×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Fachowe zaplecze każdego parkieciarza

Fachowe zaplecze każdego parkieciarza

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 04 wrz 2017 16:06

Dobór elektronarzędzi oraz osprzętu do wykonywania prac parkieciarskich zależy od rodzaju materiału jaki będzie nimi obrabiany. Każdy producent lub dystrybutor elektronarzędzi udostępnia odpowiednie informacje dotyczące przeznaczenia jak i parametrów pracy narzędzi i osprzętu. W przypadku elektronarzędzi należy tak dobrać ich parametry żeby uzyskać przynajmniej 20% zapas „mocy”, co zapewni bezawaryjną pracę.

Obecnie mamy dostępny bogaty wybór materiałów do wykonania drewnianych posadzek. Występują zarówno elementy z litego drewna odpowiednio impregnowanego – różne wzory klepek, czy desek, jak i szeroki wybór materiałów drewnopochodnych typu panele, czy deski warstwowe.

Do montażu obydwu rodzajów podłóg fachowcy używają podobnych narzędzi. Specjaliści, wybierając profesjonalny sprzęt do prac parkieciarskich, w tym przypadku elektronarzędzi – w szczególności zwracają uwagę na trwałość, jakość, ergonomię i ich wielofunkcyjność. Parametry pozwalające na precyzyjną pracę elektronarzędziem to jeden z kluczowych warunków zakupu.

W mniejszym stopniu, lecz jednak przy wyborze, rolę odgrywa również cena urządzenia. Oprócz tego dużą rolę odgrywają opinie o urządzeniu, pojawiające się w mediach.

Podejmując decyzję o wyborze elektronarzędzi, fachowcy często decydują się na rozwiązania systemowe, które zapewniają im wykonanie większej ilości prac jednym narzędziem. W przypadku elektronarzędzi, wykorzystywanych przy pracach parkieciarskich, ich funkcjonalność jest bardzo ważna.

Dotyczy to zwłaszcza drogich, profesjonalnych urządzeń, gdzie wykonawca inwestując w takie narzędzia, może skorzystać z dodatkowych jego funkcji. 

Od A do Z

Trudno wyobrazić sobie warsztat parkieciarza, w którym nie będzie na wyposażeniu urządzeń służących do ciecia i przycinania. Ilość oraz rodzaj tego typu sprzętu na rynku jest dzisiaj ogromny.

Podstawowym urządzeniem, w które powinien zaopatrzyć każdy parkieciarz jest piła ze skrętnymi tarczami, posiadające stabilną płytę umożliwiającą precyzyjne ustawianie przykładnic.

W każdej z takich prac z pewnością nie obędziemy się bez pilarki ukosowej, bądź bardziej uniwersalnej pilarki ukosowo-stołowej. Dzięki tym elektronarzędziom wykonamy precyzyjne cięcia proste oraz pod dowolnym kątem. Dodatkowo możemy je wykorzystać do przycinania listew i gierowania cokołów – mówi Tomasz Szczygieł, specjalista ds. marketingu handlowego marki Dewalt w firmie Stanley Black&Decker.

Dzięki precyzyjnemu ustawieniu lewych i prawych krawędzi można ciąć dokładne ukosy bez straty materiału. Piła znajduje zastosowanie przy cięciu paneli, belek drewnianych, aluminium, tworzywa sztucznego, parkietu i laminatu.

W pracach związanych z obróbką nietypowych kształtów – narożników, rur, pomocna będzie frezarka. W przypadku parkietów z litego drewna wymagających końcowego szlifowania przydatna jest również szlifierka mimośrodowa, która posiada system kontroli szlifowania, eliminuje zarysowania i zmienną, nastawianą prędkość. Wykonamy nią prace wykończeniowe w trudno dostępnych miejscach, np. pod kaloryferami – dodaje Tomasz Szczygieł.

Drewno jako materiał wykończeniowy wymaga szczególnej obróbki. Generalnie poza (tzw. podłogami gotowymi) główną czynnością wykonywaną podczas układania posadzki jest jej szlifowanie potocznie nazywane zresztą niezbyt prawidłowo cyklinowaniem. Szlifierki walcowe są dzisiaj bardzo popularne, posiadają je w swoje ofercie wszyscy znaczący producenci.

