×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Elektronarzędzia i maszyny niezbędne do prac parkieciarskich

Elektronarzędzia i maszyny niezbędne do prac parkieciarskich

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 03 lip 2018 13:32
Zaktualizowano: 03 lip 2018 14:03

Nowoczesne elektronarzędzia dedykowane parkieciarzom mogą znacząco usprawnić pracę. Wykonawca wybierając profesjonalny sprzęt powinien zwrócić uwagę na jego trwałość, ergonomię, wielofunkcyjność.

Choć wiele zależy od rodzaju podłoża, na którym będzie układana posadzka, jak również jakości samego drewna, równie ważne są wiedza i doświadczenie osoby wykonującej roboty parkieciarskie oraz odpowiedni dobór narzędzi. Nie bez znaczenia jest również stosowanie odpowiedniej odzieży roboczej, która zadba o bezpieczeństwo i komfort pracy wykonawcy.

Kryteria wyboru

Parametry pozwalające na precyzyjną pracę elektronarzędziem to jeden z kluczowych warunków zakupu. W mniejszym stopniu przy wyborze, rolę odgrywa również cena. Istotne znaczenie mają opinie o urządzeniu, publikowane w magazynach branżowych i profesjonalnych portalach internetowych. Podejmując decyzję o wyborze elektronarzędzi, fachowcy często decydują się na rozwiązania systemowe i maszyny wielofunkcyjne, które zapewniają im wykonanie większej ilości prac jednym narzędziem.

W przypadku elektronarzędzi, wykorzystywanych przy pracach parkieciarskich bardzo ważna jest ich funkcjonalność. Dotyczy to zwłaszcza drogich urządzeń, inwestując w które wykonawca może skorzystać z dodatkowych jego funkcji. Ważna jest także opcja przetestowania elektronarzędzia przed zakupem – taką możliwość dają już niektórzy czołowi producenci. Nie bez znaczenia jest również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz dostępność części zamiennych.

Każdy producent lub dystrybutor elektronarzędzi oraz osprzętu udostępnia odpowiednie informacje dotyczące zarówno przeznaczenia, jak i parametrów pracy narzędzi i osprzętu – warto się z nimi dokładnie zapoznać. Narzędzia i osprzęt powinny być sprawne i najwyższej jakości co zapewni komfort i bezpieczeństwo pracy.

W przypadku prac parkieciarskich istotnym elementem jest stosowanie systemów odpylających, np.: odkurzaczy przemysłowych z filtrami klasy M, pozwalają one na odciąg i filtrowanie pyłu, który może być szkodliwy dla zdrowia. Aby ustrzec się błędów podczas pracy elektronarzędziami należy bezwzględnie przestrzegać przepisów BHP oraz stosować się do instrukcji obsługi urządzeń.

Precyzyjne cięcie

W segmencie urządzeń do cięcia drewna wiele się w ostatnich latach zmienia. Powstają narzędzia, którymi fachowiec może wykonywać różnego rodzaju cięcia – kątowe, poprzeczne czy wzdłużne. Pilarki coraz częściej łączą w sobie możliwości kilku urządzeń. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu kilku rodzajów maszyn.

Parkieciarz, który musi wykonać wzór, potrzebuje głównie urządzenia do cięcia poprzecznego, kątowego i wzdłużnego. Warto więc jest zapoznać się dokładnie z bogatą ofertą producentów elektronarzędzi do obróbki drewna, aby jak najlepiej dopasować zakres ich zastosowań do specyfiki wykonywanych robót parkieciarskich. Znaleźć w niej można pilarki stołowe o różnej mocy nominalnej (od 1100 do ponad 4000 W), różnej średnicy piły tarczowej i różnej prędkości cięcia. Pilarki różnią się też między sobą kątem odchylenia od pionu (piły tarczowej) i maksymalną głębokością cięcia.

