×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ciepło pod dachem

Ciepło pod dachem

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 27 lis 2018 12:00

Dobrze ocieplony dach to same korzyści. Właściwie wykonana termoizolacja na poddaszu zapewnia ciepło zimą i gwarantuje przyjemny chłód latem. To aspekty, które obecnie zyskują na sile w kontekście rosnącej popularności budownictwa energooszczędnego.

Budynek energooszczędny to taki, który, jak sama nazwa wskazuje, potrzebuje niewielkiej ilości energii do zapewnienia komfortowych warunków życia. Uzyskać to można budując szczelną, zwartą i dobrze ocieploną bryłę. W domach z poddaszem użytkowym szczególną uwagę należy zwrócić na dach, który, źle zaizolowany, może być powodem dużych strat ciepła.

Dlatego ogromną rolę odgrywa jego termoizolacja. Obecnie mamy do wyboru kilka sposobów: ocieplenie wełną lub pianką. Możemy też zdecydować się na izolację nakrokwiową. Warto dodać, że prace termoizolacyjne w dachu możemy przeprowadzić zarówno w trakcie budowy domu, jak też podczas termomodernizacji istniejącego domu.

Sprawdzona wełna

W przypadku konstrukcji dachowych ocieplanych wełną warto zwrócić uwagę, by izolacja była sprężysta i niepalna. Dzięki temu zastosowane ocieplenie szczelnie wypełnia przestrzenie między krokwiami, niwelując mostki termiczne, a także chroni drewniane elementy konstrukcji przed ewentualnym zagrożeniem pożarowym. Właśnie te cechy posiada wełna mineralna. Obok całkowitej odporności na ogień, trwałości i sprężystości, wełna poprawia również komfort akustyczny w pomieszczeniu. Gdy dobierzemy materiał i optymalną grubość, pozostaje jeszcze kwestia montażu, który można nawet wykonać samemu.

Energooszczędne ocieplenie poddasza wełną składa się z dwóch warstw izolacji. Pierwszą układa się pomiędzy krokwiami, drugą pod pierwszą, na specjalnie przygotowanym ruszcie. Dokładność montażu – szczelność na stykach płyt – uzyskuje się przez dociskanie ich do siebie, wykorzystując sprężystość wełny. W ten sposób eliminuje się mostki termiczne na stykach płyt. Precyzyjny montaż zależy przede wszystkim od szczelnego dociśnięcia płyt izolacyjnych do konstrukcji dachowej i do siebie nawzajem. Szczególnie uważać trzeba na narożniki oraz załamania dachu – najlepiej, by ocieplenie poddasza łączyło się z w sposób ciągły z ociepleniem ścian i stropu nad poddaszem. Zaletą tego rodzaju izolacji jest to, że można ją wykonywać o każdej porze roku.

Warto pamiętać, że jeśli docieplamy znajdującą się na poddaszu kuchnię, łazienkę lub inne pomieszczenie mające większe ciśnienie pary wodnej, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej paroizolacji.

Termoizolacja na krokwi

Innym sposobem na ocieplenie dachu jest metoda nakrokwiowa. Polega ona na układaniu termoizolacji na krokwiach, w przeciwieństwie do tradycyjnej izolacji od strony poddasza, między krokwiami. Izolacja ta skutecznie eliminuje problem mostków termicznych powstający w przypadku systemów termoizolacji międzykrokwiowej.

Poddasze możemy również uszczelnić i ocieplić metodą natryskową pianką poliuretanową. Pianka składa się z dwóch komponentów: poliol oraz izocyjanian. Składniki te rozpyla się na poddaszu przy użyciu wysokiego ciśnienia. Zaraz po rozpyleniu pianki następuje rozszerzenie jej objętości oraz zastygnięcie. Zaletą tej metody jest to, że można ją stosować zarówno w budownictwie nowym, jak i starym. Ponadto nie pozwala na rozwijanie się grzybów czy pleśni. Może być stosowana zarówno na konstrukcjach drewnianych, jak i stalowych.

Zminimalizować mostki termiczne

Właściwe funkcjonowanie systemu ociepleń w dużej mierze zależy od poprawnej instalacji. Jedną z podstawowych zasad, którymi powinni kierować się wykonawcy systemów jest unikanie mostków cieplnych, czyli przerw w izolacji. Nie da się ich wyeliminować zupełnie, można jednak spróbować ograniczyć ich liczbę, a co za tym idzie, ujemne oddziaływanie.

Mostki termiczne mogą zwiększyć zapotrzebowanie domu na energię nawet o 50 kWh/m2 rocznie. Mamy z nimi do czynienia w przypadku nadproży, wieńców stropowych, podciągów, więźb dachowych oraz wszelkich połączeń np. okien ze ścianami czy ścian fundamentowych z podłogą na gruncie. Warto zadbać o perfekcyjne wykonanie oraz staranną izolację tych miejsc, aby nie dopuścić do powstawania niepotrzebnych strat ciepła.

Istnieją sprawdzone metody zapobiegające powstawaniu mostków termicznych.

Należą do nich: staranne i dokładne mocowanie płyt termoizolacyjnych; ocieplenie ścian fundamentowych oraz cokołów; prawidłowe obróbki wokół okien; połączenie ściany zewnętrznej z połacią dachu w sposób gwarantujący zachowanie ciągłości warstwy termoizolacyjnej; fachowa obróbka płyt balkonowych; wzmocnione ocieplenie zamocowań balustrad, markiz, zadaszeń; zabezpieczenie miejsc mechanicznego mocowania płyt termoizolacyjnych; odpowiednie zamocowanie dodatkowych elementów na ocieplonej elewacji.

Ochłodzenie przez... docieplenie

To nie przypadek, że kolektory słoneczne montuje się na dachu. Ze względu na szczególnie intensywne wystawienie na słońce oraz stosunkowo cienkie pokrycie, jest to jedna z najszybciej nagrzewających się przegród domu. Zwłaszcza latem, gdy rozgrzane w ciągu dnia dachówki, blachy lub papa oddają ciepło do wnętrza budynku, ku udręce mieszkańców. Wbrew pozorom, rozwiązaniem poprawiającym komfort jest docieplenie.

Latem izolacja powstrzymuje przenikanie gorącego powietrza do środka, pozwalając utrzymać na poddaszu optymalną temperaturę. To rozwiązanie nie tylko komfortowe, ale też opłacalne. Gdy za oknem chłodno, odpowiedniej grubości ocieplenie skutecznie zapobiega utratom ciepła i zmniejszy rachunki za ogrzewanie.

Wykonanie optymalnej izolacji bądź adaptacja poddasza niesie za sobą pewne koszty. Rozważając taką inwestycję warto jednak brać pod uwagę nie tylko komfort użytkowy, ale też oszczędności na rachunkach zimą. W ostatecznym rozrachunku okazuje się zazwyczaj, że jednorazowy wydatek zwraca się z nawiązką już po kilku sezonach grzewczych.

Czytaj także: Kalkulator łączników SSO już dostępny dla każdego

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się