×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Drony w branży budowlanej. Jak je skutecznie wykorzystać?

Drony w branży budowlanej. Jak je skutecznie wykorzystać?

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 15 sty 2018 20:30

Drony w branży budowlanej znajdują swoje zastosowanie już na wczesnych etapach realizowanych inwestycji, jak np. w sporządzaniu dokumentacji terenu pod zabudowę. Dzięki niskiemu nalotowi fotogrametrycznemu dronów, w prosty i szybki sposób można uzyskać dokładną ortofotomapę. Jak jeszcze można je wykorzystać w branży budowlanej?

Jednym z podstawowych zastosowań dronów jest nadzór nad prowadzonymi inwestycjami oraz utrzymaniem istniejącej infrastruktury. Z danych firmy badawczej PwC wynika, że wartość wykorzystania technologii dronowych w infrastrukturze szacowana jest na ponad 45 mld dolarów.

Stwarza to szerokie pole do wykorzystania możliwości tych urządzeń. Jak zatem skorzystać z ich potencjału? Jakie korzyści niosą ze sobą te rozwiązania? 

Lepsze i szybsze sporządzanie dokumentacji 

Drony w branży budowlanej znajdują swoje zastosowanie już na wczesnych etapach realizowanych inwestycji, jak np. w sporządzaniu dokumentacji terenu pod zabudowę. 

Choć urządzenie jest małe i niepozorne, pozwala nie tylko na tworzenie samych zdjęć, ale także modelu 3D fotografowanego terenu i obiektów. W obu przypadkach zebrana dokumentacja z powodzeniem posłuży do wykonania niezbędnych pomiarów, np. weryfikacji ilości robót ziemnych czy obliczenia objętości wykopów, wymiarów fundamentów, geometrii obiektów itp.

Na podstawie zdjęć z dronów można szczegółowo określić wolumen piasku na budowie czy głębokość osadzenia rurociągu, co znacząco przekłada się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Jak wynika z raportu PwC, dzięki bezzałogowcom monitorującym budowy, liczba zagrażających życiu incydentów zmniejszyła się aż o 91 proc.

Ukształtowanie terenu ma kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniego urządzenia dokumentującego. W przypadku pojedynczych, małych obiektów, np. hałd, składowisk, czy budynków, najlepiej wykorzystać wielowirnikowiec - w razie awarii jednego, a nawet dwóch śmigieł lub silników, dron wciąż będzie w stanie bezpiecznie wylądować. Przykładem takiego rozwiązania jest Yuneec Typhoon H520 (sześciowirnikowiec), który dodatkowo wyposażony zostanie w zaawansowany system automatycznego omijania przeszkód – mówi Justyna Siekierczak, prezes zarządu w firmie aeroMind, ekspert w zakresie technologii dronowych – Co istotne w kontekście pracy architektów i inżynierów, dron powinien być kompatybilny z większością zaawansowanych oprogramowań graficznych, jak AutoCAD czy BIM. Zdjęcia wykonane przy użyciu H520 można przenieść bezpośrednio do projektu na komputerze. Dodatkowo, lot może odbywać się po zaplanowanej siatce, z automatycznym pokryciem całego zaznaczonego terenu, włączając w to trajektorie krzyżowe, zdjęcia ortogonalne do mapowania oraz zdjęcia wykonane np. pod kątem 45 stopni do skanowania i dalszego modelowania 3D.

Dron – strażnik inwestycji

Większa dokładność planowania całej inwestycji już na jej wczesnym etapie, przekłada się także na lepszą kontrolę postępów oraz dokładniejsze oszacowanie czasu jej trwania. Według danych firmy Gartner, do 2020 roku rynek fotografii z dronów będzie w 30 proc. wykorzystywany przez branżę budowlaną.

Obecnie zdjęcia z drona pozwalają na przygotowanie dokumentacji nowo powstających budynków, dróg, mostów, obiektów mieszkalnych czy przemysłowych. Coraz częściej urządzenia te znajdują zastosowanie także podczas audytu całej inwestycji, rozliczeń między podwykonawcami, czy inwentaryzacji fotograficzno-filmowej terenu budowy.

Niewiele osób wie, że istnieją bezzałogowce, które łączą ze sobą funkcjonalności kamery termowizyjnej z kamerą światła dziennego w jednym module. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy chcemy zidentyfikować punkty utraty ciepła w budynku, tzw. mostki termiczne. Dron jest w stanie przeprowadzić inspekcję z każdej strony budynku i w dowolnej odległości od ścian. Dzięki czemu identyfikuje najmniejsze newralgiczne punkty obiektu – dodaje Karol Nowak, Wiceprezes aeroMind, specjalista w zakresie technologii dronowych.

Oszczędność kosztów

Przeprowadzanie inspekcji i ekspertyz z powietrza to kolejny obszar, w którym drony znajdują swoje zastosowanie. Dzięki bezzałogowcom dokonywanie inspekcji na terenach trudnodostępnych jest łatwiejsze i szybsze, a co za tym idzie również tańsze, gdyż nie ma konieczności dokonywania tego typu inspekcji np. z helikoptera.

Istotnym aspektem jest w tym przypadku także kwestia bezpieczeństwa. Urządzenie wyręczy inspektorów budowlanych dokonujących ekspertyz w miejscach niebezpiecznych (np. grożących zawaleniem) lub w obiektach, które wymagają dźwigów czy innego specjalistycznego sprzętu do pracy na wysokościach.

Czytaj także: Dwa warianty drenażu na tarasie i balkonie

Za komercyjnym wykorzystaniem dronów przemawia szereg korzyści – szybkość i prostota działania, bezpieczeństwo, elastyczność oraz oszczędność kosztów.

Dron jest narzędziem, które z powodzeniem zastąpi helikopter lub samolot z fotografem podczas inwentaryzacji budowy z powietrza. Jest ono także nieporównywalnie tańsze w użyciu i można użyć go błyskawicznie, w ciągu kilku minut od podjęcia decyzji o locie.

W wyniku postępu technologicznego, drony już wkrótce staną się obowiązkowym narzędziem pracy dla każdego architekta, projektanta, wykonawcy czy developera, które zapewni szereg korzyści: pozwoli na obniżenie kosztów, zwiększenie ogólne bezpieczeństwa pracy, a jednocześnie szybko stworzy szczegółową dokumentację na najwyższym wymaganym poziomie.

Komentarze

Zaloguj się