×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Czeka nas intensyfikacja energooszczędnych trendów w 2019 roku

Czeka nas intensyfikacja energooszczędnych trendów w 2019 roku

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 14 sty 2019 13:31

Rynek instalacji grzewczych ciągle się rozwija i ma ogromny potencjał.  Widoczny w tym segmencie jest trend, polegający na intensyfikacji i podnoszenie efektywności energooszczędnej oferowanych instalacji grzewczych na rynku. Coraz śmielej w ten trend wpisuje się rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz magazynowania energii, jako nowa forma oszczędzania energii i ciepła. Dodatkowo nie można pominąć problemu ze smogiem, który będzie stymulował rozwój rynku energooszczędnych instalacji grzewczych na rynku.

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawne, co do budowania energooszczędnych budynków wymuszają zastosowanie jeszcze bardziej energooszczędnych rozwiązań. Okazuje się, że po 2021 roku wszystkie nowo budowane domy będą musiały spełniać standardy stawiane dzisiejszym domom energooszczędnym.

Jednak to nie jedyny impuls, który będzie stymulował rozwój rynku instalacji grzewczych. Na horyzoncie pojawił się problem smogu. Aby go rozwiązać niezbędna jest modernizacja przestarzałych instalacji grzewczych w całej Polsce. Jeżeli będzie ona przeprowadzona na szeroką skalę i ze wsparciem rządowym, przyczyni się do znacznego rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii w naszym kraju.

Problem smogu

Aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce.  Nie dziwi więc fakt, że polski rząd rocznie wydaje 30 mld euro na walkę z konsekwencjami smogu. A walka ta nie jest łatwa. Smog atakuje na wielu frontach. Wpływa negatywnie na zdrowie, środowisko i gospodarkę. Na szczęście do walki z nim może stanąć każdy, wystarczy poznać źródło złego stanu powietrza oraz podjąć odpowiednie działania. Przyczyn wysokiego poziomu smogu w Polsce należy szukać w przestarzałych kotłach na paliwa stałe, braku właściwego ocieplenia domu, który generuje większe zużycie paliwa, oraz w transporcie samochodowym.

Aby wpłynąć na polepszenie stanu powietrza w sezonie zimowym, warto wymienić dotychczasowe urządzenia grzewcze, zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii i prawidłowo ocieplić budynek. Przykładowo, dzięki instalacji nowoczesnego kotła kondensacyjnego obniżysz emisję spalin – urządzenie to zużywa nawet o 30% mniej paliwa niż tradycyjne „kopciuchy”. Natomiast urządzenia wykorzystujące OZE (np. pompa ciepła) wcale nie emitują CO2 w miejscu eksploatacji. Jak widać energooszczędne źródła energii mogą powstrzymać ten negatywny trend.

Energooszczędne ciepło

Jednym z pozytywnych trendów, który na pewno zdominował i w tym roku rynek systemów grzewczych i solarnych jest ciągłe podwyższanie ich energooszczędności. Przejawia się on w wprowadzaniu na rynek kolektorów słonecznych, pomp ciepła, czy paneli fotowoltaicznych o jeszcze większej sprawności energetycznej. Dlaczego energooszczędność jest kwestią tak istotną?

Wiadomo, że oznacza to większą wydajność przy konwersji energii słonecznej lub skumulowanej w powietrzu, wodzie, ziemi na energię cieplną lub elektryczną. Przekłada się to nie tylko na zmniejszenie kosztów związanych np. z ogrzaniem domu, ale też w mniejszym stopniu korzystaniem z nieodnawialnych źródeł energii, które zanieczyszczają środowisko.

W przypadku pomp powietrza spadek ich sprawności jest powiązany z pracą w niskich temperaturach (poniżej 0̊C). Jedyny słuszny kierunek rozwoju jaki mogą obrać producenci instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii jest zwiększanie ich wydajności i energooszczędności, co generuje oczywiście ogromne koszty. W jaki sposób to robią? Jednym z najprostszych sposobów i zauważalnych trendów na obniżenie zużycia energii jest tworzenie systemów integrujących ze sobą kilka źródeł ciepła, np. pomp ciepła współpracujących z kotłami, czy kotłów z systemami solarnymi.

Celem takiego połączenia jest optymalne wykorzystanie różnych źródeł energii. Śmiało można te stwierdzić, że wprowadzanie systemów hybrydowych pozwala też zwiększyć wydajność i żywotność instalacji wykorzystujących odnawialne źródła ciepła i energii elektrycznej. Jeżeli chodzi o trendy i nowości w segmencie pomp powietrznych to jeszcze wyraźniej zarysowuje się jeden wyraźny kierunek zmian w ich produkcji. Producenci dążą do podniesienia ich sprawności poprzez obniżanie zakresów temperatur, w których pompy rzeczywiście pozyskują ciepło.

