×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zobacz dom otwarty na tropikalne piękno egzotycznego Singapuru

Zobacz dom otwarty na tropikalne piękno egzotycznego Singapuru

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 04 lis 2016 11:04
Zaktualizowano: 04 lis 2016 13:57

KAP-House to wspaniała rezydencja spoczywająca w sąsiedztwie dzikich, tropikalnych łąk i roślin, które porastają teren dawnej malajskiej kolei. Dom umiejscowiony jest na działce, która była kiedyś była w przeszłości jedną z odnów ogromnego kolonialnego, klasycznego ogrodu. KAP-House jest ucieleśnieniem luksusowego życia w tropikalnej głuszy.

Zielony korytarz, przez które poprowadzone zostały kiedyś tory kolejowe, stanowi malownicze tło dla naturalnego tropikalnego terenu. Zespół projektantów: Diego Molina i Maria Arango z pracowni ONG&ONG od samego początku chcieli, aby dom KAP-House był otwarty na otaczające piękno tej tropikalnej przyrody.

Dlatego też przy projektowaniu wykorzystali popularną, japońską zasadę konstruowania domów – Shakkei, czyli inaczej tzw. "zapożyczonego widoku". Ich zamiarem było stworzenie domu całkowicie otwartego piękno przyrody, w którym uchwycą żywą naturę w celu zapewnienia spektakularnych widoków mieszkańcom.

Prostota i zapożyczenia

Dom KAP-House został tak zaprojektowany tak, aby jego właściciele mogli dostroić się i żyć w zgodzie z otaczającym ich środowiskiem naturalnym. Aby mieszkańcy mogli jeszcze bardziej cieszyć się wspaniałymi widokami, „zapożyczonymi” bezpośrednio z otaczającej przyrody do wnętrza domu, architekci zadbali przy projektowaniu o takie szczegóły jak: kierunek wiatru, umiejscowienie i położenie domu względem wędrującego po nieboskłonie Słońca.

Prostota króluje w KAP-House. A przejawia się ona w czystych liniach i śmiałych elementach strukturalnych, a podkreślających elegancki wygląd domu. Dom składa się z odpowiednio rozmieszczonych względem siebie „bloków” pod względem pełnionej funkcji użytkowej. Przy planowaniu układu pomieszczeń architekci starali się, aby były one jak najbardziej otwarte względem otoczenia; żeby zbliżały, a nie odcinały użytkowników do natury.

Charakterystyczny od wejścia

Przednia część domu już na wejściu zaprasza do środka, witając mieszkańców przestronnym podjazdem. Tam zobaczą oni charakterystyczną elewację frontową z betonową bryłą w kształcie „leżącej” litery L, której ozdobą jest fasada wykonana z szarych pasków z drewna cyrkonowego. 

Szara fasada z cyrkonu rozciąga się od wejścia na całej długości na wyższej kondygnacji domu, tworząc system ekranów z drewna. Dzięki temu mieszkańcy obserwując otaczająca przyrodę mogą cieszyć się całkowitą prywatnością.

Z kolei hol wejściowy prowadzi do wewnętrznej wspólnej przestrzeni, gdzie zaskakują wysuwane od podłogi do sufitu okna otaczające salon i jadalnię.

Okna wraz z transparentnymi drewnianymi przysłonami znajdujących się też na piętrze. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie naturalnej wentylacji krzyżowej ale wprowadzenie naturalnego światła oraz „zapożyczenie” wspaniałych widoków roztaczających się na zielony ogród.

Wnętrze w 2 strefach

Wnętrze domu obejmuje 4 sypialnie oraz jest dodatkowy pokój. Frontowa dolna część KAP-House obejmuje pokój gościnny i została zaprojektowana tak, aby pełnić rolę przejściowej przestrzeni, gdzie goście odnajdą bogactwo różnych kolorów i faktur.

Z kolei strefa prywatna znajduje się na górnej kondygnacji domu. Tam umiejscowione zostały sypialne. Co ciekawe w strefie prywatnej znalazły się też pomieszczenia umiejscowione pod ziemią, gdzie skrywa się sala multimedialna oraz pokój z podwodnym widokiem na basen. Dominują tam wytrzymałe materiały w kolorze kamienia Cohiba. 

Zielono w ogrodzie

Rośliny otaczające dom, a znajdujące się w ogrodzie, zostały tak rozmieszczone, aby mieszkańcy poczuli szczególną więź z naturalnym otoczeniem. Na wyższej kondygnacji pokój rodzinny otwiera się z podwyższenia na położony niżej ogród oraz rośliny.

Tym samym wnętrza integrują się z otaczająca zielenią. W strefie prywatnej odnajdziemy też naturalne materiały, takie jak impregnowane drewno oraz biały kamień, które podkreślają, że wnętrza są także zjednoczone z otaczającą przyrodą.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także