×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Zalety i wady domów prefabrykowanych

Zalety i wady domów prefabrykowanych

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 17 kwi 2015 10:23
Zaktualizowano: 17 kwi 2015 11:04

Domy prefabrykowane to oferta przede wszystkim skierowana do tych, którym zależy na czasie i do tych, którzy nie chcą użerać się z ekipami budowlanymi. Są one droższe od budynków budowanych metodą gospodarczą jednak ich niewątpliwą zaletą jest jakość i krótki okres budowy – nawet kilka dni.

Domy prefabrykowane to oferta przede wszystkim skierowana do tych, którym zależy na czasie i do tych, którzy nie chcą użerać się z ekipami budowlanymi. Są one droższe od budynków budowanych metodą gospodarczą jednak ich niewątpliwą zaletą jest jakość i krótki okres budowy – nawet kilka dni.

Domy prefabrykowane to takie, których większość elementów (całych ścian, dużych fragmentów stropów, a nawet znacznych konstrukcji – połówki, ćwiartki domu) powstała w zakładzie wytwórczym. Stamtąd ciężarówką dowozi się je na działkę budowlaną i „składa” w kilka dni. Pod kątem użytkowania domy te nie różnią się od tradycyjnych, a ich jakość jest wyższa, dzięki budowie w fabryce w optymalnych warunkach.

Jeżeli chodzi o projekt domu prefabrykowanego to najkorzystniej finansowo wychodzi się na skorzystaniu z gotowych projektów firm zajmujących się budową takich budynków. Można oczywiście przyjść z własnym projektem i dostosować go do indywidualnych potrzeb jednak w tym przypadku zawsze wiąże się to z wyższą ceną.

Wśród głównych zalet domów prefabrykowanych wymienia się bardzo krótki czas oczekiwania na własny dom, fachowe wykonawstwo (robotnicy dobrze wyszkoleni w danej technologii), wysoką jakość (elementy poddawane są szczegółowej kontroli technicznej), gwarancję i naprawę usterek na koszt firmy oraz możliwość zamówienia całkowicie wykończonego domu. Ponadto pogoda nie ma wpływu na przebieg prac, nie ma potrzeby zatrudniania inspektora nadzoru i nie musimy martwić się o kradzieże na budowie.

Co oczywiste metoda ta ma też swoje wady. Przede wszystkim wyższy koszt, niż przy budowie domu metodą gospodarczą. Ponadto należy mieć zgromadzoną całą sumę na inwestycję. Wymagany jest także wygodny dojazd na posesję, tak by mogły dojechać ciężarówki z dużymi elementami oraz dźwig. Niezbędne jest także zaufanie do firmy, która buduje dom ponieważ nie ma możliwości kontroli prac przeprowadzanych w zakładzie.

Sporym problemem, z którym mogą spotkać się inwestorzy kupujący dom prefabrykowany jest fundament, a konkretnie kwestia wykonawstwa. Wiele firm oferujących takie budynki nie zajmuje się wylewaniem fundamentów. Jednocześnie wymagają, aby fundament był wykonany dokładnie tak, jak oni sobie tego życzą. W przypadku niezgodności możliwa jest nawet przebudowa. W związku z tym najlepszym wyjściem jest wykonanie fundamentów w firmie wskazanej przez dostawcę prefabrykatów. Jeżeli ten wariant nie wchodzi w grę należy domagać się spisania wymagań, jakie ma spełniać fundament.

Bardzo ważne jest również spisanie odpowiedniej umowy, w której zawarte będą m.in. pełny zakres wykonywanych prac, rodzaj materiałów oraz termin oddania budynku do użytku. Niemal każdy producent domów prefabrykowanych umożliwia zamianę niektórych elementów na tańsze lub droższe, w zależności od oczekiwań inwestora. Warto także zapytać o dodatkowe opłaty: transport, montaż. Najczęściej są one wliczone w cenę jednak warto się tego dowiedzieć, aby nie spotkało nas rozczarowanie.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także