Najlepsze Domy
Bitumiczne pokrycia dachowe

Bitumiczne pokrycia dachowe

Popularnym pokryciem dachowym, ze względu na swoją niewygórowaną cenę i łatwość montażu, są papy i gonty bitumiczne. Fot. Paroc
Popularnym pokryciem dachowym, ze względu na swoją niewygórowaną cenę i łatwość montażu, są papy i gonty bitumiczne. Fot. Paroc
Popularnym pokryciem dachowym, ze względu na swoją niewygórowaną cenę i łatwość montażu, są papy i gonty bitumiczne. Użyty do ich produkcji materiał jest plastyczny, przez co idealny na bogato zaprojektowane dachy o skomplikowanych, zaokrąglonych kształtach, z lukarnami czy wolimi okami.

Jednocześnie papy bitumiczne idealnie nadadzą się na pokrycie dachów płaskich, które dominują w obiektach.

Ponieważ asfalt szybko się nagrzewa i odkształca, do pokryć bitumicznych w procesie produkcji dodaje się polimery, mączki mineralne, lub też utlenia się je pod wpływem sprężonego powietrza lub pary wodnej, aby podnieść odporność pokrycia na wysokie temperatury i działanie słońca.

Dodatkowo, na powierzchnię materiału stosuje się również posypki mineralne, granulaty i folie miedziane, które dodatkowo mają zapewnić trwałość pokryciu i chronić przed słońcem.

Oprócz „zwykłych” pap, możemy również pokusić się o zakup dachówek, zwanych częściej gontami bitumicznymi, produkowanymi z papy na osnowie z tkaniny szklanej. Gonty takie mogą posiadać przeróżne kształty: łuski, sześciokąty, trójkąty, imitujące karpiówkę to tylko niektóre przykłady.

Czytaj także: Prosty montaż okna dachowego w zestawie

Należy wspomnieć o możliwości uzyskania fantazyjnych barw w przypadku pokryć bitumicznych. Dzięki posypce mineralnej, którą są powlekane producenci osiągają efekty wzorów cieniowanych, elementów jednolitych lub kombinacji wielokolorowych. Niewątpliwą zaletą pokryć bitumicznych jest ich lekkość, niewymagająca mocnej konstrukcji więźby oraz łatwość wymiany pokrycia na nowe.

Mimo, iż papy i gonty bitumiczne nie mogą konkurować trwałością z dachówkami ceramicznymi, betonowymi, miedzią czy blachami tytanowo-cynkowymi, uszkodzone lub stare pokrycie dachowe łatwo jest przykryć nowym, bez konieczności uprzedniego usuwania starej warstwy.

Montując pokrycia bitumiczne należy pamiętać, że gonty przeznaczone są do dachów spadzistych, a papy są idealne na płaskie podłoża.

Pamiętać trzeba również o właściwym przygotowaniu podłoża, które musi mieć odpowiednią twardość. Nie układa się bowiem pokryć bitumicznych na łatach, a na płytach OSB (rzadziej deskach drewnianych). 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!