×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
ABC płaskiego dachu. Czym się wyróżnia?

ABC płaskiego dachu. Czym się wyróżnia?

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 15 lis 2017 20:30

Krzysztof Milczarek, dyrektor ds. szkoleń w Segmencie Termoizolacji z firmy Balex Metal odpowiada jakimi parametrami powinien wyróżniać się dach płaski w oparciu o omówieniu norm polskich i zagranicznych.

Na początek, aby nie było nieporozumień, niezbędnie koniecznym staje się  choć przybliżone zdefiniowanie pojęcie budowlanego ustroju  nazywanego zwyczajowo właśnie „dachem płaskim”. Nie jest to, bowiem, tak do końca jednoznaczne i powszechnie zunifikowane jakby się wydawać mogło.

Historycznie rzecz biorąc, pierwsze próby definiowania, to leciwa niestety tzw. „norma kominowa” PN-89/B 10425 („Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Wymagania techniczne i badania przy odbiorze”). Ale opisuje ona problem jedynie z „kominiarskiego” punktu widzenia w kontekście określania wylotów kominów (pkt 3.3.2.1)  rozdzielając jednoznacznie dachy płaskie do 12° kąta nachylenia połaci dachu  i całej reszty o kącie nachylenia  powyżej tej granicy (>12°) traktowanych w całości jako dachu skośne.

Dla dekarzy i „kół zbliżonych” do tego środowiska taki podział jest z punktu widzenia prawidłowej aplikacji różnorakich współczesnych materiałów jest nie do przyjęcia. Pokazują to, choćby zapisy normy  PN-B­‑02361:1999 - „Pochylenia połaci dachowych”. Zawarte tam normatywne ustalenia  biorące pod uwagę wieloletnią praktykę stosowania różnych zestawów finiszowych materiałów hydroizolacyjnych nijak się mają do ustaleń „normy kominowej” i próbują określić ekstremalne nachylenia dla konkretnych rozwiązań materiałowych. Na przykład stosowana na podłożu betonowym, lub warstwie termoizolacji  papa asfaltowo-polimerowa jednowarstwowego krycia (o gr. min. 4 mm) stosowana powinna być w granicach nachylenia połaci 3-20%  (1,72° do 11,32°). Inny zestaw wierzchniej hydroizolacji, to możliwy inny zalecany zakres nachyleń.

Czytaj także: Sprawne odprowadzenie wody z dachu płaskiego

Nasi zachodni sąsiedzi działający na niemieckich dachach dzielą problem jeszcze inaczej wprowadzając pojęcia „dachu płaskiego” (do 5° nachylenia),  dachu „niskonachylonego” (w zakresie 6-15° ) i dachu „stromego” (powyżej 16° ).

W tzw. „rzeczywistej rzeczywistości” wielu fachowców  przyjmuje podział najbardziej oczywisty i uzasadniony praktyką. Dach płaski to dla nich „zupełnie płaski dach” (kąt nachylenia połaci ok. 0°). Poza miejscami, gdzie istnieje absolutna konieczność odprowadzenia wody (2-3°), choćby dla uniknięcia dramatycznego w konsekwencjach efektu wodnych zastoin na powierzchni dachu.  Przyjęcie kąta nachylenia połaci w ok. 0° , czy też w granicach 2-3°, to zasadnicza różnica w konstrukcji warstwy hydroizolacyjnej, ot choćby jednej dodatkowej warstwy papy na dachu.

Ogólnie rzecz biorąc z kłopotami dobrego dekarza jest zupełnie odwrotnie jak z problemami szybkiego narciarza na stoku. Dla amatora „białego szaleństwa” im stok bardziej stromy tym więcej stawia technicznych problemów, a odpowiedzialny, dobry dekarz z wyobraźnią nie śpi przed robotą właśnie na prawie „zupełnie płaskim” dachu. Stromy dach dla fachowca,  to nieporównywalna, wręcz uboga w budowlane problemy powierzchnia.

Uzmysłowienie sobie tych problemów prowadzi do niezwykle praktycznych wniosków tyczących jakości stosowanych materiałów na takich dachach.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.