Najlepsze Domy
Czy sztuczna inteligencja zatrzęsie polską branżą budowlaną? Dowiedz się na 4Buildings

Czy sztuczna inteligencja zatrzęsie polską branżą budowlaną? Dowiedz się na 4Buildings

W ciągu najbliższego roku jeden na czterech managerów w Polsce, podejmując decyzje biznesowe, planuje korzystać z rad sztucznej inteligencji, donoszą najnowsze badania Microsoft. To pokazuje, że firmy coraz chętniej wykorzystują technologię samouczących się algorytmów, a zaawansowane rozwiązania IT rozlewają się na całą gospodarkę, czego najlepszym przykładem jest branża budowlana. Czy ten sektor jest w stanie skutecznie wykorzystać potencjał, jaki oferuje SI? O tym będziemy dyskutowali podczas nowego eventu 4Buildings.

“Budowlanka” to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki - roczną wartość sektora na całym świecie wycenia się na 10 bilionów USD, podaje amerykańska firma doradcza McKinsey. Firmy z tej branży dają zatrudnienie aż 7% wszystkich ludzi pracujących na całym globie A jak wygląda sytuacja w Polsce? SPECTIS utrzymuje, że roczna wartość rodzimego rynku budowlanego przekracza już 50 mld USD (~200 mld PLN), co czyni go jednym z większych w Europie.

Branża budowlana znalazła się jednak na ostrym zakręcie, sugeruje McKinsey w najnowszym opracowaniu zatytułowanym „Sztuczna inteligencja: kolejna granica technologii budowlanej”. Firma analityczna zapowiada rewolucję, która w znacznym stopniu odmieni sektor budowlany. 

W badaniu porównano budownictwo do dwunastu innych przodujących branż, takich jak opieka zdrowotna, produkcja, turystyka czy motoryzacja i oceniono, że chociaż dziesięć z nich wyprzedza budownictwo pod kątem tempa i zaangażowania we wdrażanie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji to bycie ostatnim nie zawsze jest takie złe. Dzięki temu branża budowlana może przyjrzeć się temu, jak inne sektory wykorzystują sztuczną inteligencję, unikając popełnionych przez nie błędów. Wiedząc już co działa, a co nie szybko nadrobi zaległości.

Ludzie często obawiają się sztucznej inteligencji. Ja natomiast porównałbym ją do kalkulatora. Czy fakt opracowania tego wynalazku pozbawił kogoś pracy? Nie, to tylko narzędzie, dzięki któremu ludzie mogą szybciej i dokładniej wykonywać obliczenia, które mogliby zrobić ręcznie. Podobnie wygląda sprawa z SI, które stanie się dla nas narzędziem do wykonywania zadań zbyt trudnych lub drogich, abyśmy mogli wykonywać je samodzielnie, np. analizując duże zbiory danych pod kątem predykcji, poszukiwania korelacji lub innych cech - uspokaja Marcin Kotarski, Product Manager z Rettig Heating, największego na świecie producenta nowoczesnych rozwiązaniach grzewczych.

Sztuczna inteligencja, prawdziwe problemy

Nic ma nic dziwnego w tym, że przedsiębiorstwa chętnie korzystają z możliwości oferowanych przez sztuczną inteligencję. Dla branży budowlanej, szczególnie interesujące są technologia uczenia maszynowego i analiza predykcyjna. W badaniu PwC 72% liderów biznesu określiło sztuczną inteligencję jako „przewagę biznesową”. Również w najnowszym badaniu marki Microsoft potwierdzono te tendencje, w Polsce już co czwarty manager zapowiada, że w ciągu najbliższego roku planuje wykorzystać sztuczną inteligencję do podejmowania decyzji. Sytuacja ta nie ominie również sektora budowlanego.

- “Oczekuje się, że będzie to długa i pełna wyzwań podróż dla całego sektora, ale z właściwym planem i otwartym umysłem w kierunku nowych technologii. Digitalizacja budownictwa może być bliższa, niż wielu mogłoby się wydawać.” - sądzi Marcin Kotarski, Product Manager z Rettig Heating, właściciela marki Purmo. Następnie dodaje: Liczba rozwiązań SI mających zastosowanie w zakresie budownictwa jest niemal nieograniczona. Londyn wykorzystuje analitykę Big Data do monitorowania poszczególnych dzielnic, aby lepiej i skuteczniej planować rozbudowę miasta. Gdybyśmy w Polsce mieli taki system... to moglibyśmy zaoszczędzić ponad 84 mld zł rocznie! Właśnie tyle kosztuje nas jako społeczeństwo zła gospodarka przestrzenna, wynika z najnowszego raportu Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!