REKLAMA
Najlepsze Domy
Fachowe zaplecze każdego parkieciarza

Fachowe zaplecze każdego parkieciarza

Dobór elektronarzędzi oraz osprzętu do wykonywania prac parkieciarskich zależy od rodzaju materiału jaki będzie nimi obrabiany. Każdy producent lub dystrybutor elektronarzędzi udostępnia odpowiednie informacje dotyczące przeznaczenia jak i parametrów pracy narzędzi i osprzętu. W przypadku elektronarzędzi należy tak dobrać ich parametry żeby uzyskać przynajmniej 20% zapas „mocy”, co zapewni bezawaryjną pracę.

Obecnie mamy dostępny bogaty wybór materiałów do wykonania drewnianych posadzek. Występują zarówno elementy z litego drewna odpowiednio impregnowanego – różne wzory klepek, czy desek, jak i szeroki wybór materiałów drewnopochodnych typu panele, czy deski warstwowe.

Do montażu obydwu rodzajów podłóg fachowcy używają podobnych narzędzi. Specjaliści, wybierając profesjonalny sprzęt do prac parkieciarskich, w tym przypadku elektronarzędzi – w szczególności zwracają uwagę na trwałość, jakość, ergonomię i ich wielofunkcyjność. Parametry pozwalające na precyzyjną pracę elektronarzędziem to jeden z kluczowych warunków zakupu.

W mniejszym stopniu, lecz jednak przy wyborze, rolę odgrywa również cena urządzenia. Oprócz tego dużą rolę odgrywają opinie o urządzeniu, pojawiające się w mediach.

Podejmując decyzję o wyborze elektronarzędzi, fachowcy często decydują się na rozwiązania systemowe, które zapewniają im wykonanie większej ilości prac jednym narzędziem. W przypadku elektronarzędzi, wykorzystywanych przy pracach parkieciarskich, ich funkcjonalność jest bardzo ważna.

Dotyczy to zwłaszcza drogich, profesjonalnych urządzeń, gdzie wykonawca inwestując w takie narzędzia, może skorzystać z dodatkowych jego funkcji. 

Od A do Z

Trudno wyobrazić sobie warsztat parkieciarza, w którym nie będzie na wyposażeniu urządzeń służących do ciecia i przycinania. Ilość oraz rodzaj tego typu sprzętu na rynku jest dzisiaj ogromny.

Podstawowym urządzeniem, w które powinien zaopatrzyć każdy parkieciarz jest piła ze skrętnymi tarczami, posiadające stabilną płytę umożliwiającą precyzyjne ustawianie przykładnic.

W każdej z takich prac z pewnością nie obędziemy się bez pilarki ukosowej, bądź bardziej uniwersalnej pilarki ukosowo-stołowej. Dzięki tym elektronarzędziom wykonamy precyzyjne cięcia proste oraz pod dowolnym kątem. Dodatkowo możemy je wykorzystać do przycinania listew i gierowania cokołów – mówi Tomasz Szczygieł, specjalista ds. marketingu handlowego marki Dewalt w firmie Stanley Black&Decker.

Dzięki precyzyjnemu ustawieniu lewych i prawych krawędzi można ciąć dokładne ukosy bez straty materiału. Piła znajduje zastosowanie przy cięciu paneli, belek drewnianych, aluminium, tworzywa sztucznego, parkietu i laminatu.

W pracach związanych z obróbką nietypowych kształtów – narożników, rur, pomocna będzie frezarka. W przypadku parkietów z litego drewna wymagających końcowego szlifowania przydatna jest również szlifierka mimośrodowa, która posiada system kontroli szlifowania, eliminuje zarysowania i zmienną, nastawianą prędkość. Wykonamy nią prace wykończeniowe w trudno dostępnych miejscach, np. pod kaloryferami – dodaje Tomasz Szczygieł.

Drewno jako materiał wykończeniowy wymaga szczególnej obróbki. Generalnie poza (tzw. podłogami gotowymi) główną czynnością wykonywaną podczas układania posadzki jest jej szlifowanie potocznie nazywane zresztą niezbyt prawidłowo cyklinowaniem. Szlifierki walcowe są dzisiaj bardzo popularne, posiadają je w swoje ofercie wszyscy znaczący producenci.

Najbardziej zaawansowanymi technicznie i wydajnymi są szlifierki taśmowe. Stosuje się w nich taśmy bezkońcowe, obracające się na dwóch wałkach: szlifierskim i napinającym. Takie rozwiązanie znacznie przedłuża żywotność taśmy szlifierskiej. Te maszyny zalecane są parkieciarzom posiadającym już określoną wiedzę i doświadczenie. Niesprawny operator ze względu na dużą agresywność maszyny może poczynić na szlifowanej posadzce nieodwracalne szkody.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!