×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zobacz 10 nowoczesnych, imponujących polskich domów

Zobacz 10 nowoczesnych, imponujących polskich domów

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 08 lut 2019 08:00

Przedstawiamy 10 nowoczesnych, ciekawych architektonicznie domów, które w ostatnich latach zbudowano w Polsce.

1. Nowoczesny, atrialny dom z płaskim dachem

Budynek został zaprojektowany na typowej prostokątnej działce, z otwarciem na obszerny ogród, a także na pobliskie tereny zieleni. Zarówno zadaszenie wokół atrium, jak i samo ukształtowanie przestrzeni tworzą swego rodzaju "Ramkę", stąd propozycja nazwy: dom ramowy. Budynek powstanie w miejscowości Kleszczów, nieopodal Gliwic.

Punktem charakterystycznym domu jest częściowo przykryte, wydzielone przeszkleniem atrium. Dzięki zastosowaniu szklenia, taras jest chroniony przed wiatrem czy śniegiem, co sprawia, że nawet w pochmurne bądź deszczowe dni można wykorzystywać jego potencjał.

2. Dom w Krakowie o powierzchni 40 m kw.

Domo Dom to budynek jednoosobowy z pełnym programem, niezbędnym do wygodnego zamieszkania dla singla. Minimalizacja przestrzeni mieszkalnej była tu koniecznością.

Założeniem projektu było zaprojektowanie przestrzeni mieszkalnej dla jednej osoby i wygospodarowanie miejsca na garaż. Z tego powodu część mieszkalna niejako „unosi się” łukowato ku górze, pod spodem robiąc miejsce na pomieszczenie dla samochodu. Dzięki takiemu spiętrzeniu brył nie było konieczności powiększenia powierzchni zabudowy, garaż nie zajmuje dodatkowej powierzchni. Udało się w ten sposób stworzyć dom odpowiadający wymogom planu miejscowego i przepisom, dotyczącym powierzchni nowych obiektów.

3. Willa grafitowa

Willa grafit wzięła swoją nazwę od kompozycji kolorystycznej elewacji, na którą składają się: tynki biały i grafitowy oraz część w okładzinie grafitowej. Zwarta bryła domu sprzyja energooszczędności, natomiast zróżnicowanie kolorystyczne wyróżnia dom przestrzennie.

Projekt zakłada klasyczny układ przestrzenny: na parterze zlokalizowano garaż jednostanowiskowy, salon wraz z jadalnią otwarty na kuchnię, wydzielono także małą spiżarnię oraz toaletę. Na piętrze przewidziano 3 sypialnie, pokój do pracy, łazienkę oraz pralnię. Część piętra jest powiększona w stosunku do parteru: dzięki temu piętro stanowi naturalne zadaszenie nad wejściem.

4. Stodoła Spotkań - obiekt inspirowany polską architekturą drewnianą

Obiekt inspirowany jest tradycyjną polską architekturą drewnianą , prostymi formami domów z bali o konstrukcji zrębowej oraz drewnianymi stodołami. Swoim wyglądem nawiązuje również do miejscowego spichlerza – najstarszego tego typu budynku w Małopolsce.

Projektowany obiekt to kameralna altana, pawilon pełniący funkcję lokalnego miejsca spotkań - organizacji imprez, wspólnego grillowania i biesiadowania przy kominku. Jest to przestrzeń ogólnodostępna, otwarta, korespondująca z otaczającym krajobrazem.

5. Dom ukryty na łące

Kluczowym elementem całego budynku jest dach i to on ma przyciągać uwagę. Tworząc projekt budynku architekci postawili na zachowanie naturalnego uformowania terenu. Ponieważ dom miał stanąć na kwietnej łące, została ona wykorzystana, jako piąta elewacja budynku.

Wyjątkowe ukształtowanie terenu pozwoliło na ukrycie budynku od strony ulicy, a delikatny spadek skierowany w stronę jeziora pozwolił na ukrycie w nim jednej kondygnacji i otwarcie pięknego widoku na akwen. Biała tynkowana elewacja budynku pełni funkcję ramy. Dzięki temu uwaga obserwatora skupia się na obrazie, jakim jest dach.

6. Nowoczesny dom pod Szczecinem

Głównymi wytycznymi Inwestora było zaprojektowanie stosunkowo małego domu o powierzchni 90 m kw. o prostej zwartej bryle z dużą ilością przeszkleń.

Forma budynku wynika z warunków zabudowy, które narzucają dach dwuspadowy. Niesymetryczne połacie dachu są konsekwencją zaprojektowanej przestrzeni wewnętrznej (mniejsza połać nad antresolą, większa nad wysokim salonem). Życzeniem Inwestorów było zaprojektowanie części sypialnianej na pierwszym piętrze jako całkowicie otwarta antresola.

7. Dom na urwisku

Pejzaż okolic Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego tworzy jednorodzinna zabudowa mieszkalna z dachami dwuspadowymi. To wynik zapisów lokalnego prawa, które narzuca zachowanie tradycyjnej formy domów o niskiej intensywności zabudowy. W tym kontekście architekt Przemysław Olczyk, właściciel biura Mobius Architekci podjął się próby realizacji nowoczesnego, podmiejskiego domu o powierzchni 860 m kw.

