Najlepsze Domy
Dach zielony - warstwa po warstwie

Dach zielony - warstwa po warstwie

Sylwester Rajewski, kierownik ds. technicznych – Materiały Rolowe, Izohan odpowiada o tym, czym wyróżniają się poszczególne warstwy dachu zielonego.Fot. Izohan
Sylwester Rajewski, kierownik ds. technicznych – Materiały Rolowe, Izohan odpowiada o tym, czym wyróżniają się poszczególne warstwy dachu zielonego.Fot. Izohan
Sylwester Rajewski, kierownik ds. technicznych – Materiały Rolowe, Izohan odpowiada o tym, czym wyróżniają się poszczególne warstwy dachu zielonego.

Dachy zielone znalazły zastosowanie nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, czy zabudowy komercyjnej, ale również w osiedlach mieszkaniowych i prywatnych domach. Zwykle wymagają większego nakładu czasu i kosztów od konwencjonalnych dachów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kilka ważnych elementów konstrukcji.

Hydroizolacja. Powinna stanowić dwie warstwy papy modyfikowanej spełniającej giętkość w temperaturze co najmniej -15°C. Pierwsza warstwa papy powinna być papą podkładową, np. Izolmat Plan Pye G200 S4,0. Jako drugą warstwę należy zastosować papę odporną na przerost korzeni np. Izolmat Plan Pye zielony dach PYE PV250 S5,0. Taki układ pap w odwróconym systemie warstw stropodachu zapewnia trwałość i skuteczność uszczelnienia.

Termoizolacja. Z uwagi na narażenie termoizolacji na działanie wody, materiały użyte powinny charakteryzować się niską nasiąkliwością. Wymóg ten spełniają jedynie płyty z polistyrenu ekspandowanego XPS a także płyty PIR/PUR. Pozostałe materiały np. hydrofobowe płyty EPS nie mogą być stosowane jako główna warstwa ocieplająca na dachach odwróconych.

Maty zabezpieczające i gromadzące wodę. Jej zadanie polega na separacji warstw i zgromadzeniu wody, której nadmiar spływa przez matę drenażową. Koniecznie musi być wykonana z odpornych na gnicie włókien syntetycznych.

Warstwa drenażowa. Wykonana z odpornego na nacisk polietylenu, w formie maty z zagłębieniami zbierającymi wodę oraz z otworami do wentylacji i dyfuzji na górnych wypukłościach. Dzięki temu kształtowi maty tworzy się pod nią system kanałów pozwalających na szybkie odprowadzenie nadmiaru wody.

Warstwa filtracyjna. Zapobiega przedostawaniu się drobnych zanieczyszczeń do warstwy drenażowej, w celu ochrony przed zamuleniem. Warstwę tworzy włóknina filtracyjna polipropylenowa, którą układa się z 20 cm zakładem. Włókniny filtracyjne nie powinny być narażone na długotrwałe działanie promieni UV.

Strefa roślin.  Wybór roślin zależy – oprócz indywidualnych upodobań inwestora – przede wszystkim od wartości dopuszczalnego obciążenia konstrukcji dachu, jego nachylenia oraz, w przypadku dachów istniejących, także od stanu technicznego konstrukcji dachu. Rośliny muszą być prawidłowo dobrane z uwzględnieniem miejscowych warunków klimatycznych i ekstremalnych warunków występujących na dachach. Do wybranych roślin dobiera się odpowiedni rodzaj i grubość substratu, zapewniającego wegetację roślin.

Czytaj także: Ekspert o izolacji podłogi na gruncie w domu energooszczędnym

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!