×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Elektronarzędzia do szybkiej praca w technologii suchej zabudowy

Elektronarzędzia do szybkiej praca w technologii suchej zabudowy

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 26 maj 2019 13:46
Zaktualizowano: 26 maj 2019 22:47

Jedną z największych zalet prowadzenia prac budowlanych w technologii suchej zabudowy wnętrz jest szybkość ich wykonania. Jednak, aby utrzymać tempo prac niezbędne jest zaopatrzenie się w zestaw profesjonalnych elektronarzędzi. Wykonawcy mogą nawet kupić urządzenia ułatwiające takie czynności, jak cięcie lub fazowanie płyt g-k, co znacząco przyspieszy prace.

Wiercenie, wkręcanie oraz szlifowanie, cięcie i fazowanie płyt g-k to są najczęściej wykonywane i wręcz niezbędne czynności przy prowadzeniu prac w suchej zabudowie wnętrz. Montaż płyt g-k i ich szlifowanie przy użyciu ręcznych narzędzi jest zbyt czasochłonny i tym samym nieopłacalny. Szczególnie jeżeli firma wykonawcza prowadzi je na inwestycji użyteczności publicznej, gdzie wyzwaniem jest nie tylko krótki czas realizacji, ale też i większy jej rozmach.

W czasach, kiedy trzeba dotrzymywać coraz bardziej napiętych terminów realizacji budowlanych wykorzystanie szybkich wiertarek ,wkrętarek i szlifierek przegubowych do prac w technologii suchej zabudowy jest wręcz niezbędne.

Bezprzewodowe czy przewodowe?

Prowadzenie prac, w technologii suchej zabudowy, na dużych obiektach może spowolnić ograniczony dostęp do źródeł elektrycznego zasilania. Mimo zastosowania przedłużaczy, czy też agregatów prądotwórczych montaż płyt g-k, jak i wykonywanie rusztowaniu przy użyciu elektronarzędzi sieciowych, wymaga bardzo dobrej organizacji pracy. Elektronarzędzia akumulatorowe gwarantują o wiele większy zasięg i swobodę pracy, która jest ważna przy wkręcaniu lub wierceniu w trudno dostępnych miejscach, np. przy wierceniu otworów pod kołki rozporowe w suficie.

Bardzo szybkie prowadzenie prac może ograniczać zbyt wolne ładowanie akumulatorów tych elektronarzędzi, które powodowałoby przerwy w montażu. Jednak producenci stale udoskonalają technologie akumulatorowe tak że ogniwa są nie tylko pojemniejsze, ale i szybciej się ładują. Teraz wykonawca może już rozpocząć ładowanie akumulatorów elektronarzędzi w samochodzie podczas udając się na teren inwestycji.

Z kolei, wykonawcy wykorzystujący  sieciowe elektronarzędzia do montażu suchej zabudowy podkreślają ich wysoką efektywność i stabilność pracy. Gwarantują one na niezmiennym poziomie prędkość oraz moment obrotowy wkręcania lub wiercenia, dzięki sieciowemu zasilaniu.

Ma niebagatelny wpływ na tempo wykonywanych prac. Wybór, pomiędzy sieciowymi i akumulatorowymi elektronarzędziami, zależy nie tylko od dostępności źródła zasilania, ale też i od indywidualnych preferencji wykonawców.

Wielu z nich ceni i wykorzystuje elektronarzędzia jednego producenta, zaś inni wykonawcy przed zakupem wolą przetestować urządzenia różnych wytwórców. Niezależnie od  indywidualnych upodobań odnośnie konkretnych marek, prace w suchej zabudowie wnętrz wymagają użycia elektronarzędzi i urządzeń  o określonych  parametrach i funkcjach.

Właściwe parametry

W pracach montażowych w technologii suchej zabudowy wykorzystywane są materiały o niewielkiej grubości i stosunkowo niedużej sztywności (profile U, C), jak i dużej twardości i tym samym mniejszej wytrzymałości (gips). Szybkie tempo montażu oraz praca w dość niewygodnej pozycji (przy skręcaniu systemów sufitowych) wymaga zastosowania elektronarzędzi o specyficznych parametrach.

