×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zabawa w wersji de luxe – domki dla lalek warte krocie

Zabawa w wersji de luxe – domki dla lalek warte krocie

Autor: Katarzyna Szulik
Dodano: 27 sty 2015 11:59
Zaktualizowano: 27 sty 2015 12:35

Autorski projekt, wnętrza aranżowane przez znawcę i ręcznie robione meble w każdym pokoju – to nie opis luksusowej willi, ale designerskiego domku dla lalek.

Autorski projekt, wnętrza aranżowane przez znawcę i ręcznie robione meble w każdym pokoju – to nie opis luksusowej willi, ale designerskiego domku dla lalek stworzonego przez polską firmę Boomini. Choć ich ceny sięgają kilku tysięcy złotych, zabawki wykonane z wysokiej klasy materiałów pod okiem prawdziwych architektów podbijają nie tylko serca dzieci, ale też dorosłych i świadomych fanów dobrego wzornictwa.

Boomini White. Fot. Boomini
Boomini White. Fot. Boomini

Rodzice coraz częściej oczekują, by zabawki, którymi bawią się ich dzieci, były bezpieczne, w pełni ekologiczne i wykonane ze sprawdzonych materiałów. Produkty świetnej jakości, łączące funkcjonalność z estetyką powoli wypierają sieciową masówkę, a w ich tworzenie angażuje się coraz więcej projektantów na co dzień związanych z całkiem „dorosłą” architekturą i designem użytkowym.

Boomini White. Fot. Boomini
Boomini White. Fot. Boomini

Domki dla lalek zaprojektowane przez architekta lub designera wyróżnia nie tylko wzornictwo, ale też rozmiary. Często są znacznie większe od tych pospolitych i przybierają kształty oraz proporcje autentycznych budynków z łatwym dostępem do wszystkich pomieszczeń. W większości przypadków są też w całości wyposażone, więc w środku oprócz kolorowych ścian znaleźć można także pieczołowicie wykonane mebelki, pościel, firanki, obrusy czy tapety. Taki gadżet ze zwykłej zabawki zamienia się więc w prawdziwą ozdobę pokoju dziecka lub dorosłego.

Nie tylko dla dzieci
Trend tworzenia domków dla lalek przez architektów przywędrował także do Polski, czego dowodem jest sukces marki Boomini. Firma zatrudniająca utalentowanych architektów oraz projektantów wnętrz wypuściła dwa designerskie domki – Boomini White i Boomini Wood. Projekty odzwierciedlają wygląd rzeczywistych budynków i wykonywane są w dwóch skalach – 1:6 i 1:12.

Boomini White. Fot. Boomini
Boomini White. Fot. Boomini

Pomysłodawcą projektu jest Joanna Kruszec, która zdradziła nam, skąd wziął się pomysł na inicjatywę łączącą zabawki z architekturą. Szukałam pomysłu na życie. Nie ukrywam, że w dzieciństwie bardzo podobały mi się domki dla lalek, jednak bezpośrednią inspiracją do tworzenia własnych projektów była wizyta w Nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej i wystawiana tam makieta osiedli. Wtedy wpadłam na pomysł tworzenia domków, które będą miniaturą rzeczywistych obiektów – wyjaśnia.

Boomini Wood. Fot. Boomini
Boomini Wood. Fot. Boomini

Oba modele domków dla lalek zostały zaprojektowane przez architekta Adama Kozika. Joanna Kruszec przyznaje, że jego prace natychmiast ją urzekły i dlatego postanowiła namówić go na współpracę z Boomini. Chciałam, żeby domki, oprócz tego, że będą piękne, miały także wartość użytkową, czyli żeby swobodnie mogły się nimi bawić dzieci. Projekt wnętrz powierzyłam Oli Wołczyk, zdając się na jej talent i wyczucie stylu. Przy każdym projekcie przedstawiam swoje wizje, ale domek to efekt pracy architekta – z założenia nie chcę nikogo ograniczać twórczo, wolę pozostawić przestrzeń do artystycznego wyrazu - wyjaśnia.

Boomini White. Fot. Boomini
Boomini White. Fot. Boomini

Boomini White składa się z 4 kondygnacji i jest w pełni wyposażony. Mebelki i dodatki w żywych barwach tworzą świetny kontrast ze ścianami utrzymanymi w czarno-białej kolorystyce. Elementy domku znajdujące się z przodu są ruchome, a w środku znajdziemy takie pomieszczenia jak przedpokój z garderobą, łazienka czy kuchnia z wyspą. Ważne jest to, że projekt umożliwia dziecku samodzielną aranżację wnętrza, ponieważ elementy wyposażenia można przestawiać.

Boomini Wood. Fot. Boomini
Boomini Wood. Fot. Boomini

Boomini Wood jest nieco mniejszy, a do jego wykonania zamiast płyty MDF wykorzystano naturalną sklejkę. Projekt składa się z 4 luźnych elementów, które można dowolnie przestawiać tworząc willę, kamienice lub loft. W środku również znajdują się meble i dodatki utrzymane w naturalnym stylu zabawki.

