×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ekspert PSPS mówi o zaletach termoizolacji wykonanej ze "styropianu"

Ekspert PSPS mówi o zaletach termoizolacji wykonanej ze "styropianu"

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 15 maj 2018 08:00

Rafał Słowik, ekspert z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) mówi jakimi parametrami powinny wyróżniać się materiały termoizolujące, a wyprodukowane na bazie polistyrenu, potocznie nazywanymi styropianem.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu do ocieplenia ścian należy stosować styropian charakteryzujący się współczynnikiem przewodzenia ciepłą (lambda) nie wyższym niż 0,040 W/(mK) oraz wytrzymałością na rozciąganie (TR) co najmniej 80 kPa. Przy ocieplaniu standardowych podłóg istotny jest parametr naprężeń ściskających CS (10), który nie powinien być niższy niż 80 kPa (dla obciążonych podłóg garażowych konieczne może być zastosowanie płyt o zwiększonej odporności). Generalna zasada jest taka, że rodzaj styropianu nie powinien być gorszy, niż ten założony w projekcie.

Styropian jest przyjazny dla zdrowia i środowiska. Jest lekki, łatwy do transportu i montażu – wykonawca nie potrzebuje żadnych środków zabezpieczających (odzieży ochronnej, masek przeciwpyłowych, okularów chroniących oczy przed szkodliwym działaniem pyłu) – nawet podczas cięcia i szlifowania płyt.

Czytaj także: Ekspert podpowiada jakimi parametrami powinien charakteryzować się materiał do ocieplania dachu skośnego

Styropian nie znika z ocieplenia, stabilizuje procesy cieplno-wilgotnościowe w ścianie, a poprawnie zabudowany we właściwym systemie ocieplenia, jest rozwiązaniem nierozprzestrzeniającym ognia.

Obecnie rosnącą popularnością cieszą się szare odmiany styropianu, które – ze względu na zastosowanie w procesie produkcji uszlachetniających dodatków takich jak grafit, sadza czy związki aluminium – posiadają nawet o 1/3 lepsze parametry termoizolacyjne w porównaniu do białych płyt o tej samej grubości.

Wbudowanie cieńszych płyt styropianu oznacza ponadto mniejsze zapotrzebowanie na inne materiały składające się na ocieplanie oraz niższe koszty prac wykończeniowych. W przypadku szarego styropianu ważne jest także mniejsze obciążenie mechaniczne ocieplenia i ściany, ograniczające ryzyko uszkodzeń i awarii, oraz zapewnienie większych zysków ciepła, dzięki lepszemu doświetleniu pomieszczeń ze względu na mniejsze ościeża.

 

Komentarze

Zaloguj się