Najbardziej zaawansowanymi technicznie i wydajnymi są szlifierki taśmowe. Stosuje się w nich taśmy bezkońcowe, obracające się na dwóch wałkach: szlifierskim i napinającym. Takie rozwiązanie znacznie przedłuża żywotność taśmy szlifierskiej. Te maszyny zalecane są parkieciarzom posiadającym już określoną wiedzę i doświadczenie. Niesprawny operator ze względu na dużą agresywność maszyny może poczynić na szlifowanej posadzce nieodwracalne szkody.

Wszystkie współczesne szlifierki (cykliniarki) charakteryzują się tym, że posiadają własny system odsysania pyłów – stąd też nazywa się je bezpyłowymi. Dobra szlifierka powinna mieć właściwie wypośrodkowaną proporcję w rozdziale mocy przeznaczonej na szlif i odsysanie.

Jeśli tego nie będzie, poszkodowanym może się okazać zmniejszona agresywność szlifu lub niska skuteczność odpylania. Szlifowanie miejsc trudno dostępnych np. pod grzejnikami, a także schodów, przeprowadza się przy pomocy szlifierek krawędziowych zwanych także kątówkami.

Ze względu na przeznaczenie, długość ramienia będą się one różnić między sobą. W pełni profesjonalna firma parkieciarska powinna dysponować osobną maszyną do szlifowania schodów, inną mieć do wykończeń w narożnikach i pod grzejnikami.

Alternatywą jest zaopatrzenie się w szlifierkę krawędziową z możliwością stosowania wymiennej końcówki – krótkiej lub długiej.

Kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas prac każdym elektronarzędziem jest bezpieczeństwo.

Podczas prac elektronarzędziami należy stosować się do zaleceń producentów, wykorzystując dostępne zabezpieczenia takie jak osłony tarcz i innych elementów ruchomych. Dodatkowo należy pamiętać o okularach ochronnych. Większość narzędzi jest wyposażona w dodatkowe przyłącza pozwalające na podłączenie odkurzaczy przemysłowych, które zabezpieczają przed nadmiernym zapyleniem oraz dbają o porządek na stanowisku pracy – podsumowuje Tomasz Szczygieł.

Przygotowanie podłoża

Jeżeli praca parkieciarska ma zostać dobrze wykonana, należy postępować metodycznie i z rozwagą. Pierwszym elementem na który musimy zwrócić szczególną uwagę jest podłoże.

Jastrych powinien mieć wilgotność poniżej 2% mierzonych CM, następnym ważnym elementem jest równość posadzki, bo odpowiednia płaszczyzna pozwoli prawidłowo zamontować parkiet. Nie wolno zapomnieć o odpowiedniej wytrzymałości posadzki ponieważ parkiet jest higroskopijny i przy zmiennych warunkach wilgotnościowych pracuje, kurczy się lub rozszerza, co może skutkować oderwaniem od podłoża – mówi Jan Osiński, właściciel firmy Parkietus Łódź. 

Dobór kleju uzależniony jest od wielkości mocowanych elementów, im większe elementy tym mocniejszy klej.

Oczywistym jest iż parkiet musi mieć odpowiednią wilgotność około 8%. Jeśli będzie utrzymana prawidłowa wilgotność między 45–65% w pomieszczeniach, to będziemy zadowoleni z podłogi drewnianej na długie lata – dodaje Jan Osiński.

Na rynku pojawiły się firmy wykonawcze, które oferują przeprowadzenie wszelkich prac w pełnym zakresie, a więc także i podłogi.

Obecnie klient bardziej wybiera podłogę gotową i to jest powodem wielu nieporozumień, ponieważ uważają, że podłoga gotowa to jest tylko przyklejenie. Niestety tak nie jest, a każda podłoga wymaga wyszkolonego i sprawdzonego fachowca. Drewno jest pięknym i naturalnym materiałem wykończeniowym i tylko umiejętna obróbka doprowadzi do efektu końcowego, który sobie założyliśmy – przestrzega właściciel firmy Parkietus Łódź.

 Ekspert doradza jak przeprowadzić renowację drewnianej posadzki.

Komentarze

Zaloguj się