu stosowano materiały o słabszych właściwościach cieplnych niż obecnie, dlatego należy zastosować materiały termoizolacyjne o tych samych, jak najlepszych parametrach współczynnika przewodzenia ciepła zarówno do ocieplania ścian, jak i fundamentów. W roli ocieplenia cokołu i ścian fundamentowych sprawdzi się styropian grafitowy Knauf Therm Expert Hydro EPS 100 lambda 31.

Nowe spojrzenie na ocieplanie fundamentu

Fundament nie ma styczności z mroźnym powietrzem w sezonie zimowym, ale jego konstrukcja jest także narażona na ujemne temperatury. W niektórych regionach Polski grunt może przemarzać nawet do głębokości 1,2-1,4 metra. Przy dobrze ocieplonych częściach nadziemnych i braku termoizolacji w częściach podziemnych ciepło z pomieszczeń może migrować w kierunku chłodniejszej strefy dolnej. Warto dodatkowo wziąć pod uwagę fakt, że tradycyjne fundamenty w starym budownictwie były wznoszone z materiałów, które dobrze przewodzą ciepło, jak beton czy kamień. Rozwiązaniem, które pozwala skutecznie zapobiec stratom energii i przedłużyć żywotność konstrukcji fundamentu, jest układana od jego zewnętrznej strony termoizolacja perymetryczna, złożona ze szczelnej hydroizolacji ściany fundamentowej i zwartej warstwy wytrzymałego, hydrofobowego styropianu o jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych.

Czytaj także: Mostki termiczne - jak ich unikać?

Nowe grafitowe płyty Knauf Therm Expert Hydro posiadają współczynnik lambda 0,031 W/mK. Są produkowane metodą wtrysku ciśnieniowego, a nie cięcia z bloku, dlatego posiadają zwartą strukturę złożoną z zamkniętych granulek, która wykazuje podwyższoną nienasiąkliwość. Dzięki temu styropian zachowuje swoje właściwości w wilgotnych warunkach. Optymalna gęstość na poziomie 18 kg/m3 pozwoliła uzyskać dobrą odporność mechaniczną płyt. Styropian o wytrzymałości na ściskanie na poziomie 100 kPa zapewnia skuteczną ochronę powłoki przeciwwodnej przed ewentualnym uszkodzeniem nawet na głębokości 3 metrów.

Komentarze

Zaloguj się