×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ciepło pod skosami

Ciepło pod skosami

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 12 maj 2019 15:00

Dach skośny wymaga ocieplenia. Jeśli jest pod nim użytkowe poddasze, czyli ogrzewane wnętrza, termoizolacja musi znaleźć się w połaciach dachu. Gdy poddasze nie jest użytkowe, zamiast w połaciach izolacja cieplna może być ułożona w linii stropu nad ostatnią kondygnacją budynku. Wszystko po to, aby wytworzone w domu ciepło nie uciekało przez dach na zewnątrz.

Dach zbudowany jest z więźby, czyli konstrukcji nośnej, warstw izolacyjnych i pokrycia dachowego. Samo pokrycie nie zawsze jest wystarczająco szczelne, żeby pozostawić połacie bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci hydroizolacji. Gdyby jej zabrakło woda pochodząca z opadów lub roztopów śniegu mogłaby wnikać w głąb dachu zamaczając materiał ociepleniowy i drewniane elementy więźby.

Mokra termoizolacja traci swoje właściwości ciepłochronne, a mokra więźba może zacząć butwieć i pleśnieć. Dlatego też pod pokryciem układa się zawsze prewencyjną warstwę hydroizolacyjną z folii wstępnego krycia lub papy. Hydroizolacja nie jest potrzebna pod pokrycie z gontów bitumicznych lub blachy płaskiej. Oprócz tego, od wewnętrznej strony dachu zaleca się układać szczelną paroizolację ze specjalnego rodzaju folii. Paroizolacja uchroni ocieplenie i więźbę przed wilgocią wytwarzaną w domu.

Czym ocieplać?

Wełna mineralna to jeden z popularniejszych materiałów stosowanych do ocieplenia poddasza użytkowego. Połacie i inne elementy dachów można ocieplać płytami lub matą z wełny mineralnej o niedużej gęstości, rzędu 20-45 kg/m³. Maty lub płyty komprymowane po odpakowaniu muszą przez kilka minut rozprężać się, aby osiągnąć deklarowaną przez producenta grubość. Ich grubość po rozprężeniu wynosi od 5 do 20 cm. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ dla wełny mineralnej wynosi od 0,032 do 0,042 W/(mK).

Sprężysta wełna sama utrzymuje się między elementami więźby i nie wymaga dodatkowego mocowania. Łączna grubość ocieplenia z wełny mineralnej powinna wynieść 20-30 cm. Wełna stanowi również doskonałą izolację akustyczną dachu i zabezpiecza drewniane elementy więźby przed ogniem.

Styropian jest stosowany dość rzadko i trzeba pamiętać, że nie stosuje się tu zwykłych płyt styropianowych, a jedynie specjalnie nacinane, produkowane z grafitowego styropianu zwanego neoporem. Tylko tego typu płyty mogą utrzymać się między elementami więźby. Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla styropianu wynosi 0,032-0,039 W/(mK).

Polistyren ekstrudowany XPS – nadaje się do układania od zewnątrz dachu, na sztywnym poszyciu z płyt drewnopochodnych. Płyty XPS mocuje się do poszycia mechanicznie. Można też kupić specjalne kształtki termoizolacyjne, które dzięki specjalnemu kształtowi tworzą oparcie dla dachówek. Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla polistyrenu XPS wynosi 0,031-0,038 W/(mK).

Kolejnym materiałem są płyty PIR, które najczęściej mają wymiary 240x102 cm. Grubość wynosi od 30 do 180 mm. Dwa boki są profilowane, aby umożliwić szczelne łączenie poszczególnych płyt na zakładkę lub pióro i wpust. Płyty są z obu stron powleczone welonem szklanym zwykłym albo bitumizowanym, folią aluminizowaną, aluminium, wzmocnionym papierem lub membraną dachową. Są twarde, lekkie, sztywne i mają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ – dochodzący do 0,023 W/(mK). Dzięki temu grubość takiej poliuretanowej izolacji nie musi być duża, żeby uzyskać wymaganą izolacyjność cieplną dla dachu. Płyty poliuretanowe PIR stosuje się głównie do ocieplania nakrokwiowego.

Do ocieplenia dachu można również wykorzystać folie termoizolacyjne. To folie metalizowane, przekładane folią bąbelkową lub specjalną włókniną. Mocuje się je do krokwi od spodu, używając do tego zszywacza. Folie mają znakomitą izolacyjność termiczną przy niewielkiej grubości (1-2 cm). Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,019-0,033 W/(mK).

