Najlepsze Domy
Energooszczędne połączenie płyt balkonowych ze stropem

Energooszczędne połączenie płyt balkonowych ze stropem

Połączenie płyt balkonowych ze stropem, a właściwie z wieńcem, to miejsce, w którym powstają mostki termiczne, czyli przerwanie ciągłości izolacji termicznej. Fot. Schöck
Połączenie płyt balkonowych ze stropem, a właściwie z wieńcem, to miejsce, w którym powstają mostki termiczne, czyli przerwanie ciągłości izolacji termicznej. Fot. Schöck
Maciej Kowalczyk, kierownik w Dziale Doradztwa Technicznego firmy Schöck, mówi jakie energooszczędne rozwiązania sprawdzą się przy wykonaniu termoizolacji na połączeniu płyty tarasu lub balkonu z zewnętrzną przegrodą budynku.

Połączenie płyt balkonowych ze stropem, a właściwie z wieńcem, to miejsce, w którym powstają mostki termiczne, czyli przerwanie ciągłości izolacji termicznej. Mostki cieplne są często przyczyną zwiększonej utraty ciepła, a także miejscem tworzenia skroplin pary wodnej i związanych z tym procesów destrukcyjnych, niszczących przegrodę, a w szczególności warstwy wykończeniowe. Nierzadko powstające w ten sposób grzyby, pleśń czy wilgoć nie tylko naruszają wizualny aspekt ściany, ale – co najważniejsze – są groźne dla zdrowia domowników.

Właściwie zaprojektowana oraz rzetelnie wykonana konstrukcja płyty balkonowej wraz z uwzględnieniem odpowiedniej termoizolacji pozwolą na stworzenie balkonu nie tylko dobrze prezentującego się, ale również bezpiecznego oraz energooszczędnego. W przypadku balkonów ważne jest, by już na etapie projektowania zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Aby uniknąć niepotrzebnych szkód, warto zdecydować się na użycie sprawdzonych produktów.

Czytaj także: Wymagające docieplenie balkonów i tarasów

Połączenie płyty balkonowej z budynkiem za pomocą łączników Schöck Isokorb, czyli nośnych elementów termoizolacyjnych do oddzielenia wystających elementów konstrukcyjnych, pozwoli na zachowanie ciągłości izolacji bez dodatkowego ocieplania płyty balkonowej. Można je montować w każdego rodzaju konstrukcjach nowych, jak i starych, w połączeniach żelbet-żelbet, żelbet-drewno, żelbet-stal oraz stal-stal.

Łączniki termoizolacyjne montowane są w pionowej warstwie izolacji termicznej ściany, a więc stanowią jej naturalną kontynuację. Łączniki przenoszą również obciążenia z płyty balkonowej na konstrukcję budynku oraz umożliwiają oddzielenie ciepłych i zimnych elementów całej konstrukcji. To rozwiązanie sprawia, że konstrukcje balkonów można kształtować w dowolny sposób, co korzystnie wpływa na końcowy efekt wizualny budynku.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!