×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dobór zaprawy klejowej do rodzaju podłoża

Dobór zaprawy klejowej do rodzaju podłoża

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 28 lis 2017 08:00

Jarosław Piekarz, menadżer produktu w firmie Alpol podpowiada jak dobrać odpowiednią "glazurniczą" zaprawę klejową do rodzaju podłoża.

Dobierając klej do podłoża trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Jeśli mamy zamiar ułożyć okładziny jedynie na powierzchni poziomej dobrym rozwiązaniem jest wybór kleju upłynnionego, który ze względu na swoje własności zapewnia prawie całkowite wypełnienie przestrzeni pomiędzy płytką a podłożem.

Ogranicza to tym samym ryzyko powstania późniejszych uszkodzeń płytki wynikających z jej niepełnego podparcia lub odspojeń mrozowych czy termicznych. Jeśli potrzebujemy kleju uniwersalnego, który będzie przeznaczony również do przyklejania płytek na ścianach warto wybrać klej o ograniczonym spływie (T), który zapobiega osuwaniu się płytek a tym samym ułatwia przyklejanie na powierzchniach pionowych. Do podłoży standartowych (betony, nieogrzewane podkłady cementowe, tynki cementowe i cementowo-wapienne, mury z cegieł i pustaków ceramicznych, silikatu, gazobetonu) można stosować kleje cementowe normalnie wiążące klasy C1.

Czytaj także: Prawidłowy montaż ściany działowej z silikatów

W przypadku podłóg ogrzewanych ze względu na powstające naprężenia termiczne konieczne jest stosowanie klejów co najmniej uelastycznionych klasy C1 (jeśli producent dopuszcza taki klej do tego celu) lub elastycznych o podwyższonych parametrach przyczepności klasy C2. W przypadku podłoży trudnych np. tarasów i balkonów (bardzo duże obciążenia termiczne), basenów (obciążenia parciem wody) zaleca się tzw. kleje elastyczne lub wysokoelastyczne klasy C2 o odkształceniu poprzecznym klasy S1 lub S2.

Takie same kleje należy stosować w przypadku podłoży specjalnych np. płyt OSB, starych płytek, warstw zbrojących w systemach ociepleń, podłoży obciążonych intensywnym ruchem. Są to jednak ogólne zasady. Aby nie popełnić błędu przed zakupem kleju trzeba zapoznać się z informacjami technicznymi producenta (kartami technicznymi, opisem na opakowaniu), które oprócz parametrów technicznych zawierają dane o rodzajach podłoży na które dany klej może być stosowny i odpowiednim ich przygotowaniu.

Komentarze

Zaloguj się