Najlepsze Domy
Czeka nas intensyfikacja energooszczędnych trendów w 2019 roku

Czeka nas intensyfikacja energooszczędnych trendów w 2019 roku

Rynek instalacji grzewczych ciągle się rozwija i ma ogromny potencjał.  Widoczny w tym segmencie jest trend, polegający na intensyfikacji i podnoszenie efektywności energooszczędnej oferowanych instalacji grzewczych na rynku. Coraz śmielej w ten trend wpisuje się rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz magazynowania energii, jako nowa forma oszczędzania energii i ciepła. Dodatkowo nie można pominąć problemu ze smogiem, który będzie stymulował rozwój rynku energooszczędnych instalacji grzewczych na rynku.

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawne, co do budowania energooszczędnych budynków wymuszają zastosowanie jeszcze bardziej energooszczędnych rozwiązań. Okazuje się, że po 2021 roku wszystkie nowo budowane domy będą musiały spełniać standardy stawiane dzisiejszym domom energooszczędnym.

Jednak to nie jedyny impuls, który będzie stymulował rozwój rynku instalacji grzewczych. Na horyzoncie pojawił się problem smogu. Aby go rozwiązać niezbędna jest modernizacja przestarzałych instalacji grzewczych w całej Polsce. Jeżeli będzie ona przeprowadzona na szeroką skalę i ze wsparciem rządowym, przyczyni się do znacznego rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii w naszym kraju.

Problem smogu

Aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce.  Nie dziwi więc fakt, że polski rząd rocznie wydaje 30 mld euro na walkę z konsekwencjami smogu. A walka ta nie jest łatwa. Smog atakuje na wielu frontach. Wpływa negatywnie na zdrowie, środowisko i gospodarkę. Na szczęście do walki z nim może stanąć każdy, wystarczy poznać źródło złego stanu powietrza oraz podjąć odpowiednie działania. Przyczyn wysokiego poziomu smogu w Polsce należy szukać w przestarzałych kotłach na paliwa stałe, braku właściwego ocieplenia domu, który generuje większe zużycie paliwa, oraz w transporcie samochodowym.

Aby wpłynąć na polepszenie stanu powietrza w sezonie zimowym, warto wymienić dotychczasowe urządzenia grzewcze, zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii i prawidłowo ocieplić budynek. Przykładowo, dzięki instalacji nowoczesnego kotła kondensacyjnego obniżysz emisję spalin – urządzenie to zużywa nawet o 30% mniej paliwa niż tradycyjne „kopciuchy”. Natomiast urządzenia wykorzystujące OZE (np. pompa ciepła) wcale nie emitują CO2 w miejscu eksploatacji. Jak widać energooszczędne źródła energii mogą powstrzymać ten negatywny trend.

Energooszczędne ciepło

Jednym z pozytywnych trendów, który na pewno zdominował i w tym roku rynek systemów grzewczych i solarnych jest ciągłe podwyższanie ich energooszczędności. Przejawia się on w wprowadzaniu na rynek kolektorów słonecznych, pomp ciepła, czy paneli fotowoltaicznych o jeszcze większej sprawności energetycznej. Dlaczego energooszczędność jest kwestią tak istotną?

Wiadomo, że oznacza to większą wydajność przy konwersji energii słonecznej lub skumulowanej w powietrzu, wodzie, ziemi na energię cieplną lub elektryczną. Przekłada się to nie tylko na zmniejszenie kosztów związanych np. z ogrzaniem domu, ale też w mniejszym stopniu korzystaniem z nieodnawialnych źródeł energii, które zanieczyszczają środowisko.

W przypadku pomp powietrza spadek ich sprawności jest powiązany z pracą w niskich temperaturach (poniżej 0̊C). Jedyny słuszny kierunek rozwoju jaki mogą obrać producenci instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii jest zwiększanie ich wydajności i energooszczędności, co generuje oczywiście ogromne koszty. W jaki sposób to robią? Jednym z najprostszych sposobów i zauważalnych trendów na obniżenie zużycia energii jest tworzenie systemów integrujących ze sobą kilka źródeł ciepła, np. pomp ciepła współpracujących z kotłami, czy kotłów z systemami solarnymi.

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!