Najlepsze Domy
Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem

Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem

Panel centralny Danfoss Link CC z ekranem dotykowym umożliwia sterowanie nawet 30 termostatami living connect oraz ogrzewaniem podłogowym, zarówno elektrycznym, jak i wodnym oraz urządzeniami elektrycznymi działającymi na zasadzie funkcji włącz/wyłącz. Sterowanie odbywa się  przy wykorzystaniu dwukierunkowej komunikacji bezprzewodowej. Fot. Danfoss
Panel centralny Danfoss Link CC z ekranem dotykowym umożliwia sterowanie nawet 30 termostatami living connect oraz ogrzewaniem podłogowym, zarówno elektrycznym, jak i wodnym oraz urządzeniami elektrycznymi działającymi na zasadzie funkcji włącz/wyłącz. Sterowanie odbywa się przy wykorzystaniu dwukierunkowej komunikacji bezprzewodowej. Fot. Danfoss
Przeglądając najnowsze rozwiązania firm specjalizujących się w produkcji systemów sterujących można określić kilka kierunków rozwoju tej branży. Pierwszym i chyba najbardziej zauważalnym, a nie tylko ograniczającym się do pomieszczenia łazienki, jest zintegrowany system zdalnego sterowania całym „smart” domem. Pozwala on na regulowanie zarówno natężenia oświetlenia, jak i pracy ogrzewania podłogowego czy ściennego w łazience oraz we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych.

Na rynku już pojawiły się dedykowane rozwiązania pozwalające odczytywać na ekranie telefonu komórkowego informacje na temat temperatury panującej np. w pomieszczeniu jakim jest łazienka i dowolnie zmieniać natężenie ciepła lub w ogóle wyłączyć wszystkie grzejniki.

Na dzień dzisiejszy mamy sterowanie radiowe, czyli programator, którym np. z salonu możemy wpływać na pracę grzejnika łazienkowego. W przyszłym roku będzie to łącze internetowe WI-FI sterowane poprzez specjalną aplikację na dedykowany rodzaj smartfonu – wtóruje Arkadiusz Myśliwiec, dyrektor handlowy w firmie Atlantic Polska.

Taka integracja przenosi inteligentne sterowanie system ogrzewania wszystkich domowych pomieszczeń, na innym zupełnie wyższy poziom. Umożliwia ona połączenie, monitorowanie i wreszcie synchronizację kilku różnych dolnych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła, rekuperatorów, instalacji solarnych z górnymi – zarówno płaszczyznowymi jak ściennymi źródłami ciepła w postaci ogrzewania podłogowego i ściennego.

Czytaj także: Aktywny i pasywny tryb pracy pomp ciepła. Czym się różnią

Danfoss Link jest na tyle wszechstronnym rozwiązaniem regulacji ogrzewania, że poza systemem wodnym, może również obsłużyć ogrzewanie elektryczne i współpracować z pompą ciepła i rekuperacją – podkreśla Dawid Kacperski z Danfoss Polska.

Zastosowanie tego typu rozwiązań może nawet obniżyć o 30% zużycie energii rocznie każdego, pojedynczego górnego źródła ogrzewania. Oczywiście za tak daleko posuniętą integracją muszą iść w parze odpowiednie rozwiązania techniczne.

W przypadku kiedy w łazience będzie również pętla ogrzewania podłogowego, Purmo ma specjalny produkt – zawór TempCo VT. Umożliwia on z tego samego podłączenia zasilić i grzejnik, i pętlę „podłogówki”. Dzięki specjalnej budowie jest to możliwe nawet wtedy, kiedy w całym obiekcie nie przewidziano ogrzewania podłogowego – jest to bardzo pomocne np. w budynkach wielorodzinnych – podsumowuje Rafał Różycki, doradca techniczny w firmie Purmo.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!