REKLAMA
Najlepsze Domy
Elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Prezentujmy rozwiązania, które sprawdzą się przy wykonaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego. W tym wypadku mamy do czynienia z matami grzejnymi, kablami w wylewce. Podpowiadamy w jakich sytuacjach sprawdzą się te oba rozwiązania i ułatwią pracę wykonawcom. Nie zapominajmy że fachowy montaż też jest ważny przy tego typu pracy.

Producenci elektrycznego ogrzewania podłogowego oferują rozwiązania w postaci kilku systemów: kabli grzewczych upiętych na siatce zbrojeniowej i zatopionych w warstwie wylewki, mat grzejnych lub folii. Każde z tych rozwiązań wymaga innego sposobu montażu.

Akumulacyjne lub bezpośrednie

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może funkcjonować jako ogrzewanie akumulacyjne lub bezpośrednie.

System ogrzewania bezpośredniego jest często stosowany w wypadku mat grzejnych. Zaczyna generować ciepło bezpośrednio po uruchomieniu, ponieważ maty zatopione są w cienkiej warstwie jastrychu lub zaprawie klejowej tuż pod powierzchnią okładziny (np. płytek ceramicznych). To rozwiązanie daje możliwość regulacji temperatury na bieżąco.

Z kolei drugi system – akumulacyjny – działa na zasadzie gromadzenia ciepła w warstwie wylewki betonowej. Pozwala to na „magazynowanie” energii cieplnej i uruchamianie ogrzewania w czasie, kiedy energia elektryczna ma niższą cenę (np. w nocy, w przypadku korzystania z systemu dwutaryfowego).

Ten typ ogrzewania można wykonać jedynie poprzez zatopienie przewodów grzejnych w warstwie jastrychu (cementowego lub anhydrytowego), który musi zmagazynować jak największą ilość energii.

Wylewka, aby właściwie pełniła swoją rolę, musi mieć odpowiednią grubość: od 6 cm do 14 cm. To rozwiązanie ma jednak spore ograniczenia, gdyż jego ideą jest magazynowanie ciepła w odizolowanym od otoczenia bloku akumulacyjnym i emitowanie go w razie konieczności, w odpowiedniej ilości i czasie.

W wypadku ogrzewanej podłogi oddawanie ciepła będzie raczej niekontrolowane. Możemy jedynie sterować naładowaniem naszego quasi elementu akumulującego ciepło. Bezwładność tego rozwiązania jest ogromna.

System bezpośredni powoduje także częściowe gromadzenie energii cieplnej w wylewce, jednak ma to mniejsze znaczenie z racji znacznie cieńszej warstwy – ok. 5 cm.

Maty grzejne

Ten typ ogrzewania elektrycznego warto zastosować w remontowanych pomieszczeniach. W wypadku mat grzejnych montaż rozpoczynamy od przygotowania powierzchni podłogi. Musimy zamieść pył i zagruntować wylewkę przed układaniem maty. Potem matę rozkładamy „na sucho” dokonując korekty do kształtu naszego wnętrza.

Matę możemy rozcinać – pamiętając o tym, żeby nie rozciąć przewodu grzejnego. W skrajnych przypadkach możemy nawet wypruć mały fragment przewodu z maty i ułożyć go w taki sposób, na jaki pozwala kształt pomieszczenia.

Po tym następuje montaż maty w warstwie kleju do terakoty lub w warstwie zaprawy samopoziomującej. Maty pod panele układa się na sucho. Na wyrównaną uprzednio wylewkę układamy warstwę pianki wyrównującej do paneli.

Na tej piance układamy matę grzejną i na macie panele. Musimy oczywiście pamiętać o wykonaniu w wylewce bruzdek do umieszczenia rurek czujnika temperatury podłogi oraz peszli do wyprowadzenia zasilania.

Na rynku dostępne są maty grzewcze o mocach jednostkowych 90 W/m2 oraz 160 W/m2. Maty o większych mocach nadają się idealnie do pomieszczeń o słabej izolacji termicznej podłoża. Najczęściej stosowane są w łazienkach, gdzie występuje zdecydowanie większe zapotrzebowanie na ciepło i ważne jest, aby dostarczyć je w możliwie krótkim czasie.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!