Skaza terenu, wapienna skarpa rozrywająca w pół działkę w krakowskiej dolinie Wisły dała początek jednej z najpiękniejszych, współczesnych rezydencji w stolicy Małopolski.

Podstawowym wyzwaniem projektowym było uporanie się z ewidentną skazą terenu. Na pierwszy rzut oka wapienna skarpa rozrywająca w pół działkę istotnie ograniczała możliwości jej zabudowy. Teren u podnóża skarpy stanowił przyjemną osłonę z kolei część terenu położonego na wzniesieniu powyżej urwiska, otwierała działkę na piękną, pofałdowaną panoramę otaczających ją wzgórz, ale również na sąsiednie zabudowania. Kolejnym celem stało się więc połączenie atutów obu tych porządków jedną spójną formą.

8. Nowoczesny dom o ciekawej bryle

Typowe usytuowanie budynku wzdłuż drogi wydzielałoby prywatną strefę ogrodu, ale nie spełniało oczekiwań inwestora. Najważniejsze było położenie ogrodu od południa i widok z salonu na północ i południe. Dlatego też architekci wygięli bryłę o 90 stopni i usytuowali ją w głębi działki. Dzięki temu część dzienna domu wyraźnie dzieli całą powierzchnię i w pełni wykorzystuje kierunki świata. Taki kształt budowli pozwala na to, by ogród stał się częścią spójną ze strefą dzienną domu. W ten sposób powstała forma, która w rzucie przypomina literę Y.

Dla tego projektu charakterystyczna jest sama bryła. Architekci skupili się na podkreśleniu nietypowego kształtu tylko białym kolorem, dzięki czemu odbiorca skupia się na formie, a nie na ozdobnikach. Od strony wjazdu na działkę dom wita nas otwartymi ramionami. W krótszych ramionach umieszczono pomieszczenia gospodarcze i sypialnię, a w dłuższej części strefę dzienną z basenem. Dzięki temu salon otwiera się na północ i południe, dając dużo w światła w pomieszczeniach przez cały dzień. Mimo iż bryła w całości wykończona jest w jednym kolorze i materiale, to poprzez swoją ciekawą i nietypową formę jest bardzo intrygującym obiektem, niełatwym do odczytania z jednego miejsca.

9. Dom Polny - wkomponowany w krajobraz

Dom Polny to dwie bryły - pierwsza została obłożona kamieniem polnym, natomiast drugą stanowi biały, parterowy pawilon. Obie tworzą dzięki temu jeden wyjątkowy dom.

Głównym założeniem realizacji i podstawowym wymogiem inwestora było oddzielenie budynku od ulicy oraz wkomponowanie go w otaczający polny krajobraz.

Kamienna część skrywa pomieszczenia techniczne i gospodarcze, w białej zaś zlokalizowana jest część dzienna i pokoje. Budynek mieszkalny, od strony wejścia został zasłonięty przez bryłę garażu, którą pokrywa zieleń oraz przez długie kamienne mury, znajdujące się po obu jego stronach. Pozwala to mieszkańcom na dodatkowy komfort prywatności. Kamienna bryła Domu Polnego połączona została z pozostałą częścią długim korytarzem, który stanowi komunikację między budynkami. Dodatkowo korytarz na całej długości jest doświetlony przez świetlik. Dzięki temu widzimy, jak do środka przenika z zewnątrz kamienna elewacja, która staje się także istotnym materiałem wykończenia wnętrza.

10. Nowoczesny dom nad mazurskim jeziorem

Przejeżdżając drogą wzdłuż jeziora można minąć ten okazały dom niepostrzeżenie. Całość bryły wkopana w ziemię nabrzeża opadającego ku tafli wody, kryje się poniżej poziomu terenu, na którym zlokalizowana jest jedynie droga wjazdowa do garażów. Wejście do budynku odbywa się za pomocą schodów i platform. Płaska, horyzontalna maskownica kryje dach dwuspadowy, którego parametry były określone przez miejscowy plan zagospodarowania. Prostopadłościan licowany antracytowym łupkiem zlewa się z poziomem ogrodzenia działki.

Architektura budynku podporządkowana jest sąsiedztwu mazurskiego jeziora, nad którym powstał dom. Zabudowa nie zakłóciła pejzażu otwierając wnętrze budynku na piękno otoczenia.

Dom zaprojektowano w rzucie prostokąta o długości 50 m, wykorzystując praktycznie w całości możliwości działki. Konstrukcja dostosowana jest do spadku terenu. Od strony drogi dojazdowej i wejścia budynek pozostaje enigmatyczny. Poza przeszklonym wejściem oraz oknem doświetlającym kuchnie nie posiada okien, jedynie bramy wjazdowe dla samochodów oraz łodzi. Dach zrównany z poziomem terenu pokryty jest żwirem i częściowo trawą (w pierwotnych założeniach była to woda). 

Zobacz także: Piękny wiejski dom. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także