Najlepsze Domy
Dobry sposób na gładkie ściany

Dobry sposób na gładkie ściany

Wybór gładzi wapiennej Baumit KlimaGlätte powoduje, że warstwa ta „oddycha” i absorbuje wilgoć, gdy w pomieszczeniu występuje jej nadmiar i oddaje ją z powrotem, kiedy powietrze ulega wysuszeniu. Dzięki temu we wnętrzach utrzymuje się przyjemny i zdrowy dla mieszkańców mikroklimat. Fot. Baumit
Wybór gładzi wapiennej Baumit KlimaGlätte powoduje, że warstwa ta „oddycha” i absorbuje wilgoć, gdy w pomieszczeniu występuje jej nadmiar i oddaje ją z powrotem, kiedy powietrze ulega wysuszeniu. Dzięki temu we wnętrzach utrzymuje się przyjemny i zdrowy dla mieszkańców mikroklimat. Fot. Baumit
Maciej Iwaniec, ekspert z firmy Baumit opowiada o tym jak uzyskać gładką i równą powierzchnię ścian w zależności od rodzaju zastosowanej gładzi.

Nałożenie gładzi na ściany i sufity pozwala uzyskać równą powierzchnię, którą można malować czy tapetować. Inwestorzy wybierają najczęściej gotowe mieszanki na bazie gipsu i wapna, które po zmieszaniu jedynie z wodą tworzą plastyczną masę. Ich prosta aplikacja umożliwia szybkie uzyskanie gładkich powierzchni. Jak krok po kroku wygładzić ściany, aby osiągnąć równe ściany?

Pierwszym etapem pracy jest ocena stanu podłoża, które chcemy wygładzić. Powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość nierówności. Wiedza ta pozwoli nam podjąć decyzję czy wystarczy zastosować gładź, czy jednak konieczne będzie wstępne wypełnienie nierówności tynkiem.

Gładź można nakładać na wszelkie podłoża mineralne – beton, tynki cementowe, cementowo-wapienne oraz gips, pod warunkiem, że są one zwarte, niepopękane i mają właściwą przyczepność. Przed aplikacją gładzi, konieczne jest gruntowanie, które wyrówna chłonność powierzchni.

Grubość jednej warstwy gładzi nie powinna przekraczać 3 mm. Sucha mieszanka zawiera bardzo drobne ziarno i nawet przy takiej niewielkiej grubości powłoki nie ma obawy o nierówności i nieestetyczne zatarcia.

Równie ważnym etapem co nakładanie, jest szlifowanie pierwszej warstwy, gładzi gipsowej. Pozwoli ono precyzyjnie wyrównać wszelkie niedoskonałości i tym samym przygotować podłoże pod ostateczne wykończenie.

 

Czytaj także: Akustyczny podział wnętrz w suchej zabudowie

Warto podkreślić, że zastosowanie gładzi wapiennej pozwoli uniknąć kłopotliwego, ze względu na duże zapylenie pomieszczenia, szlifowania. Zaletą gładzi gipsowej, jak i wapiennej jest naturalnie biały kolor ścian i sufitów, dzięki któremu, każdy rodzaj farby dobrze kryje.

Warto zaznaczyć, że gładzie gipsowe i wapienne produkowane są na bazie naturalnych surowców, które nie są szkodliwe dla mieszkańców. Nie emitują żadnych zapachów, co więcej umożliwiają dyfuzję pary wodnej i tym samym zapewniają przyjazny mikroklimat we wnętrzach. Większą część życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego też warto zadbać nie tylko o ich estetykę, ale także odpowiednią temperaturę i wilgotność we wnętrzach, co w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.

Wybór gładzi wapiennej Baumit KlimaGlätte powoduje, że warstwa ta „oddycha” i absorbuje wilgoć, gdy w pomieszczeniu występuje jej nadmiar i oddaje ją z powrotem, kiedy powietrze ulega wysuszeniu. Dzięki temu we wnętrzach utrzymuje się przyjemny i zdrowy dla mieszkańców mikroklimat.

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!