×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Adaptacja poddasza na cele mieszkalne

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 09 kwi 2018 17:30

Stworzenie bezpiecznego miejsca do życia na poddaszu to nie lada wyzwanie. Każdy strych jest inny i przed zaadoptowaniem go do celów mieszkalnych należy sprawdzić jego stan techniczny. Pozwoli to uniknąć niespodziewanych problemów podczas późniejszych prac. Jakimi zatem zasadami należy się kierować podejmując decyzję o aranżacji poddasza na cele mieszkalne?

W przypadku adaptacji poddasza nieużytkowego do celów mieszkalnych, gdy wprowadzamy zmiany w konstrukcji dachu lub instalujemy okna połaciowe, wymagane jest standardowe pozwolenie na budowę. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac w urzędzie gminy uzyskuje się warunki przebudowy, następnie sporządza projekt architektoniczno-budowlany, do którego dołącza się inne wymagane przez urząd zezwolenia i uzgodnienia.

Komplet dokumentów należy złożyć w starostwie powiatowym i czekać do 30 dni. Jeśli urząd w tym czasie nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, już po miesiącu można rozpocząć prace budowlane. Przed ich rozpoczęciem trzeba zatrudnić kierownika budowy, a niekiedy również inspektora nadzoru inwestorskiego.

Po zakończeniu remontu należy poinformować urząd o powstaniu nowej powierzchni użytkowej, od której zostanie naliczony podatek od nieruchomości. Powierzchnię użytkową do zgłoszenia liczymy jako sumę 100% tej o wysokości powyżej 220 cm oraz 50% tej wysokości od 140 do 220 cm. Powierzchni o wysokości poniżej 140 cm nie wliczamy do powierzchni użytkowej.

Istotne odległości

Aby pomieszczenie na poddaszu, które ma spełniać funkcje mieszkalne – było wygodne, jego wysokość nie może być mniejsza niż 220 cm. Jak wygląda to w przypadku dachu skośnego? Wysokość wylicza się jako średnią między największą, a najmniejszą wysokością strychu, jednak nie mniejszą niż 190 cm.

Jeśli na poddaszu pozostawimy widoczną więźbę dachową, to ze względu na wygodę, wysokość pomieszczenia liczona od podłogi do jętek konstrukcyjnych w świetle, to jest po ułożeniu warstw podłogowych, nie powinna być mniejsza niż 220 cm. Aby zachować odpowiednie odległości, możliwe jest również podniesienie samego dachu. Jest to technicznie możliwe, natomiast znacznie komplikuje prace i koszty całego procesu adaptacyjnego.

Należy pamiętać o kilku istotnych parametrach, mianowicie minimalna szerokość pokoju będącego sypialnią dla jednej osoby wynosi 220 cm, a szerokość kuchni w mieszkaniu jednopokojowym to minimum 180 cm. Szerokość korytarza nie powinna być mniejsza niż 90 cm.

Światło dzienne

To architekt ma za zadanie rozplanować położenie okien dachowych, dobrać ich ilość i wielkość. Jednak pierwszą podstawową zasadą jest wielkość powierzchnia przeszklenia okien, która powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi. Na poddaszu okna dachowe mogą pełnić różne funkcje: doświetlającą, gdy w pokoju mamy również okna fasadowe lub głównego źródła światła dziennego. Od tego też zależy ich usytuowanie.

W przypadku okien doświetlających, mogą być one umieszczone wysoko. Zaś gdy są głównym źródłem oświetlenia ich dolna krawędź powinna być nie wyżej niż 90-100 cm od podłogi. Takie usytuowanie pozwala na swobodną aranżację przestrzeni, a jego mieszkańcy cieszą się widokiem, swobodnie otwierają okna, a także bez przeszkód korzystają z rolet.

Większa ilość mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni. Przy wyborze rozmiaru okna należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowej, gdy jest on mały, bardziej funkcjonalne będą okna dłuższe, natomiast przy dachach stromych okna krótsze. Nie należy kierować się w wyborze okien rozstawem krokwi, bo wystarczy wykonać wymian, i praktycznie w każdej konstrukcji więźby okno dachowe można zamontować.

Wykonawco, unikaj błędów

Prawidłowo wykonana izolacja dachu może prowadzić do 30-procentowej oszczędności energii przeznaczonej na ogrzewanie. W Polsce najbardziej popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych są dachy skośne. Do ich izolacji dobrze jest zastosować lekki i sprężysty materiał, który nie obciąży konstrukcji, a jednocześnie pozwoli wypełnić całą przestrzeń pomiędzy krokwiami, dzięki czemu unikniemy strat ciepła wynikających z niedokładnego dopasowania materiału izolacyjnego.

Materiałem do izolacji poddasza, który skutecznie chroni przed ucieczką ciepła, a także dobrze tłumi dźwięki jest wełna szklana. Za jeden z najlepszych sposobów docieplenia poddasza uważa się obecnie dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej. Podczas termoizolacji poddasza nie można pozwolić na jakiekolwiek przerwy w materiale izolacyjnym, co skutkowałoby utratą ciepła.

Użycie materiału izolacyjnego w rolkach, w tym przypadku wełny szklanej, ogranicza jego zużycie – dokładnie odmierza się odległości między krokwiami, następnie tnie rolkę wełny szklanej na kawałki o długościach o 2 cm większych niż rozstaw krokwi. Przy pracy z wełną mineralną należy układać jej jedną warstwę układać prostopadle do warstwy drugiej. Dzięki temu uniknie się liniowych mostków termicznych.

Czytaj także: Ocieplamy podłogę na gruncie

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się