×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Budynki energooszczędne to budynki przyszłości

Budynki energooszczędne to budynki przyszłości

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 04 wrz 2017 11:50

Budynki energooszczędne to budynki przyszłości. Co do tego nie ma wątpliwości. Państwa Unii Europejskiej zobowiązały się, że od 2021 roku wszystkie nowo budowane obiekty będą budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Takie postanowienie wynika z przyjętej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

W ramach przyjętych zobowiązań Polska powinna przede wszystkim opracować szczegółowo stosowaną w praktyce definicję budynku o niemal zerowym zużyciu energii. Ma ona odzwierciedlać krajowe, regionalne lub lokalne warunki i obejmować liczbowy wskaźnik energii pierwotnej oraz na energię użytkową wyrażone w kWh/m²/rok.

Wskaźniki energii pierwotnej stosowane do określenia pierwotnego zużycia energii mogą opierać się na krajowych lub regionalnych uśrednionych wartościach rocznych i mogą uwzględniać odpowiednie normy europejskie.

Problem polega na tym, że w Polsce do tej pory ustawodawca nie stworzył przepisów ani definicji określających precyzyjną i jednoznaczną charakterystykę budynku o niemal zerowym zużyciu energii.

Obowiązujące w Polsce Warunki Techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie zawierają wytycznych dotyczących budynków energooszczędnych.

Zawarte w nich normy są dalekie od europejskich standardów budynków energooszczędnych, nie mówiąc już o najbardziej zaawansowanych technologicznie i najmniej energochłonnych budynkach pasywnych. Gdzie zatem polscy inwestorzy, deweloperzy i wykonawcy  którzy są zainteresowani zrównoważonym budownictwem mogą odnaleźć szczegółowe wskazówki i wytyczne?

Dwa standardy NF

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył dwa standardy który na potrzeby swojego programu „Dopłaty do domów energooszczędnych”: NF40 (dla domu energooszczędnego) i NF15 (dla domu pasywnego). W opracowanym przez NFOŚiGW najważniejszym wskaźnikiem jest osiągnięcie wymaganego zapotrzebowania na energię użytkową EUco.

Chodzi o fizyczną ilość energii jaką trzeba zużyć w budynku. Czyli jak bardzo jest energochłonny, aby mógł funkcjonować zgodnie z założeniami projektowymi stworzonymi przez NFOŚiGW dla domów energooszczędnych i pasywnych. Wartość ta zależy od wielu czynników.

Choćby od jakości materiałów z jakich został wykonany, jego kształtu, wielkości przeszkleń, orientacji w terenie, izolacyjności przegród nieprzezroczystych i stolarki, likwidacji mostków termicznych, ewentualnie zastosowanego odzysku ciepła z wentylacji mechanicznej z rekuperacją itd. Dom z niską wartością EUco będzie zawsze potrzebował mało energii.

W wymaganiach technicznych, opracowanych przez NFOŚiGW, wartość energii użytkowej dla standardu NF40 wynosi ≤ 40 kWh/m²/rok, a dla standardu NF15 EUco wynosi ≤ 15 kWh/m²/rok. Ponadto, oprócz wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową budynki budowane w standardzie NF40 lub NF15 muszą spełniać jeszcze szereg innych wymogów. Dotyczą one kształtu bryły budynku, układów wentylacji mechanicznej oraz instalacji ogrzewania, jak i układów instalacji przeznaczonej do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Czym powinny wyróżniać się zaprawy klejowe stosowane w pomieszczeniach mokrych? Dowiedz się więcej!

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się