Parkieciarz mający dokonać zakupu pilarki powinien zwrócić uwagę na te cechy elektronarzędzia, które zapewnią precyzję cięcia oraz zminimalizują ryzyko powstawania efektu wyrwy w obrabianych materiałach. Warto także zwrócić uwagę na powtarzalność cięcia. Wiąże się ona z dokładnością i prawidłowością działania blokady obrabianego materiału. Wykonawca powinien sprawdzić, czy będzie mógł wielokrotnie powtórzyć cięcie do tego samego kąta bez konieczności częstej kalibracji urządzenia. Ważne jest też zwrócenie uwagi na prędkość obrotową urządzenia i ilość zębów w pile tarczowej. Przy dużej prędkości obrotowej większa ilość zębów sprawia, że cięcie jest precyzyjniejsze.

Pamiętajmy, że czołowi producenci elektronarzędzi posiadają w swojej ofercie olbrzymią ich ilość, pozwalającą na dokonanie indywidualnego wyboru, uwzględniającego nie tylko możliwości, ale także i cenę, co ma niebagatelne znaczenie. Parkieciarz kompletując sprzęt powinien zaopatrzyć się w piłę ze skrętnymi tarczami i stabilną płytą, umożliwiającą precyzyjne ustawianie przykładnic. Dzięki ustawieniu lewych i prawych krawędzi można ciąć dokładne ukosy, bez straty materiału. Taka piła posiada zmienną ilość obrotów. Tego typu urządzenie znajduje zastosowanie przy cięciu paneli, belek drewnianych, aluminium, tworzywa sztucznego, parkietu i laminatu. Zwróćmy też uwagę na masę urządzenia, zastosowane uchwyty, możliwości bezpiecznego zapakowania – to znacznie ułatwi transport maszyny na plac budowy.

Cześć urządzeń do cięcia ma też zamontowany laser, który ułatwia precyzyjne cięcie pod skosem. Przyjrzyjmy się systemowi montażu tarcz – większość jest mocowana za pomocą szybkozłączki, co zapewnia ich łatwą wymianę. W wielu przypadkach, jeśli istnieje taka potrzeba, pilarkę można wzbogacić o takie dodatkowe akcesoria, jak: składana podstawa, dzięki której można ją szybko przekształcić w piłę stołową, suwana prowadnica, stół do frezowania z możliwością zastosowania frezarki górnowrzecionowej.

Bardzo użytecznym narzędziem będzie również podcinarka do drzwi i ościeżnic. Pozwala ona dokładnie podciąć ościeżnicę, drzwi, wpuszczone w ścianę listwy cokołowe. Dzięki niej możemy podłogę podprowadzić aż do ściany – pod boazerią.

Dobry szlif

Drewno jako materiał wykończeniowy wymaga szczególnej obróbki. Jedną z ważniejszych czynności wykonywaną podczas układania posadzki jest jej szlifowanie, potocznie nazywane cyklinowaniem. Szlifierki walcowe są dzisiaj bardzo popularne. Posiadają je w swoje ofercie wszyscy liczący się producenci na rynku. Są to maszyny bardzo poręczne, pomimo że osiągają wagę nawet do 90 kg. „Cykliniarki” walcowe charakteryzuje duża moc silnika – do 1800 W, obroty walca do 3000 obr./min. Używa się do nich taśm o wymiarach 480 mm lub 550x200 mm.

Najbardziej zaawansowanymi technicznie i wydajnymi są szlifierki taśmowe. Stosuje się w nich taśmy bezkońcowe, obracające się na dwóch wałkach: szlifierskim i napinającym. Takie rozwiązanie znacznie przedłuża żywotność taśmy szlifierskiej. Tego typu szlifierki cechuje ponadto: możliwość regulacji i docisku taśmy szlifującej, niekiedy wybór szybkości obrotów walca. Maszyny te posiadają najczęściej moc: 1800-2900 W, liczbę obrotów: 1900-2400 obr./min, wagę 60-90 kg, funkcję szybkiego demontażu ułatwiającą transportowanie.

