×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dwa sposoby na izolację poddasza

Dwa sposoby na izolację poddasza

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 16 lip 2018 14:00

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami już mostek termiczny o długości 1 metra szerokości zaledwie 1 mm powoduje utratę izolacyjności przegrody na metrze kwadratowym na którym się znajduje aż o 80%. Jak się uchronić przed takimi stratami ciepła? Marek Ciechowski, menadżer ds. sprzedaży i marketingu, Recticel Izolacje mówi o 2 sposobach skutecznej termoizolacji poddasza.

Poddasze użytkowe jest miejscem szczególnie narażonym na skutki oddziaływania temperatury zewnętrznej. Dlatego dobre ocieplenie dachu w sposób gwarantujący brak mostków termicznych powinno być celem każdego inwestora.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami już mostek termiczny o długości 1 metra szerokości zaledwie 1 mm powoduje utratę izolacyjności przegrody na metrze kwadratowym na którym się znajduje aż o 80%.

Tym sposobem dachy zaizolowane nawet grubą warstwą 25 cm izolacji lecz posiadające np. 1 milimetrowe szczeliny nie spełniają oczekiwań użytkownika ponieważ izolują zaledwie tak, jak warstwa izolacji o grubości 5 cm.

Sprawdzonym sposobem na uzyskanie efektu izolacji poddasza użytkowego bez mostków termicznych jest zastosowanie płyt z pianki poliuretanowej PIR typu Tau Foam jako izolacji podkrokwiowej. Płyta o wymiarze 600x1200 mm za każdym razem powinna być opatrzona w zamek pióro-wpust gwarantujący szczelność połączenia. Okładzina (z jednej strony szara i z drugiej strony srebrna) gwarantuje paroszczelność.

Czytaj także: Mobilny agregat prądotwórczy do zasilania elektronarzędzi

Płyta zamontowana zostaje pod więźbą dachową w sposób szczelny gwarantujący powstanie jednolitej warstwy termoizolacji bez mostka termicznego. Materiał o lambdzie 0,021 W/mK pozwala osiągnąć U=0,18 W/m²K już po zastosowaniu warstwy 120 mm. Izolacja nakrokwiowa jest rozwiązaniem stosowanym na więźbie dachowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcja chroniona jest przed oddziaływaniem zmiennych warunków temperaturowych, a w przypadku renowacji i montażu płyty nie ma potrzeby ingerowania w przestrzeń życiową osób zamieszkujących budynek. Rozwiązanie nakrokwiowe pozwala wyeksponować więźbę dachową.

Prawdziwa izolacja nakrokwiowa opatrzona jest zamkiem pióro-wpust, oraz pokryta ciężką okładziną aluminiową gwarantującą stabilność wymiarową produktu (zapobiega skurczowi płyty). Już 140 mm nakrokwiowej płyty typu Tau Foam pozwala osiągnąć U=0,18 W/m²K.

 

Komentarze

Zaloguj się