Najlepiej sprawdzają się urządzenia o lekkiej, kompaktowej konstrukcji i zwiększonej prędkości obrotowej. Przy zakupie wiertarek, czy też wkrętarek na dalszy plan schodzą takie parametry jak moc (W), duży moment obrotowy (Nm), czy też ogromna energia pojedynczego udaru (J). Ważne jest, aby elektronarzędzie było ergonomiczne oraz funkcjonalne.

Dzięki temu, przy odrobinie wprawy, pracownik np. może jedną ręką przytrzymać – zarówno przy suficie, jak i przy ścianie – płytę g-k, aby ją wstępnie przytwierdzić.

Niewielki moment obrotowy oraz duża prędkość wkręcania na precyzyjną głębokość – tego powinni wymagać wykonawcy od elektronarzędzi stosowanych do przytwierdzania płyt g-k. Niedokładne, zbyt głębokie wkręcenie wkrętów do płyty spowoduje przerwanie kartonu, a w konsekwencji brak wystarczającej wytrzymałości mocowania do konstrukcji nośnej.

W przypadku montażu systemów sufitowych „przekręcenie” wkrętów może nawet spowodować odpadanie płyt od sufitu. Wykonawca nie może też pozostawić niedokręconych wkrętów, których czarne „główki” wystają nad powierzchnię płyty. Każdy pracownik, szpachlujący ściany g-k natrafiając na taki odstający wkręt musi przerwać prace i dokręcić go, gdyż zbyt cienka, jasna warstwa szpachli nigdy nie zakryje ciemnego łba kręta. Co więcej przy użyciu elektrycznych szlifierek może dojść do uszkodzenia powierzchni szlifującej urządzenia.

Podobnie i przy pracach wykończeniowych – dobór elektronarzędzi ma istotny wpływ na tempo prowadzonych robót. Niewielkie powierzchnie płyt  g-k można ręcznie szlifować. Kiedy jednak mamy do „opłytowania” ponad 100 m2 i przeprowadzenie kolejnych inwestycji, ręczne szlifowanie może być zbyt czasochłonne. Warto więc zastanowić się nad zakupem szlifierki przegubowej, która jest wręcz niezbędna przy szlifowaniu wysokich ścian i sufitów (ponad 3 m wysokości).

W tym wypadku istotna jest nie tyle prędkość  szlifowania, co siła przyczepności krążka do powierzchni szlifowanej. Niezależnie od tego, jak lekka jest szlifierka jej umieszczenie na końcu długiego, przegubowego ramienia, utrudnia manewrowanie tym elektronarzędziem i prowadzi do szybkiego zmęczenia. Dlatego też warto zaopatrzyć się w odkurzacz przemysłowy, który podłączony do szlifierki przegubowej, zwiększy siłę przyczepności krążka i ułatwi jej prowadzenie i utrzymanie w niewygodnej pozycji.

Cięcie w usłudze

Na rynku elektronarzędzi i urządzeń pojawiły się maszyny, które automatyzują proces związany z cięciem np. płyt g-k na wymiar oraz ich frezowaniem. Szczególne jest to przydatne przy bardziej skomplikowanym przycinaniu okładzin płyt np. pod obudowę rur, słupków kolumn pasów oraz wycinaniu otworów i wycięć. Dzięki zastosowani tych przycinarek oszczędności czasu sięgają aż 70% w stosunku do wykonania tych samych prac przy użyciu narzędzi ręcznych.

Co ważniejsze, jeżeli firma wykonawcza rzadko wykonuje bardziej skomplikowane prace w suchej zabudowie i nie opłacalny staje się zakup maszyn do przemysłowego cięcia i frezowania płyt zawsze może skorzystać z usługi wyspecjalizowanych firm.

O rozwoju nowoczesnych technologii w sektorze elektronarzędzi przeznaczonych do prac budowlanych będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się