Te maszyny polecane są parkieciarzom posiadającym już określoną wiedzę i doświadczenie. Niesprawny operator może poczynić na szlifowanej posadzce nieodwracalne szkody. Wszystkie współczesne szlifierki charakteryzują się tym, że posiadają własny system odsysania pyłów – stąd też nazywa się je bezpyłowymi. Dobra szlifierka powinna mieć właściwie wypośrodkowaną proporcję w rozdziale mocy przeznaczonej na szlif i odsysanie. W przeciwnym wypadku, urządzenie będzie wykazywać mniejszą agresywność szlifu lub niską skuteczność odpylania.

Z kolei szlifowanie miejsc trudnodostępnych, np. pod grzejnikami, a także schodów, przeprowadzamy przy pomocy szlifierek krawędziowych zwanych także kątówkami. Ze względu na przeznaczenie czy długość ramienia będą się one różnić między sobą. W pełni profesjonalna firma parkieciarska powinna dysponować osobną maszyną do szlifowania schodów, inną – do wykończeń w narożnikach i pod grzejnikami. Alternatywą jest zaopatrzenie się w szlifierkę krawędziową z możliwością stosowania wymiennej końcówki – krótkiej lub długiej. Szlifierki krawędziowe (schodowe) cechuje duża ilość obrotów 2500-4300 obr./min, waga: 8-21 kg, długość ramienia szlifującego 45-270 mm. Stosujemy do nich krążki szlifierskie o średnicy 150-180 mm mocowane na rzep lub przykręcane do tarczy.

Uzupełnieniem w/w urządzeń parkieciarskich są szlifierki powierzchniowe oraz ręczne szlifierki do narożników. Dobra szlifierka charakteryzuje się pracą nie wymagającą dużego wysiłku, posiada regulację obrotów oraz miękki rozruch oraz zabezpieczenie przeciążeniowe.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

O bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim w czasie cięcia drewna. Podczas prac trzeba pamiętać o stabilnym zamocowaniu ciętego elementu na płaszczyźnie roboczej narzędzia, ponieważ może on w sposób niekontrolowany i z dużą prędkością zostać wyrwany spod tarczy pilarskiej. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich tarcz pilarskich z zalecaną ilością zębów i odpowiednim ich kształcie w zależności od obrabianego materiału.

Podczas prac elektronarzędziami należy stosować się do zaleceń producentów, wykorzystując dostępne zabezpieczenia takie jak osłony tarcz i innych elementów ruchomych. Dodatkowo należy pamiętać o okularach ochronnych. Większość narzędzi jest wyposażona w dodatkowe przyłącza pozwalające na podłączenie odkurzaczy przemysłowych, które zabezpieczają przed nadmiernym zapyleniem oraz dbają o porządek na stanowisku pracy.

Niebagatelne znaczenie dla komfortu pracy, jak również zdrowia parkieciarz jest stosowanie dobrej jakości odzieży roboczej. Pod tym kątem wyróżnia się oferta firmy Snickers Workwear, która w najnowszej linii nakolanników zastosowała zaawansowany technologicznie materiał D3O, który doskonale amortyzuje wstrząsy i chroni przed uderzeniami i skutecznie chroni kolan podczas pracy. Z kolei w kurtkach i butach wykorzystywany jest Gore-tex, aktualnie najlepszy materiał pod względem wodoodporności i oddychalności.

W spodniach roboczych stosowany jest materiał Cordura – niezwykle trwały, wytrzymały i odporny na brud, doskonale wzmacniający kieszenie, rękawy i nogawki na kolanach. W rękawicach i butach dobrze sprawdza się Hipora – nieprzemakalna i oddychająca membrana. Poron XRD, to z kolei elastyczna i lekka pianka, która amortyzuje wstrząsy, a jednocześnie przez lata zachowuje swoją sprężystość.

Czytaj także: Czym powinny wyróżniać się wejściowe drzwi do domu energooszczędnego

Komentarze

Zaloguj się