×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 07 lis 2017 10:58
Zaktualizowano: 07 lis 2017 14:52

Prezentujmy rozwiązania, które sprawdzą się przy wykonaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego. W tym wypadku mamy do czynienia z matami grzejnymi, kablami w wylewce. Podpowiadamy w jakich sytuacjach sprawdzą się te oba rozwiązania i ułatwią pracę wykonawcom. Nie zapominajmy że fachowy montaż też jest ważny przy tego typu pracy.

Producenci elektrycznego ogrzewania podłogowego oferują rozwiązania w postaci kilku systemów: kabli grzewczych upiętych na siatce zbrojeniowej i zatopionych w warstwie wylewki, mat grzejnych lub folii. Każde z tych rozwiązań wymaga innego sposobu montażu.

Akumulacyjne lub bezpośrednie

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może funkcjonować jako ogrzewanie akumulacyjne lub bezpośrednie.

System ogrzewania bezpośredniego jest często stosowany w wypadku mat grzejnych. Zaczyna generować ciepło bezpośrednio po uruchomieniu, ponieważ maty zatopione są w cienkiej warstwie jastrychu lub zaprawie klejowej tuż pod powierzchnią okładziny (np. płytek ceramicznych). To rozwiązanie daje możliwość regulacji temperatury na bieżąco.

Z kolei drugi system – akumulacyjny – działa na zasadzie gromadzenia ciepła w warstwie wylewki betonowej. Pozwala to na „magazynowanie” energii cieplnej i uruchamianie ogrzewania w czasie, kiedy energia elektryczna ma niższą cenę (np. w nocy, w przypadku korzystania z systemu dwutaryfowego).

Ten typ ogrzewania można wykonać jedynie poprzez zatopienie przewodów grzejnych w warstwie jastrychu (cementowego lub anhydrytowego), który musi zmagazynować jak największą ilość energii.

Wylewka, aby właściwie pełniła swoją rolę, musi mieć odpowiednią grubość: od 6 cm do 14 cm. To rozwiązanie ma jednak spore ograniczenia, gdyż jego ideą jest magazynowanie ciepła w odizolowanym od otoczenia bloku akumulacyjnym i emitowanie go w razie konieczności, w odpowiedniej ilości i czasie.

W wypadku ogrzewanej podłogi oddawanie ciepła będzie raczej niekontrolowane. Możemy jedynie sterować naładowaniem naszego quasi elementu akumulującego ciepło. Bezwładność tego rozwiązania jest ogromna.

System bezpośredni powoduje także częściowe gromadzenie energii cieplnej w wylewce, jednak ma to mniejsze znaczenie z racji znacznie cieńszej warstwy – ok. 5 cm.

Maty grzejne

Ten typ ogrzewania elektrycznego warto zastosować w remontowanych pomieszczeniach. W wypadku mat grzejnych montaż rozpoczynamy od przygotowania powierzchni podłogi. Musimy zamieść pył i zagruntować wylewkę przed układaniem maty. Potem matę rozkładamy „na sucho” dokonując korekty do kształtu naszego wnętrza.

Matę możemy rozcinać – pamiętając o tym, żeby nie rozciąć przewodu grzejnego. W skrajnych przypadkach możemy nawet wypruć mały fragment przewodu z maty i ułożyć go w taki sposób, na jaki pozwala kształt pomieszczenia.

Po tym następuje montaż maty w warstwie kleju do terakoty lub w warstwie zaprawy samopoziomującej. Maty pod panele układa się na sucho. Na wyrównaną uprzednio wylewkę układamy warstwę pianki wyrównującej do paneli.

Na tej piance układamy matę grzejną i na macie panele. Musimy oczywiście pamiętać o wykonaniu w wylewce bruzdek do umieszczenia rurek czujnika temperatury podłogi oraz peszli do wyprowadzenia zasilania.

Na rynku dostępne są maty grzewcze o mocach jednostkowych 90 W/m2 oraz 160 W/m2. Maty o większych mocach nadają się idealnie do pomieszczeń o słabej izolacji termicznej podłoża. Najczęściej stosowane są w łazienkach, gdzie występuje zdecydowanie większe zapotrzebowanie na ciepło i ważne jest, aby dostarczyć je w możliwie krótkim czasie.

