×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
ETICS - co warto wiedzieć?

ETICS - co warto wiedzieć?

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 28 lut 2019 16:00

Większość budynków powstałych ponad 30 lat temu albo nie posiada żadnej izolacji cieplnej, albo jest ocieplona w nieodpowiedni sposób. Dlatego podczas analizy energetycznej budynku, która powinna poprzedzać termomodernizację, jednym z kluczowych kroków jest sprawdzenie jakości izolacji oraz, jeśli to potrzebne, docieplenie ścian zewnętrznych. Najpopularniejszą techniką wykonania ocieplenia jest technologia oparta na zespolonych systemach izolacji cieplnej z cienkowarstwową wyprawą tynkarską nazywana metodą ETICS, a dawniej BSO.

Trwałość i atrakcyjność elewacji, zmniejszenie kosztów ogrzewania i zużytej energii oraz redukcja emisji CO2 – to kilka z głównych korzyści wynikających z wykonania ocieplenia budynku w systemie ETICS. Na czym jednak dokładnie polega ta metoda ocieplania i dlaczego jest obecnie najczęściej wybierana podczas termomodernizacji?

Z czego składa się system ETICS?

Dzięki systemom ociepleń ETICS zyskujemy gwarancję trwałości ocieplenia oraz atrakcyjny wygląd fasady domu. W praktyce ocieplenie budynku systemem ETICS polega na mocowaniu do ścian zewnętrznych budynku konkretnych warstw układu, na który składa się:

- masa klejowa;
- materiał termoizolacyjny – najczęściej styropian lub wełna mineralna;
- warstwa zbrojona – masa szpachlowa z zatopioną w niej siatką z włókna szklanego;
- środek gruntujący;
- cienkowarstwowy tynk elewacyjny.

Aby wykonany system ociepleń był skuteczny, warto zadbać o to, aby poszczególne elementy układu były wysokiej jakości, miały wysokie właściwości izolacyjne, były paroprzepuszczalne i hydrofobowe. W przypadku systemu ETICS wszystkie elementy ocieplenia powinny pochodzić od tego samego, sprawdzonego producenta. Przypadkowy dobór poszczególnych składników ocieplenia jest niezgodny z prawem budowlanym. Tak wykonane ocieplenia nie jest zbadane pod względem właściwości użytkowych oraz trwałości i nie posiada gwarancji producenta.

System ociepleń ETICS – zalety tego rozwiązania

Dzięki zastosowaniu ocieplenia w systemie ETICS można zredukować koszty ogrzewania nawet o 60% – wszystko dzięki zmniejszeniu strat ciepła wydostającego się przez ściany zewnętrzne. Korzyścią wynikającą z ocieplenia jest również optymalizacja temperatury wewnątrz budynku, tzn. zachowanie ciepła w okresie zimowym oraz chłodu w tracie upałów.

Co jeszcze zyskujesz dzięki ociepleniu budynku systemem ETICS?

- Zwiększenie termoizolacji ścian i brak mostków termicznych.
- Zwiększenie odporności elewacji budynku na czynniki zewnętrzne – warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenia.
- Odnowienie elewacji i poprawa wyglądu budynku.

Warto wziąć też pod uwagę fakt, że ocieplenie budynku ma też pozytywny wpływ na środowisko i walkę ze smogiem. Obecnie trwa rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do termomodernizacji budynku. 

Źródło: Caparol

Czytaj także: Murowanie na cienką spoinę. 

Komentarze

Zaloguj się