Najlepsze Domy
Dobry materiał wznoszeniowy na budowę

Dobry materiał wznoszeniowy na budowę

Jakie materiały i technologie najlepiej sprawdzają się przy wznoszeniu budynków? Oferta produktów jest bogata, choć każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Należy przy tym pamiętać, że prawidłowo wzniesiona ściana w równym stopniu jest zasługą użytych materiałów, jak i technologii budowlanych.

Podstawowym zadaniem ścian zewnętrznych jest ochrona domu przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak chłód, ale też letni skwar. Jednak, aby w pełni mogły spełnić swoje funkcje, materiały z których są wznoszone muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami technicznymi. Oto jakim podstawowym wymaganiom muszą sprostać ściany i materiały, z których są budowane.

Najważniejsze parametry

Współczynnik przenikania ciepła (U) to jeden z najważniejszych parametrów przywoływanych w celu opisania strat ciepła przez przegrody budowlane. Charakteryzuje on ilość ciepła „wędrującego” przez przegrodę na skutek różnicy temperatury między jej zewnętrzną a wewnętrzną stroną. Im współczynnik U jest niższy, tym niższe są również straty ciepła, czyli ściana zewnętrzna charakteryzuje się lepszą izolacyjnością termiczną.

Także sama konstrukcja ściany ma wpływ na gromadzenie przez nią energii cieplnej. Pod tym względem najlepiej prezentują się ściany dwu- i trójwarstwowe, gorzej jednowarstwowe (pozbawione materiału izolacyjnego), a najsłabiej z akumulacją ciepła radzą sobie ściany ocieplone od wewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że warstwa izolacji zapobiega ucieczce ciepła do otoczenia. Gdy jest ona umieszczona po zewnętrznej stronie ściany, chroni przed wypromieniowaniem ciepła z budynku. Umieszczenie jej od wewnątrz utrudnia magazynowanie energii „czerpanej” z pracującego systemu grzewczego

Energooszczędny wybór

Do budowy ścian zewnętrznych stosuje się zazwyczaj takie materiały, jak: beton komórkowy, silikaty, pustaki ceramiczne. Każdy z tych materiałów wyróżnia się innymi parametrami czy właściwościami. Wykorzystuje się je do budowy ścian jedno-, dwu, oraz trójwarstwowych. Ważne jest to, że przy zastosowaniu materiału o odpowiednich parametrach można już wybudować ścianę przy zastosowaniu technologii jednowarstwowej.

Wybierając materiał do budowy ścian zewnętrznych przede wszystkim należy mieć na względzie jego współczynnik przewodzenia ciepła. Oferowane dziś materiały wznoszeniowe charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła od np. λ=0,12 W/mK do 0,07 W/mK. Stosując obecnie produkowane „ciepłe” bloczki i cegły można wybudować ścianę zewnętrzną (pokrytą warstwą systemowego tynku termoizolacyjnego) o współczynniku przenikania ciepła U=0,16 W(m2K), co jest bardzo dobrym parametrem.

Systemowe podejście

Nie zapominajmy, że niewłaściwie zbudowana ściana, nawet z tych najlepszej jakości materiałów wznoszeniowych, nie zapewni odpowiedniej ochrony przed zimnem, a co gorzej i prawidłowej nośności. Dlatego istotne jest budowanie domu zgodnie z sztuką murarską.

Budując dom, warto postawić na rozwiązania systemowe, takie jak Porotherm, bo dzięki wsparciu technicznemu – szczegółowym instrukcjom, rysunkom detali oraz pomocy doradców technicznych zminimalizujemy ryzyko powstania błędów. Najważniejsze jednak jest to, by wykonawca stosował się do zaleceń producenta – podsumowuje Maciej Brzozowski, konsultant techniczny w firmie Wienerberger.

Czytaj także: Czym powinny wyróżniać się wejściowe drzwi do domu energooszczędnego

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!