Najlepsze Domy
Brukowanie nawierzchni wokół domu

Brukowanie nawierzchni wokół domu

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac przygotowawczych czas na ułożenie i wykończenie kostki. Fot. Buszrem
Po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac przygotowawczych czas na ułożenie i wykończenie kostki. Fot. Buszrem
Aranżacja przestrzeni wokół domu wymaga przygotowania projektu i przeprowadzenia prac budowlanych. Chodzi tu gównie o wytyczenie odpowiednich stref i utwardzenie niektórych powierzchni. Od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się nawierzchnie wykonane z kostki brukowej. Co warto wiedzieć o ich układaniu?

Prace związane z ułożeniem kostki brukowej należy zacząć od przygotowania projektu nawierzchni, wyznaczenia ich przebiegu w terenie, korytowanie, niwelację i wreszcie wykonanie podbudowy. Chodzi o to, aby stworzony został trwały i stabilny układ warstw konstrukcyjnych (przygotowanych do umieszczenia na nich właściwej nawierzchni).

Ostatnia z warstw konstrukcyjnych – podbudowa – jest w zasadzie najważniejszym elementem przygotowania nawierzchni do ułożenia kostki brukowej, lecz nie ostatnim.

Przed przystąpieniem do wykonania finalnej warstwy, należy wykonać podsypkę. Jej celem jest zapewnienie dobrego osadzenia poszczególnych kostek i zniwelowanie drobnych różnic wymiarowych między nimi. Jest to szczególnie istotne w przypadku kostki kamiennej lub innych elementów o dużych różnicach wielkości, znacznie mniej – przy kostce betonowej, charakteryzującej się znacznie mniejszą tolerancją wymiarową.

Czytaj także: Bierna ochrona przeciwpożarowa - ściany

Podsypkę wykonuje się jako około 10 cm grubości warstwę piasku i w żadnym wypadku nie zagęszcza. Nastąpi to dopiero po ułożeniu bruku. Z tego też powodu istotne jest, aby grubość warstwy nie przekraczała 10 cm, a więc wartości, którą można bez większego problemu zagęścić jako pojedynczą warstwę razem z ukończoną nawierzchnią. W wypadku kostki betonowej, przy której możemy być pewni, że różnice w grubości elementów będą najwyżej kilkumilimetrowe, można grubość tej warstwy zmniejszyć nawet o połowę.

Nie wolno jednak zrezygnować z niej całkowicie, gdyż dopiero poprawnie wykonana podsypka zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń na całą powierzchnię podbudowy i właściwą pracę całego systemu, oraz trwałość nawierzchni.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!