Najlepsze Domy
Dwa warianty drenażu na tarasie i balkonie

Dwa warianty drenażu na tarasie i balkonie

Obecnie stosuje się dwa warianty: z powierzchniowym oraz drenażowym odprowadzaniem wody. Fot. Pixabay
Obecnie stosuje się dwa warianty: z powierzchniowym oraz drenażowym odprowadzaniem wody. Fot. Pixabay
Maciej Rokiel z Polskiego Stowarzyszenie Mykologów Budownictwa oraz z firmy Atlas odpowiada jak prawidłowo wykonać drenaż odprowadzający wodę na tarasach i balkonach, na których będą układane płytki.

Obecnie stosuje się dwa warianty: z powierzchniowym oraz drenażowym odprowadzaniem wody. Pierwszy zakłada wykonanie okładziny z płytek (warstwy użytkowej), po której cała woda opadowa jest odprowadzana na zewnątrz. Bezpośrednio pod płytkami wykonuje się uszczelnienie podpłytkowe (zwane także zespolonym). To rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w budynkach jedno- lub wielorodzinnych.

Drugi wariant – odprowadzanie drenażowe polega na umożliwieniu wnikania części wody opadowej w wodoprzepuszczalną warstwę użytkową oraz poprzez wykonanie warstwy drenażowej (np. z płukanego łamanego kruszywa i maty drenującej) odprowadzenie jej poza połać przez specjalne profile z otworami. Wariant ten spotykany jest częściej na balkonach i tarasach z balustradami zabudowanymi oraz na tarasach usytuowanych na dachach.

Czytaj także: Prawidłowy montaż stelaży podtynkowych pod WC

Oba te warianty wymagają skutecznego odprowadzenia wody opadowej z połaci. Miejsca, które sprawiają dużo problemów eksploatacyjnych to okapy. Znaczna różnica współczynników rozszerzalności termicznej profilu, jastrychu i płytki, przy gradiencie temperatury dochodzącym do 100̊C skutkują znacznymi zmianami długości i związanymi z tym naprężeniami termicznymi.

Dlatego tradycyjna obróbka może podchodzić pod płytkę na 5-6 cm i powinna być dodatkowo mocowana mechanicznie w połowie tej odległości. Systemowy profil gwarantuje odpowiednią (ani za dużą, ani za małą) głębokość obsadzenia, połączony z odpowiednim zamocowaniem mechanicznym.

Istotniejsze jest jednak dopasowanie systemowego profilu do rodzaju warstwy użytkowej, dodatkowe kształtki (narożne, dylatacyjne, odbojniki, haki i rynny) oraz możliwość wariantowania rozwiązania okapu.

Także kształt i faktura powierzchni ułatwia poprawne uszczelnienie tego newralgicznego elementu. Nie bez znaczenia jest bardzo estetyczny wygląd profilu i samego okapu – systemowe profile pozwalają na eleganckie i łatwe wykończenie krawędzi płytek. Otwory profili dedykowanych wariantowi drenażowemu nie mogą być zasklepione przez hydroizolację, nie jest zatem obojętne, z jakiego materiału będzie ona wykonana.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!