Najlepsze Domy
Bierzemy w "obroty" profesjonalne szlifierki mimośrodowe

Bierzemy w "obroty" profesjonalne szlifierki mimośrodowe

Szlifierka mimośrodowa jest jednym z tych niezbędnych elektronarzędzi każdego parkieciarza jak i stolarza, specjalizujących się zarówno w układaniu drewnianych posadzek, schodów jak i wykonywaniu balustrad. Szlifierki przeznaczone są głownie do usuwania naddatków materiałowych, nadając właściwą gładkość obrabianej powierzchni.

Prawidłowa obróbka drewna ma niebagatelny wpływ na ostateczny efekt pracy każdego parkieciarza.

Właściwe szlifowanie drewnianych posadzek, czy elementów schodów nie jest możliwe bez skompletowania odpowiedniego sprzętu. W celu uzyskania zadowalającego efektu nie wystarczy korzystanie tylko z szlifierek oscylacyjnych, czy typowych „krawędziówek”.

Parkieciarz dodatkowo powinien zaopatrzyć się w elektronarzędzia, które ułatwią mu zniwelowanie rys i ujednolicenie szlifu obrabianej powierzchni także w trudno dostępnych miejscach, takich jak na przykład krawędzi drewnianej posadzki pod kaloryferami.

Jednym z najczęściej używanych elektronarzędzi do tego typu prac parkieciarskich jest szlifierka mimośrodowa. Jednak czy jest ona wystarczającym elektronarzędziem do obróbki drewna?

Jak działa szlifierka?

Szlifierki mimośrodowe różnią się od oscylacyjnych tym, że łączą ruch oscylacyjny z obrotowym stopy szlifierskiej. Dzięki temu charakteryzują się większą zdolnością usuwania obrabianego materiału niż te oscylacyjne. Stolarz, zakupując szlifierkę mimośrodową, powinien sprawdzić, czy jest ona jedno czy też dwufunkcyjna.

W szlifierkach jednofunkcyjnych ruch obrotowy stopy szlifierskiej jest niewymuszony, wytworzony przez siłę odśrodkową mechanizmu mimośrodowego. Konsekwencją braku bezpośredniej transmisji obrotów silnika do stopy szlifierskiej jest możliwość regulacji prędkości obrotowej tylko przez nacisk szlifierki na obrabianą powierzchnię.

Większy nacisk powoduje zmniejszenie prędkości obrotowej i tym samym obniżenie szybkości i wydajności szlifowania, ale w ten sposób można usuwać większe naddatki materiału. Praca z ruchem niewymuszonym stopy umożliwia obróbkę wykańczającą, czyli szlifowanie wykańczające i polerowanie materiału.

Czytaj także: Samochód na miarę wykonawcy

Szlifierki dwufunkcyjne oprócz niewymuszonego ruchu obrotowego stopy szlifierskiej, dysponują ruchem obrotowym wymuszonym. Oznacza to, że ich stopa szlifierska obracana jest przez silnik, a więc niezależnie od siły nacisku na urządzenie, prędkość obrotowa talerza szlifierskiego pozostaje stała. Pozwala to na wykorzystanie tego typu szlifierek do intensywnego, zgrubnego szlifowania obrabianych powierzchni.

Nie bez znaczenia są także inne funkcje tych elektronarzędzi pozwalające np. na szybką, beznarzędziową wymianę zużytego papieru, efektywne odsysanie pyłu. Najlepsze szlifierki wyposażone są w systemy obniżające temperaturę podczas szlifowania, zapobiegając tym 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!