Sposoby na ocieplenie

Pierwszy sposób ocieplenia dachu to układanie ocieplenia między krokwiami i pod nimi – ocieplanie takie rozpoczyna się, gdy na dachu jest już hydroizolacja i pokrycie. Materiał termoizolacyjny, najczęściej sprężysta wełna mineralna, wkładany jest pomiędzy krokwie. Musi szczelnie wypełniać przestrzeń między krokwiami. Izolacja ta powinna łączyć się z izolacją ścian, o ile dom nie ma ścian jednowarstwowych, które nie są ocieplane. Między wełną a sztywnym deskowaniem trzeba pozostawić 4-5 cm szczelinę służącą do wentylacji połaci. Jeśli dach jest izolowany membraną wysokoparoprzepuszczalną, taka szczelina wentylacyjna nie będzie potrzebna.

Wysokość krokwi (nie mylić z długością) zazwyczaj nie jest wystarczająco duża, aby udało się zmieścić wystarczającej grubości warstwę termoizolacji tylko pomiędzy krokwiami. Konieczna jest dodatkowa warstwa, umieszczana od spodu połaci, pod krokwiami. Ma ona też tę dodatkową zaletę – osłania krokwie, aby nie tworzyły się mostki termiczne.

Aby umieścić pod krokwiami warstwę wełny mineralnej trzeba zbudować stalowy ruszt, będący jednocześnie konstrukcją nośną dla okładziny skosów dachu i ścianek szkieletowych poddasza. Ruszt przykręca się do krokwi i innych drewnianych elementów więźby. Drugą warstwę wełny wsuwa się za ruszt.

Druga metoda ocieplenia dachu to układanie ocieplenia pod krokwiami – niektóre materiały termoizolacyjne, na przykład płyty PIR lub specjalne folie termoizolacyjne można przybijać od spodu do krokwi. Między krokwiami nic się już nie umieszcza. W ten sposób da się izolować połacie tylko materiałami o wyjątkowo niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Istnieje też możliwość zastosowania podobnych produktów do wykonania drugiej warstwy termoizolacyjnej, gdy pierwsza jest umieszczana tradycyjnie, między krokwiami.

Istnieje też możliwość umieszczenia ocieplenia od zewnątrz, na krokwiach lub ułożenia go na sztywnym poszyciu do nich przymocowanym. Materiałami stosowanymi w tej metodzie są płyty PIR grubości 10-15 cm lub polistyren ekstrudowany grubości 20 cm. Są płyty z polistyrenu ekstradowanego, które mają wręcz wyprofilowane zaczepy, służące do tego, aby można na nich zawieszać dachówki. Płyty PIR i XPS mocuje się po ułożeniu kontrłat, przykręcając te poprzez warstwę poliuretanu do krokwi.

Ułożenie ocieplenia od zewnątrz połaci pozwala na pozostawienie niezabudowanej więźby, której elementy będą widoczne od strony poddasza. Jest to również metoda polecana przy docieplaniu istniejących dachów z poddaszem użytkowym. Układając wówczas ocieplenie na krokwiach, po wcześniejszym zdemontowaniu pokrycia, unika się niszczenia zabudowy poddasza, koniecznej żeby dostać się z materiałem termoizolacyjnym między krokwie.

Izolacja nakrokwiowa jest rozwiązaniem stosowanym na więźbie dachowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcja chroniona jest przed oddziaływaniem zmiennych warunków temperaturowych, a w przypadku renowacji i montażu płyty nie ma potrzeby ingerowania w przestrzeń życiową osób zamieszkujących budynek. Rozwiązanie nakrokwiowe pozwala wyeksponować więźbę dachową. Prawdziwa izolacja nakrokwiowa opatrzona jest zamkiem pióro-wpust, oraz pokryta ciężką okładziną aluminiową gwarantującą stabilność wymiarową produktu (zapobiega skurczowi płyty). Już 140 mm nakrokwiowej płyty typu Tau Foam  pozwala osiągnąć U = 0,18 W/m²K – mówi Krzysztof Horna, doradca techniczno-inwestycyjny, Recticel Izolacje.

O rozwoju nowoczesnych technologii budowlanych oraz o wyzwaniach polskiego rynku mieszkaniowego będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Komentarze

Zaloguj się