Najlepsze Domy
Dach płaski dobrze ocieplony

Dach płaski dobrze ocieplony

Dach płaski to charakterystyczny element nowoczesnej architektury. I choć przez lata był kojarzony wyłącznie z nudnymi, szarymi budynkami obecnie jest odzwierciedleniem wrażliwości inwestora na to, co proste i nieskomplikowane. Dach bowiem, ma ogromne znaczenie w kształtowaniu całościowej bryły budynku, a odpowiednio zaprojektowany potrafi także znacząco zwiększyć jego funkcjonalność.

Choć nazwa dach płaski przyjęła się i funkcjonuje na co dzień, nie do końca odzwierciedla stan faktyczny. Otóż połać dachowa płaska nie posiada wcale zerowego spadku, jak mogłoby się wydawać. Dach montowany jest zwykle pod kątem nie mniejszym niż 3°, ale nie większym niż 12°. Takie ułożenie stropodachu zapewnia prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej i zapobiega powstawaniu tzw. „basenów”, czyli gromadzeniu się deszczówki na jego powierzchni.

Budynek z dachem o płaskiej konstrukcji wymaga specjalistycznego, dopasowanego do niego systemu odprowadzania wody. Dachy płaskie bowiem, w przeciwieństwie do spadzistych, nie posiadają wystającego okapu, na którym z reguły montuje się orynnowanie.

W przypadku dachów pozbawionych spadku, w celu odprowadzenia wody opadowej, wykorzystuje się specjalne systemy wewnętrzne. Ich głównym elementem są wpusty dachowe, które efektywnie zbierają wodę z pokrycia wierzchniego oraz izolacji przeciwwodnej. Za pomocą specjalnych adapterów można w niezwykle prosty sposób połączyć je z kwadratowymi rurami spustowymi, co zapewni efektywne odprowadzenie wody nie tylko z dachów płaskich, ale także np. z zaaranżowanych na ich powierzchni tarasów czy ogrodów. Rozwiązanie to zapewnia całkowitą szczelność dzięki zastosowanej w adapterze uszczelce trapera – mówi Tomasz Madej, ekspert firmy Galeco.

Dachy bez spadku mają wiele zalet. Są niemal całkowicie odporne na działanie wiatru. Dlatego też na terenach, na których często dochodzi do występowania anomalii pogodowych. Tego typu pokrycie dachowe zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo i spokój, nawet podczas wichur. Rozwiązanie te pozwala też zredukować straty ciepła, do czego przyczynia się zdecydowanie mniejsza powierzchnia zewnętrzna, niż w przypadku pokrycia spadzistego. Nie bez znaczenia pozostaje również sam koszt zakupu i montażu dachu płaskiego. Ze względu na mniejsze zużycie materiału może być on tańszy nawet o 20%. Cena ta oczywiście ulega zmianom, gdy zdecydujemy się zagospodarować płaską powierzchnię dachową np. na ogród. 

Zielone dachy to idealne rozwiązanie na terenach, gdzie działki są gęsto położone, a zieleni wokół jest niewiele. Powierzchnia może być bowiem obsadzona zarówno roślinami niewymagającymi dużych ilości wody, jak i wysokimi drzewami. Takie rozwiązanie nie dość, że wygląda niezwykle estetycznie i oryginalnie to stanowi także dodatkową ochronę przed hałasem, zmniejszając przenikanie dźwięków do wnętrza nawet o 50 dB. Stropodach to miejsce, które zagospodarować można także na basen. Budynek wygląda wtedy niezwykle luksusowo, a stworzenie takiego zbiornika z wodą nie jest znacząco droższe niż tarasu czy ogrodu.

Dachy płaskie zapewniają pełne wykorzystanie przestrzeni, co znacząco ułatwia projektowanie górnej kondygnacji – pozbawione skosów wnętrza na poddaszu można dowolnie aranżować. Płaskie dachy nadają również budynkowi nowoczesnego wyglądu, przypadną do gustu miłośnikom modernistycznych konstrukcji.

Izolacja dachu płaskiego

Konstrukcję nośną dachów płaskich zwykle stanowią prefabrykowane płyty TT, trapezowe blachy stalowe, pełne płyty żelbetowe lub betonowe płyty kanałowe. W przypadku podłoży betonowych, niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie samej powierzchni. Jej gładkość powinna odpowiadać gładkości betonu po usunięciu deskowania. Nierówności między elementami wyrównujemy do 1:15, ewentualne szczeliny o szerokości powyżej 12 mm wypełniamy zaprawą cementową.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!