Większa moc to krótszy czas nagrzewania i wyższa temperatura podłogi. Jeśli matę zamierzamy ułożyć na podłożu drewnianym lub tam, gdzie oddawanie ciepła przez posadzkę może być utrudnione, to powinniśmy zdecydować się na moc 90 W/m2. Jeśli mata grzewcza ma stanowić jedyne źródło ciepła to należy obliczyć dokładnie wszystkie straty ciepła i następnie dobrać odpowiednią moc maty.

Czytaj także: Wodne ogrzewanie podłogowe. Czy się sprawdzi w domu?

Następnie trzeba zdecydować, czy mata ta będzie zasilana jedno- czy dwustronnie. Maty jednostronnie zasilane ze względów montażowych są znacznie lepszym rozwiązaniem. Są w nich stosowane przewody grzejne dwużyłowe, a przewód zasilający doprowadzony jest tylko z jednej strony. W praktyce oznacza to łatwiejszy i szybszy montaż oraz eliminację wielu typowych błędów. Maty dwustronnie zasilane, chociaż są tańsze w momencie zakupu, ich ułożenie może kosztować nas więcej.

Mata grzewcza musi mieć powierzchnię, nieco mniejszą od powierzchni pomieszczenia, przeznaczonej pod ogrzewanie.

Musimy pamiętać, że maty nie można ani skrócić, ani przedłużyć. Aby obliczyć dostępną powierzchnię grzewczą od powierzchni całego pomieszczenia odejmujemy powierzchnie zajmowane przez różne urządzenia stojące bezpośrednio na podłodze, takie jak wanny, brodziki, zlewy, jeśli są umieszczone na szafkach, czy też pralkę. W efekcie może okazać się, że w łazience, która ma 6 m2 do ogrzania jest tylko 3 m2.

Istotnym elementem wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie systemu jest umiejscowienie i sposób montażu czujnika temperatury podłogi. Czujnik powinien być zainstalowany w rurce ochronnej. Częstym błędem montażowym w przypadku rurki ochronnej jest jej zbyt mocne wygięcie przy podłodze.

Jeśli łuk, po którym prowadzona jest rurka nie jest wystarczająco łagodny lub został załamany podczas układania płytek, nie będziemy mieli możliwości wprowadzenia czujnika. Koniec rurki należy zabezpieczyć, aby do jej wnętrza nie dostał się klej do płytek czy też wylewka. Czujnik umieszczamy centralnie pomiędzy dwoma przewodami grzejnymi maty, jak najbliżej powierzchni posadzki.

Kable w wylewce

System montażu przewodów elektrycznych w jastrychu jest możliwy jedynie w nowo budowanych pomieszczeniach, ponieważ wiąże się ze znacznym podniesieniem poziomu podłogi – nawet o kilkanaście centymetrów.

Wykonanie instalacji tego typu wymaga dużej wiedzy i składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić jakość podkładu, powinien być odpowiednio wysezonowany i nośny.

W pomieszczeniach wilgotnych, typu kuchnie czy łazienki, nie wolno pominąć wykonania hydroizolacji. Drugim etapem jest wykonanie izolacji termicznej, której grubość w przypadku użycia styropianu wynosi 5-10 cm, natomiast przy piance polistyrenowej 3-5 cm.

Kolejną czynnością jest równomierne rozmieszczenie i zamocowanie kabli grzewczych na specjalnej siatce (odległość pomiędzy poszczególnymi zwojami nie powinna być mniejsza niż 5 cm). Następnie należy zamontować czujniki temperatury i podłączyć zasilanie. Przed zalaniem przewodów warstwą wylewki trzeba sprawdzić działanie instalacji.

Ostatnim etapem, przed ułożeniem okładziny wierzchniej jest wykonanie jastrychu – przy czym   należy zadbać o jego jakość, w razie potrzeby zastosować odpowiednie uszlachetniacze i plastyfikatory.

Komentarze

Zaloguj się