×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Elektronarzędzia stworzone do prac remontowo-budowlanych

Elektronarzędzia stworzone do prac remontowo-budowlanych

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 10 maj 2018 14:16

Prace wykończeniowe i remontowe to zadania, które oprócz zdolności i doświadczenia fachowca wymagają profesjonalnych narzędzi. Bez nich trudno wyobrazić sobie precyzyjne wykonanie i sprawne działanie. Na szczęście producenci narzędzi wychodzą naprzeciw wykonawcom i oferują nowe, coraz lepsze, narzędzia do prac remontowo-wykończeniowych.

Przystępując do remontu lub wykończenia mieszkania powinniśmy mieć do dyspozycji wiele narzędzi. Od prostych, ręcznych, takich jak młotek czy śrubokręt, po mocne elektronarzędzia, np. wiertarkę udarową czy przecinarkę do płytek ceramicznych. Oczywiście to od zakresu prac zależy, ile i jakich urządzeń będziemy potrzebować jednak każdy fachowiec wie, że bez odpowiedniego zestawu ani rusz.

Dla każdego coś przydatnego

Wszyscy ci, którzy profesjonalnie zajmują się malowaniem wnętrz czy układaniem glazury wiedzą, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Dzięki elektrycznym szlifierkom możliwe jest szybkie i dokładne wyszlifowanie oraz przygotowanie do dalszej obróbki różnych rodzajów powierzchni betonowych, takich jak zniszczone lub zwietrzałe ściany z nierównościami lub z pozostałościami zaprawy i kleju. Zaletą nowoczesnych szlifierek do betonu jest możliwość podłączenia systemu odsysania pyłu.

Każdy profesjonalny glazurnik powinien zaopatrzyć się również w nowoczesną przecinarkę do płytek. Zmieniające się trendy w wystroju wnętrz stawiają przed wykonawcami nowe wyzwania. Pojawiają się nowe projekty, materiały wykończeniowe oraz technologie. Nowoczesne urządzenia tnące to przede wszystkim bezpieczeństwo, precyzja, trwałość, komfort pracy i rozwiązania, które pozwalają wykonawcom nadążać za potrzebami klientów. Fachowcy, zajmujący się układaniem glazury, mają naprawdę duży wybór – od małych, lekkich urządzeń, niewiele różniących się od zwykłych szlifierek kątowych poprzez większe ręczne przecinarki, po urządzenia zintegrowane ze stołem, umożliwiające cięcie płytek dużych rozmiarów.

Żaden wykonawca nie obędzie się też bez dobrej mieszarki. Zwykłą wiertarką nie jesteśmy w stanie wyrobić masy o właściwej konsystencji i gęstości, co wpływa na efekt końcowy wykonanej pracy.
Elektronarzędzia przeznaczone do mieszania wyrobów osiągają wysoki moment obrotowy i prędkość obrotową. Właściwy stosunek siły do osiąganej prędkości pozwala wykonawcy na efektywne mieszanie wyrobów o różnej gęstości i strukturze.

Najistotniejszym parametrem mieszarki jest, uzyskiwany dzięki przekładni - decydujący o zastosowaniu urządzenia - moment obrotowy. Mieszając kleje, zaprawy czy farby urządzenie z bardzo dobrze zestrojonym przełożeniem łatwo da sobie radę ze zwięzłymi substancjami.
Warto sprawdzić, czy elektronarzędzia do mieszania posiadają regulację prędkości obrotowej. Efektywna i szybka praca mieszarką zależy nie tylko od doboru odpowiedniego mieszadła, ale też i od prędkości, z jaką mieszamy różnego rodzaju materiały. Właściwy dobór mieszadła do rodzaju materiału decyduje o efektywności i szybkości wykonywanej pracy, a co najważniejsze, o jakości wyrobionej masy. Producenci oferują mieszadła lewoskrętne do materiałów rzadkich i niewielkiej lepkości oraz mieszadła prawoskrętne do materiałów o dużej lepkości.

