REKLAMA
Najlepsze Domy
Czym różni się grafitowy styropian od białego?

Czym różni się grafitowy styropian od białego?

Fot. Knauf Therm
Fot. Knauf Therm
Nowoczesne technologie budowlane sprawiają, że możemy budować więcej i szybciej. Tymczasem obecnie obowiązujące wymagania prawne dotyczące energooszczędności wymuszają podnoszenie standardów energetycznych nowych budynków mieszkalnych. Czy obecnie stosowane materiały izolacyjne odpowiadają na potrzeby budownictwa przyszłości?

Ze statystyk Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba pozwoleń na budowę wciąż rośnie. Dla przykładu w 2015 roku dla budynków jednorodzinnych wynosiła ona 75 058, zaś wielorodzinnych – 3 936. Statystyki z 2016 roku pokazują odpowiednio liczby 82 852 dla budownictwa jednorodzinnego i 4 415 dla budownictwa wielorodzinnego.

Tylko w pierwszym półroczu 2017 roku wydano już 43 114 pozwoleń na budynki jednorodzinne i 2751 na wielorodzinne, co oznacza, że trend ten jest nadal wzrostowy. Rosnącemu tempu, w jakim powstają nowe budynki, towarzyszą coraz ostrzejsze kryteria dotyczące oszczędności energii.

Obowiązujące od 1 stycznia 2014 roku warunki techniczne określają kolejne, coraz wyższe progi minimalnych wartości współczynnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP. Z chwilą ustanowienia nowego prawa poziom ten wynosił 120 kWh/m2*K, a po 1 stycznia 2021  roku ma ulec zmniejszeniu prawie o połowę, do zaledwie 70 kWh/m2*K. Spełnienie tak wymagających kryteriów jest nieodłącznie związane z potrzebą stosowania materiałów o coraz lepszej izolacyjności termicznej. Najlepszą ochronę cieplną wśród produktów styropianowych zapewnia obecnie styropian grafitowy, jednak jego stosowanie wymaga odpowiedniej kultury wykonawczej.

Dlaczego styropian grafitowy?

W powszechnej świadomości styropian uchodzi za najtańszy i być może nieco przestarzały materiał izolacyjny, jednak wbrew pozorom technologie produkcji wciąż ewoluują w kierunku podnoszenia jego parametrów związanych m.in. z termoizolacyjnością, wytrzymałością mechaniczną czy wodoodpornością. Po długim czasie dominacji białego styropianu, w latach 90. przyszedł czas na styropian szary, wzbogacony kompozytami grafitu, które znacząco podnoszą jego właściwości izolacyjne.

Podczas gdy styropian fasadowy biały uzyskuje współczynnik przewodzenia ciepła lambda na średnim poziomie ok 0,042 W/m*K, styropian grafitowy cechuje się wartością nawet 0,031 W/m*K. W praktyce oznacza to możliwość stosowania płyt o mniejszych grubościach dla uzyskania podobnego efektu termoizolacji. I tak przykładowo, aby ocieplić ścianę jednowarstwową z pustaków ceramicznych o grubości 18,8 cm do wymaganego na 2021 rok poziomu U=0,2 W/m2*K potrzeba 20 cm styropianu białego o lambdzie 0,042 W/m*K (opór cieplny RD=4,60 m2*K/W).

Zbliżony współczynnik U można osiągnąć stosując płyty grafitowe o współczynniku lambda 0,031 o grubości 15 cm (opór cieplny RD=4,65 m2*K/W). Cieńsza warstwa przekłada się na lżejszą elewację, węższe ościeże okienne, które wpuszczają więcej światła, a także oszczędności na obróbkach blacharskich.

Styropian grafitowy różni się od białego nie tylko właściwościami termoizolacyjnymi i kolorem. Specjaliści z branży ociepleń podkreślają, że jest on również bardziej wymagający pod względem sposobu przechowywania obróbki i układania.

Izolacja o wyższej kulturze

Styropian grafitowy wymaga szczególnej dyscypliny wykonawczej zwłaszcza w zastosowaniach fasadowych. Płyty z domieszkami grafitu przede wszystkim należy chronić przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!