×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Zobacz nowoczesny dom bez "szwów"

Zobacz nowoczesny dom bez "szwów"

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 04 lis 2015 10:31
Zaktualizowano: 04 lis 2015 10:32

Projekt tego domu powstał w 2012 roku, ale z pewnością można stwierdzić, że był na tamten czas na tyle prekursorską propozycją, że jego estetyka i proste, choć może zaskakujące rozwiązania architektoniczne do dziś zasługują na uznanie i uwagę. Co więcej doskonale wpisuje się we współczesny styl domów nowoczesnych.

Projekt tego domu powstał w 2012 roku, ale z pewnością można stwierdzić, że był na tamten czas na tyle prekursorską propozycją, że jego estetyka i proste, choć może zaskakujące rozwiązania architektoniczne do dziś zasługują na uznanie i uwagę. Co więcej doskonale wpisuje się we współczesny styl domów nowoczesnych.

Projekt został wykonany przez pracownię architektoniczną 81.WAW.PL. Prosty zabieg - przesunięcie i przenikanie się dwóch brył stał się podstawą pomysłu na ten domu. Efekt wizualny - "pudełka w pudełku" - podkreślony został dzięki temu, że jedna z tych brył (większa) jest otynkowana na biało i jest w kształcie prostokąta, zaś druga - umieszczona jakby w pierwszej - kwadratowa i pokryta okładziną drewnianą. Asymetryczność, oszczędna forma podkreślą oryginalność tego projektu, a cały dom sprawia wrażenie wyższego i większego niż w rzeczywistości.

Według projektu, parter wraz z garażem znajduje się w obrębie dominującej, białej bryły, natomiast całe pierwsze piętro zamyka się w wewnętrznym bloku - sześcianie. Taki zabieg nie tylko doskonale maskuje garaż, ale także jest niezwykle praktyczny. Architekci z 81.WAW.PL zdecydowali się wykonać szerokie wcięcie w bryle dominującej i w efekcie stworzyli wymarzony taras i to od razu zadaszony.

Dzięki wcięciu zadaszone jest także główne wejście do domu, a to duże udogodnienie – mówi współautorka koncepcji, Anna Paszkowska.

Staraliśmy się zaprojektować dom bez sztucznie doklejanych fragmentów. Zależało nam na zachowaniu czystej formy, i to się udało, gdyż w fasadzie budynku nie widać „szwów”. Jest doskonałą, płynną całością – dodaje Rafał Grudziąż, architekt z 81.WAW.PL.

Projektant podkreśla także, że pomysł skonstruowania domu z dwóch przesuniętych względem siebie brył, o różnych kształtach pozwolił wygospodarować miejsce dla przestronnych tarasów na piętrze. Sprawdza się doskonale, zwłaszcza w ciepłe wieczory.

Na szczególną uwagę zasługują estetyczne, wyraźne ramy, które powstały po wcięciu parterowej bryły oraz podniesieniu ostatniej kondygnacji.

Te ramy przypominają duże kadry, dzięki czemu szerokie przeszklenia w elewacji budynku ładnie wyglądają z zewnątrz. Przez okno widać wtedy fragmenty wnętrza domku, a to ociepla przestrzeń – zaznacza Anna Paszkowska.

Decydując się na tak liczne przeszklenia elewacji architekci postawili sobie za cel uniknięcie wrażenia ciężkości budynku. Dlatego też, dzięki zastosowaniu optymalnych rozwiązań, projekt sprawia wrażenie niezwykle lekkiego i smukłego.

Doświetlając cały budynek nie zapomnieliśmy o centralnym miejscu, czyli salonie. Widok z niego będzie panoramiczny, gdyż zdecydowaliśmy się na przeszklenie części zadaszenia na szerokość wewnętrznej, kwadratowej bryły. Siedząc w salonie będzie można podziwiać niebo – opisuje Rafał Grudziąż.

Kolejnym atutem projektu jest wydzielenie klimatycznej przestrzeni na parterze, od strony ogrodu. Przestronny taras, z którego po niskich stopniach schodzi się do ogrodu, został dodatkowo podświetlony stojącymi na patio niewielkimi lampionami. Ciepłym, lekko przytłumionym światłem podświetlone zostały także schody, które idealnie wtapiają się w zaciszną, prywatną część posiadłości.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także