Obecnie dostępne są zarówno lekkie mieszarki z uchwytem wiertarskim lub gwintowanym, jak i cięższe mieszarki dwumieszadłowe. Do lżejszych prac przy mieszaniu farb, klejów oraz zapraw w niedużej ilości wystarczające będzie urządzenie współpracujące z jednym mieszadłem. Jeżeli będziemy mieszać większe objętości oraz materiały o większej gęstości skuteczniejsze może okazać się urządzenie przeznaczone do współpracy z dwoma mieszadłami.

Mówiąc o narzędziach przeznaczonych do prac remontowo-wykończeniowych nie można nie wspomnieć o wiertarkach. Obecnie większość wykonawców korzysta z bogatej oferty urządzeń akumulatorowych. Jeszcze kilka lat temu fachowcy niezbyt chętnie po nie sięgali. Narzekali na krótki czas pracy na jednym ładowaniu, nieprzewidywalność oraz słabą moc. Ponadto problemem był duży ciężar narzędzi akumulatorowych. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać i dzięki zastosowaniu nowych technologii udało się stworzyć urządzenia, które spełniają wysokie wymagania wykonawców.
Jeżeli chodzi o wiertarki akumulatorowe, w których moc i ciężar, mają szczególne znaczenie jednym z kluczowych rozwiązań poprawiających parametry pracy jest zastosowanie silnika bezszczotkowego. To dzięki niemu narzędzia bezprzewodowe uzyskują lepszą wydajność przy mniejszym niż tradycyjnie ciężarze.

Silnik bezszczotkowy jest więc dużo sprawniejszy energetycznie i ma znacznie niższe zużycie energii. Ocenia się ją na około 30 do nawet 40% niższe niż w przypadku standardowych konstrukcji. Konstrukcje te są również mniejsze i lżejsze, a to przekłada się na bardziej kompaktowe wymiary. Dodatkowo silnik taki jest sterowany za pomocą specjalnych modułów elektronicznych umożliwiających precyzyjne sterowanie obrotami, momentem, siłą udaru czy daje możliwość płynnie narastającej prędkości obrotowej.

Kolejnym rozwiązaniem, które poprawiło sprawność i wydajność narzędzi bezprzewodowych jest zastosowanie technologii litowo-jonowej, która obecnie stała się standardem. To właśnie dzięki coraz nowocześniejszym akumulatorom wykonawcy mogą pracować bezprzewodowymi elektronarzędziami coraz efektywniej i dłużej.

Decydując się na wybór wiertarki akumulatorowej powinniśmy zastanowić się do jakich prac i jak często będziemy jej używać. Jeżeli narzędzia będziemy używać do lekkich prac – wkręcania lub wiercenia w drewnie, możemy zdecydować się na urządzenie z akumulatorem o mocy nieco ponad 10 V. Gdy zamierzamy wykonywać ciężkie prace warto zastanowić się nad zakupem elektronarzędzia 36 V – wyróżniającego się wydajnością i ciągłością pracy porównywalną z elektronarzędziami sieciowymi. Kompromisem może okazać się urządzenie o mocy 18 V.

Profesjonalnie i systemowo

Wiele osób, zwłaszcza domowych majsterkowiczów, zastanawia się czym różnią się profesjonalne narzędzia od tych, przeznaczonych dla „niedzielnych fachowców”. Odpowiedź jest prosta. Profesjonalne elektronarzędzia są przede wszystkim dużo bardziej wytrzymałe niż te, których używają majsterkowicze. Pozwalają na precyzyjniejszą pracę i są przystosowane do wykonywania bardziej zaawansowanych aplikacji. Ponieważ są wykorzystywane w pracy zawodowej, w narzędziach profesjonalnych stosuje się dużo bardziej zaawansowane rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo i warunki pracy użytkownika.

Profesjonaliści coraz bardziej cenią sobie również systemowe rozwiązania, oferowane przez producentów narzędzi. Znacznie ułatwiają one prace. Chodzi tu głównie o przechowywanie i transport narzędzi oraz współpracę kilku różnych urządzeń. Istotne jest także to, że producenci coraz częściej korzystają z uwag i sugestii wykonawców. Dzięki temu powstają narzędzia i rozwiązania spełniające rosnące wymagania fachowców i projektantów.

Czytaj także: Ekspert podpowiada jakimi parametrami powinien charakteryzować się materiał do ocieplania dachu skośnego

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się