Fotowoltaiczne remedium

Polska musi zrealizować zobowiązania międzynarodowe związane z uzyskaniem 15 % udziału energii z OZE w zużyciu energii w 2020 roku. Technologia fotowoltaiczna wydaje się być idealnym rozwiązaniem, aby spełnić te Unijne wymagania. Jak pokazują wyniki Ponad 12.800 nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy ponad 83,3 MWp zostało przyłączonych do sieci w 2017 r., z czego najwięcej na terenie wschodniej i południowej Polski. Na obszarze działania PGE i Tauron Dystrybucja zostało przyłączonych ponad dwa razy więcej instalacji niż na obszarze działania Enea i Energa Operator. W 2017 roku, najwięcej mikroinstalacji fotowoltaicznych zostało przyłączonych przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. oraz przez Tauron. Łącznie, w polskim systemie elektroenergetycznym pracuje już ponad 27 tys. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej – Polska PV mikroinstalacji fotowoltaicznych liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym na przestrzeni ostatnich lat wykazuje wyraźny trend wzrostowy. Aktualna sytuacja w całej energetyce odnawialnej stwarza więc szansę na poprawę regulacji oraz wsparcie polskiego rynku fotowoltaiki.

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej pt. „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”, obecne trendy wskazują, że Polsce zabraknie 3,6% do wypełnienia  przez Polskę zobowiązania  w wysokości minimum 15% udziału energii z OZE w bilansie zużycia energii finalnej brutto w 2020 roku. Grozi to koniecznością dokonania kosztownego zakupu energii ekologicznej energii elektrycznej z  innych krajów  lub poniesienie dotkliwych sankcji finansowych. Zdaniem autorów raportu sytuację tę poprawić mogą przede wszystkim technologie OZE o najkrótszych cyklach inwestycyjnych, a więc fotowoltaika w systemie prosumenckim i małe farmy fotowoltaiczne.

Zwiększanie zdolności produkcyjnych o 2 TWh, pozwoliłyby ograniczyć koszty koniecznością dokonania kosztownego zakupu energii ekologicznej energii elektrycznej z  innych krajów (uszczuplenia w budżecie państwa) o 0,5-1 mld zł.

Magazyn energii

Jednym z kolejnych, ciekawych trendów na rynku, jest możliwość magazynowania nadmiaru energii elektrycznej oferowane konsumentom jak i przedsiębiorcom  w formie usługi abonamentowej.

Magazyny energii mają wiele zastosowań. W przypadku instalacji fotowoltaicznej czy wiatrowej, pozwalają na przykład zwiększyć nasz poziom autokonsumpcji energii z OZE. Dzięki temu tak naprawdę zmniejszają nasze rachunki za prąd, gdyż zmagazynowana darmowa energia może zostać zużyta w chwili, kiedy generacja energii ze słońca czy wiatru jest już niewystarczająca (np. w nocy). Poza tym banki energii używane są często w przypadku, gdy chcemy mieć w domu instalację typu back-up, która w przypadku odcięcia prądu (blackoutu), umożliwia nam korzystanie z naszych domowych – podkreśla Maciej Gajda, kierownik sprzedaży magazyny energii – BMZ Poland.

Tego typu sytuacje występują coraz częściej szczególnie na terenach słabo zurbanizowanych. Innym zastosowaniem tego typu usługi jest też redukowanie poboru tzw. mocy szczytowej. Jest to pomocne w przypadku gdy użytkownik nie chce przekraczać ustalonego ze swoim operatorem dystrybucyjnym limitu mocy jaką może pobierać. Czasami wynika to z braku możliwości technicznej (np. przestarzała instalacja energetyczna) lub z chęci zminimalizowania kosztów.

Sztuczna inteligencja w ogrzewaniu

Instytut ISE Fraunhofera właśnie tego dokonał i opracował samouczące się sztuczne sieci neuronowe (z ang. ANN), które służą do zarządzania i sterowania systemem grzewczym pozyskującym energię słoneczną. Największe oszczędności wynikające z wykorzystania nowej technologii uzyskuje się już na etapie wykorzystania pozyskanej energii solarnej. Pozwala to uzyskać jak największą efektywność grzewczą czy energetyczną. Te rozwiązanie pozwoli również zmniejszyć wydatki związane z instalacją i uruchomieniem systemu ogrzewania.

W praktyce umożliwia ono zminimalizowanie nakładu pracy instalatora. System gromadzi np. dane dotyczące specyfiki termicznej budynku, śledzi też zmiany zapotrzebowania na ciepło ze względu na promieniowanie słoneczne padające na budynek oraz stan naładowania zasobnika energii cieplnej. Na tej podstawie uczy się – wedle zależności przyczynowo skutkowej, tj. w jaki sposób dana akcja wywołuje reakcję.

Czytaj także: Zobacz, odrestaurowane posadzki budynku dworca w Starogardzie Gdańskim

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się