×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Z piwnicą czy bez? Zobacz 5 ciekawych domów podpiwniczonych

Z piwnicą czy bez? Zobacz 5 ciekawych domów podpiwniczonych

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 19 kwi 2016 13:57
Zaktualizowano: 19 kwi 2016 15:18

Dość powszechna jest opinia, że we współczesnym domu piwnica nie jest potrzebna, bo nie potrzebujemy miejsca na przechowywać opału – gazowy czy olejowy kocioł grzewczy można umieścić w niewielkiej kotłowni na parterze, a koszt budowy domu z piwnicą jest znacznie wyższy niż niepodpiwniczonego. Nic bardziej mylnego

Dość powszechna jest opinia, że we współczesnym domu piwnica nie jest potrzebna, bo nie potrzebujemy miejsca na przechowywać opału – gazowy czy olejowy kocioł grzewczy można umieścić w niewielkiej kotłowni na parterze, a koszt budowy domu z piwnicą jest znacznie wyższy niż niepodpiwniczonego. Nic bardziej mylnego

Wybierając projekt domu musimy zdecydować, czy będzie to dom podpiwniczony, czy też nie. Większość domów gotowych projektowana jest bez piwnic, ale wiele z nich łatwo można przeprojektować na podpiwniczone. Wbrew pozorom piwnica nie jest reliktem czasów naszych babć, ale zmienia się jej funkcja użytkowa.

Miejsce rekreacji

We współczesnych domach piwnica to nie tylko mało wartościowa powierzchnia do przechowywania zbędnych przedmiotów, ale ważne miejsce na urządzenie miejsca rekreacji. Możemy w tym miejscu zaprojektować domową siłownię, pokój telewizyjny, domowe studio dla audiofila czy saunę. Oczywiście bardzo często w piwnicy możemy ulokować pomieszczenia gospodarcze, praktyczną spiżarnię czy duży garaż.

Kwestie praktyczne

Budowę domu podpiwniczonego warto brać pod uwagę szczególnie, gdy dysponujemy niewielką działką, na której nie ma miejsca na garaż lub budynek gospodarczy, a przy tym domu nie traktujemy jedynie jako przysłowiowej „sypialni”. Jednak z podpiwniczenia domu lepiej zrezygnować, gdy na działce utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych, gdyż koszty izolacji przeciwwodnej będą wysokie.

Przy planowaniu umieszczenia garażu w piwnicy, musimy też brać pod uwagę zapewnienie wygodnego zjazdu oraz ukształtowanie terenu w okolicy. Podczas intensywnych opadów może bowiem dochodzić do zalewania piwnicy przez drzwi garażowe, gdy spływająca z ulicy lub terenu działki woda skieruje się zjazdem do wnętrza garażu.

Uwzględnijmy koszty

Przy podejmowaniu decyzji o podpiwniczeniu domu warto określić, o ile wzrosną koszty jego budowy w porównaniu z budynkiem bez piwnicy. W typowych rozwiązaniach domów niepodpiwniczonych wysokość ścian fundamentowych do poziomu parteru wynosi 120-150 cm. W celu uzyskania pełnowartościowej wysokości piwnicy (ok. 2,5 m) trzeba zagłębić dodatkowo o 1-1,2 m. Jednak w praktyce zagłębienie może być mniejsze, gdy z części ziemi z wykopu utworzymy później skarpę wokół budynku.

Dodatkowe koszty przy budowie domu podpiwniczonego to strop nad piwnicą, schody, izolacja przeciwwilgociowa ścian i podłogi oraz solidne ocieplenie. Po zsumowaniu tych wszystkich wydatków, w przeciętnych warunkach realizacji koszt pozyskania dodatkowej powierzchni w domu w stanie surowym w przeliczeniu na 1 m2, będzie przynajmniej dwukrotnie mniejszy niż przy budowie pozostałej części budynku.

Odradzamy częściowe podpiwniczenie

Niekiedy projekt domu przewiduje jedynie częściowe podpiwniczenie, co zarówno ze względów wykonawczych, jak i kosztów nie jest dobrym rozwiązaniem. Praktycznie, wydatki poniesione przy budowie częściowego podpiwniczenia będą takie same jak w przypadku wykonania piwnicy pod całą powierzchnią domu, a dodatkowo pojawiają się utrudnienia przy budowie ławy fundamentowej, izolacji przeciwwilgociowej i ociepleniu ścian piwnicy.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także