×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dom z energooszczędnych silikatów

Dom z energooszczędnych silikatów

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 28 sie 2017 19:00

Z jakich materiałów i w jakiej technologii najlepiej wznieść dom energooszczędny? Oferta produktów dostępnych na rynku jest bogata, choć każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady, co sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba dokładnie poznać ich właściwości. Sprawdzamy jakimi parametrami wyróżniają się silikatowe materiały wznoszeniowe.

Do ich produkcji wykorzystuje się wyłącznie naturalne surowce – piasek (90%), wapno (7%) i wodę (3%). Po nasyceniu parą wodną piasek i wapno twardnieją, tworząc „sztuczny kamień”.

Zwarta i gęsta struktura bloczków silikatowych sprawia, że mają one dużą masę, a co za tym idzie wysoką wytrzymałość na ściskanie. Znaczna masa kształtuje także wysokie parametry izolacyjności akustycznej. Ściana wzniesiona z bloczków silikatowych skutecznie odgradza od hałasów napływających z zewnątrz, jak i generowanych przez instalacje techniczne pracujące wewnątrz domu.

Ze względu na silny odczyn zasadowy silikaty odznaczają się wysoką odpornością na korozję biologiczną, zapobiegają rozwojowi grzybów i flory bakteryjnej. Korzystny współczynnik paroprzepuszczalności i wysoka akumulacja ciepła stabilizują wilgotność i temperaturę powietrza w pomieszczeniach.

Zaleca się, aby w przypadku domu energooszczędnego z silikatów wznosić ścianę trójwarstwową, która wyeliminuje ryzyko powstania mostków termicznych. Dzięki ścianie osłonowej z silikatu oraz zastosowaniu wypełnienia z wełny mineralnej przegroda doskonale także tłumi hałas.

Poza tym układ warstw w ścianie trójwarstwowej sprawia, że w porze letniej w pomieszczeniach jest stosunkowo chłodno, natomiast w sezonie zimowym ściany akumulują ciepło i oddają je w razie potrzeby z powrotem do wnętrza.

Dodatkowym atutem jest doskonały mikroklimat. Ściana przepuszcza parę wodną, lecz nie pozwala na jej kondensację w przegrodzie – w ten sposób nigdy nie jest ona zawilgocona, gdyż ciągle „oddycha”.

Podpowiadamy jak docieplić trudno dostępne miejsca w budynku.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się