Boomini Wood. Fot. Boomini
Boomini Wood. Fot. Boomini

Projekty Boomini zasadniczo różnią się od tradycyjnych domków dla lalek, które można kupić w supermarketach. Chciałam, żeby domki Boomini były inne niż wszystkie. Projekty to nie produkty masowe, są skierowane do świadomego konsumenta, który ceni jakość, design i estetykę – wyjaśnia Joanna Kruszec. Domki Boomini są dopracowane w każdym możliwym detalu – począwszy od projektu, a na wykonaniu kończąc. Chcę mieć pewność, że wykorzystywane przez nas materiały są w pełni bezpieczne i odpowiednie dla dzieci, dlatego też testowanie niektórych produktów trwało nawet rok. Elementy wyposażenia wykonywane są ręcznie, więc stworzenie każdego modelu wymaga czasu. By uświadomić klientom, jak pracochłonna jest wykonywana przez nas praca planujemy stworzenie serii filmów na ten temat.

Boomini Wood. Fot. Boomini
Boomini Wood. Fot. Boomini

W parze z dobrą jakością, bezpieczeństwem materiałów i oryginalnym designem bryły prosto spod ręki architekta idzie wysoki jak na polskie realia koszt. Cena domku Boomini to ok. 3500 zł. Zainteresowanie jest duże, ale nie ukrywam, że 90% zamówień pochodzi z zagranicy, szczególnie z USA, Australii i Francji - mówi Joanna Kruszec.

Boomini White. Fot. Boomini
Boomini White. Fot. Boomini

Domki Boomini dostarczane są do klienta w całości, więc nie trzeba poświęcać czasu na składanie, a zamówienia realizowane są na bieżąco. Oprócz ogromnego zainteresowania projektami, Joannę Kruszec cieszy też fakt, że Boomini poszło dokładnie w tę stronę, jaką zamierzała. – Domki nie są traktowane tylko i wyłącznie jako zabawki, ale designerskie projekty, którymi interesują się magazyny z całego świata poświęcone właśnie wzornictwu i wnętrzom. Wielkim wyróżnieniem była współpraca z „Wallpaper”, która dała mi niesamowicie dużo satysfakcji.

Design światowy
Boomini wyznacza polskie trendy w tej nietypowej dziedzinie projektowania, ale pomysły zagranicznych architektów również zasługują na uwagę.

Domek Torafu Architects. Fot. www.hellowonderful.co
Domek Torafu Architects. Fot. www.hellowonderful.co

Japońskie studio Torafu Architects stworzyło domek dla lalek Ichiro mający dwojakie zastosowanie – po złożeniu może stać się też wygodnym krzesełkiem dla dziecka. Ichiro jest bardzo łatwe w obsłudze, dlatego z jego złożeniem bez problemu poradzi sobie każdy maluch. Projekt wykonano z litego drewna, podobnie jak część wyposażenia.

Domek studia MAE. Fot. www.interactivefundraising.co.uk
Domek studia MAE. Fot. www.interactivefundraising.co.uk

Designerski domek dla lalek może zaspokajać nie tylko estetyczne potrzeby najmłodszych. Fundacja Kids poprosiła światowej sławy projektantów do stworzenia domków, którymi z łatwością mogą bawić się również dzieci niepełnosprawne. W efekcie powstało kilka ciekawych projektów, które zostały sprzedane na specjalnych aukcjach charytatywnych, osiągając bardzo wysokie ceny. Wiele z nich ma na tyle ciekawy design, że patrząc na nie trudno określić, czy są faktycznie domkiem dla lalek. Największe wrażenie robi z pewnością projekt studia MAE, przeznaczony do samodzielnego złożenia.

Domek studia David Adjaye Associates. Fot. www.thegrid.soup.io
Domek studia David Adjaye Associates. Fot. www.thegrid.soup.io

Innym designerskim modelem jest domek studia David Adjaye Associates, wyróżniający się mebelkami w kolorze złota.

Domek Allford Hall Monaghan Morris. Fot. www.houzz.com
Domek Allford Hall Monaghan Morris. Fot. www.houzz.com

Z kolei Allford Hall Monaghan Morris zaproponował nowoczesną willę w żywych kolorach razem z wyposażeniem i dodatkiem w postaci autka, a studio DRMM oryginalny budynek z drewna z dodatkiem barwnych zakładek.

Domek studia DRMM. Fot. www.drmm.co.uk
Domek studia DRMM. Fot. www.drmm.co.uk

Warto zauważyć, że tego typu modele domków dla lalek projektowane przez zawodowych architektów są gratką nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych, którzy traktują je jako modny i oryginalny gadżet do wnętrza. W ten sposób każdy fan designu może mieć przynajmniej namiastkę świetnie zaprojektowanej, pełnowymiarowej willi.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także