REKLAMA
Najlepsze Domy
Czy termomodernizacja latem to dobry pomysł?

Czy termomodernizacja latem to dobry pomysł?

Jeśli zimą wmawiamy sobie, że kilkunastostopniowa temperatura jest wystarczająca, a grube swetry i szalik są doskonałym strojem domowym – warto pomyśleć o zmianach. Zwłaszcza, kiedy pomimo prób oszczędzania, nasz budżet na ogrzewanie i chłodzenie znacznie przekracza rozsądne kwoty.

Idealny dom latem jest przyjemnym schronieniem przed upałami, a zimą zapewnia odpowiednie ciepło – bez ponoszenia olbrzymich wydatków na ogrzewanie i chłodzenie. Czy taki komfort to przywilej tylko nowych budynków? Oczywiście, że nie! O właściwie zaplanowanej i przeprowadzonej termomodernizacji mówi Anna Gil, inżynier z Biura Doradztwa Technicznego Isover.

Celem termomodernizacji jest uzyskanie różnorodnych korzyści, np. w postaci niższych rachunków za ogrzewanie zimą czy chłodzenie latem, wyższego komfortu na co dzień, jak również zmniejszenie negatywnego wpływu użytkowania budynku na środowisko – mówi Anna Gil z Biura Doradztwa Technicznego Isover.

Warto pamiętać, że ogrzewanie domów i mieszkań w Polsce pochłania prawie tyle energii, co cały przemysł lub transport. Często dochodzi do olbrzymich strat. Nawet do 50% ciepła ucieka z budynku – ok. 30% ciepła ucieka przez dach, a ok. 20% przez ściany. Przyczyną tego jest niewłaściwa szczelność, występowanie mostków termicznych oraz brak lub nieodpowiednia izolacja termiczna. Kiedy ciepło ucieka z budynku, musimy zwiększyć spalanie węgla w celach grzewczych, co bezpośrednio przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i z roku na rok groźniejszego smogu.

Termomodernizacja to kompleksowe rozwiązanie – zwykle obejmuje kilka elementów, m.in. ocieplenie wszystkich zewnętrznych przegród budynku, wymianę okien i drzwi, usprawnienie wentylacji, montaż urządzeń i instalacji grzewczych, a niekiedy nawet zmianę źródła ciepła.

Krok pierwszy – audyt energetyczny

Zanim ostatecznie zdecydujemy się na rozpoczęcie prac, przeprowadźmy audyt energetyczny, który pomoże określić ich zakres, kolejność oraz koszty. W tym celu możemy zwrócić się o pomoc do fachowców.

Usługa audytora będzie nas kosztować od 100 do 300 zł. Audyt z raportem zawierającym zakres prac, które należy wykonać, aby osiągnąć optymalny efekt to koszt 500 zł. Zlecając wykonanie precyzyjnego badania termowizyjnego musimy się liczyć z dodatkowym kosztem w wysokości od 500 do 1000 zł. Rekomendowanych specjalistów znajdziemy np. na liście Zrzeszenia Audytorów Energetycznych – podpowiada ekspert marki Isover.

Krok drugi: właściwa izolacja

W dalszej kolejności musimy ograniczyć do minimum straty energii, co zapewni nam lepsza izolacja, dobre okna i wydajna wentylacja.

Rozpoczynając prace związane z ociepleniem, miejmy na uwadze, że ciepło ucieknie tą drogą, którą mu zostawimy. Rozpocznijmy zatem od dachu (ciepło ucieka do góry), ścian (dominująca powierzchnia) i podłóg. Ważne są także okna. Jeśli te, które mamy wyposażone są w szyby zespolone, ich wymiana może nie być konieczna – zwraca uwagę Anna Gil.

Krok trzeci: poprawna wentylacja

Sprawna wentylacja to kolejny z ważnych elementów termomodernizacji. Aby ograniczyć straty ciepła budynku wynikające z niekontrolowanej infiltracji i eksfiltracji, uszczelniamy go.

Istniejące przed termomodernizacją nieszczelności pełniły również rolę wentylacji, zatem podczas prac termomodernizacyjnych należy zadbać o sprawną wentylację oraz montaż okien z nawiewnikami. Oczywiście wiedząc, że spora część energii ucieka z domu wraz z powietrzem wentylacyjnym, możemy rozważyć wykorzystanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (z rekuperacją), ale nie jest to konieczne, a w wielu starych budynkach może się nawet okazać niemożliwe do wykonania – zaznacza specjalista.

Krok czwarty: wybór źródła ciepła

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!