REKLAMA
Najlepsze Domy
Ekspert doradza jak przeprowadzić renowację drewnianej podłogi

Ekspert doradza jak przeprowadzić renowację drewnianej podłogi

O prawidłowym przygotowaniu posadzki drewnianej i aplikacji lakieru rozmawiamy z  Ernestem Wesołowskim, ekspertem ds. lakierów parkietowych. Fot. PPG Deco Polska
O prawidłowym przygotowaniu posadzki drewnianej i aplikacji lakieru rozmawiamy z Ernestem Wesołowskim, ekspertem ds. lakierów parkietowych. Fot. PPG Deco Polska
O prawidłowym przygotowaniu posadzki drewnianej i aplikacji lakieru rozmawiamy z  Ernestem Wesołowskim, ekspertem ds. lakierów parkietowych oraz szefem Zespołu Serwisu i Aplikacji Akademii Technik Malarskich Dekoral Professional (PPG Deco Polska).

Na użytkowanie i trwałość lakieru położonego na posadzce drewnianej wpływa prawidłowe jej przygotowanie. Jak zatem odpowiednio o nią zadbać przed lakierowaniem?

Posadzki z drewna cechują się wyjątkową trwałością. Zależy ona jednak nie tylko od jakości i parametrów materiału, z którego zostały wykonane, czy od jakości połączenia ich z podłożem i ułożenia, lecz też od sposobu zabezpieczenia i użytkowania.

W przypadku renowacji, przed lakierowaniem podłogi drewnianej, należy usunąć stare powłoki zabezpieczające poprzez szlifowanie do surowego drewna. Efektem powinno być usunięcie wszelkich nieczystości, starych powłok i przygotowanie parkietu do lakierowania. Zwykle realizuje się szlifowanie wyrównawcze, wygładzające i wykańczające. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie równej i jednolitej powierzchni. Jeżeli w posadzkach występują szczeliny, przed końcowym szlifowaniem należy zaszpachlować ubytki za pomocą szpachli z dodatkiem pyłu drzewnego. Po pracach cykliniarskich, gdy wszystkie nieczystości opadną na powierzchnię, trzeba dokładnie oczyścić posadzkę z wszelkich zabrudzeń w postaci zalegającego kurzu i pyłu. Staranne odkurzanie (odkurzamy także listwy, parapety i grzejniki), przetarcie podłogi mopem oraz ściereczkami antystatycznymi pozwala pozbyć się luźnych drobin, które mogłyby powodować problemy podczas prac lakierniczych. Kolejnym krokiem – gwarantującym poprawność wykonania renowacji parkietu czy zabezpieczenia nowej posadzki – jest zapewnienie optymalnych warunków stosowania lakierów.

Jak należy przygotować pomieszczenie, w którym będzie odbywać się lakierowanie?

Pomieszczenie przed lakierowaniem powinno być uszczelnione i zabezpieczone (zamykamy okna, drzwi, a wejścia zabezpieczamy, oklejając je folią) przed dostawaniem się do niego nieczystości. Szczególnie niekorzystne są przeciągi, które mogą nanosić drobne zabrudzenia z sąsiednich pomieszczeń. Należy także pamiętać o zapewnieniu optymalnych warunków do przeprowadzania prac lakierniczych: wilgotność między 40–65% i temperatura powietrza w granicach 15–25°C. Przed rozpoczęciem prac lakierniczych należy zadbać także o stan narzędzi. Do aplikacji należy używać przyrządów o odpowiednich parametrach oraz jakości. Wałek należy „wyczochrać” i dokładnie odwirować na wiertarce w celu usunięcia luźnych włókien runa lub pozostałości podeschniętego lakieru wynikających z niestarannego przechowywania go w rozpuszczalniku. Następnie można przejść do prac lakierniczych.

O czym warto wiedzieć, aby uniknąć błędów w aplikacji lakieru? Jak prawidłowo go przygotować?

Lakierowanie polega na rozprowadzeniu lakieru z wałka na kolejne powtarzalne pola posadzki. Dzięki temu uzyskujemy jednakowy nakład lakieru na jednostkę powierzchni. Jeżeli jest to możliwe lakierowanie przeprowadzamy wzdłuż ułożonego wzoru podłogi lub wzdłuż kierunku promieni słonecznych wpadających do wnętrza przez największe okno. Należy pamiętać o dodatkowym lakierowaniu powierzchni wzdłuż listew – w ten sposób lakier zostanie rozprowadzony równomiernie na całej podłodze.

Nakładamy 2–3 warstwy lakieru Domalux, pamiętając o zachowaniu między kolejnymi warstwami zalecanych przez producenta odstępów czasu na schnięcie i o sprzątaniu międzywarstwowym, którego celem jest uzyskanie idealnego efektu końcowego i podkreślenie walorów estetycznych drewna.

Sposób nanoszenia lakieru, narzędzia zalecane do pracy oraz wydajność produktu zaznaczone są na opakowaniu lakieru oraz w jego karcie technicznej. Przedziały optymalnych nakładów lakieru zależą od narzędzi i sposobu nanoszenia produktów – lakier powinien być aplikowany swobodnie i z największą starannością. Uzyskane powłoki lakiernicze uzyskują pełną twardość i odporność po około 3–4 dniach od zakończenia malowania.

Dziękujemy za rozmowę.

Przeczytaj o natryskowym malowaniu wnętrz. Wybieramy najlepszą metodę natryskową.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!