×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Z Disneya do rzeczywistości: najbardziej bajkowe zamki na świecie

Z Disneya do rzeczywistości: najbardziej bajkowe zamki na świecie

Autor: Katarzyna Szulik
Dodano: 21 sty 2015 10:18
Zaktualizowano: 21 sty 2015 10:48

Zamek Elzy z „Krainy lodu” czy pałac Śpiącej Królewny mają swoje równie imponujące, realne odpowiedniki. Oto krótka wycieczka po najpiękniejszych i najbardziej monumentalnych zamkach na świecie, gdzie krocząc po zawiłych korytarzach i odwiedzając dostojne komnaty można poczuć odczuć magiczny klimat.

Zamek Elzy z „Krainy lodu” czy pałac Śpiącej Królewny mają swoje równie imponujące, realne odpowiedniki. Oto krótka wycieczka po najpiękniejszych i najbardziej monumentalnych zamkach na świecie, gdzie krocząc po zawiłych korytarzach i odwiedzając dostojne komnaty można poczuć odczuć magiczny klimat.

Zamek w Neuschwanstein

zamek w Neuschwanstein.jpg
zamek w Neuschwanstein.jpg

Czołowe miejsce wśród imponujących zamków o wyjątkowym wyglądzie zajmuje budowla z Neuschwanstein w Niemczech położona u stóp malowniczych Alp. Budowla reprezentuje architekturę z okresu romantyzmu. Jej bajkowy wygląd to zasługa króla Ludwika II zwanego Szalonym lub Bajkowym, który zainspirowany różnego rodzaju legendami silnie manifestował dążenie do przepychu, co widać po zachowanej w świetnym stanie budowli.

Budowla powstała na wzór zamku w Wartburg. Przez zamiłowanie do luksusu wiele komnat w zamku ma raczej charakter dekoracyjny niż użytkowy, co cieszy oko każdego zwiedzającego obiekt turystę. Budowla na szczęście nie ucierpiała przez obie wojny, dzięki czemu zachowała piękny wygląd. Bajkowy charakter zamku może potwierdzać fakt, że posłużył jako wzór dla Zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie.

Zamek w Hechingen

Zamek w Hechingen.jpg
Zamek w Hechingen.jpg

Pozostając w Niemczech, na uwagę zasługuje też zamek Hochenzollernów w pobliżu miasta Hechingen. Neogotycka budowla miała być idealnym wzorem zamków rycerskich z okresu średniowiecza, stąd mnogość baszt, wież i potężnych murów obronnych.

Dzięki swojej monumentalnej budowie zamek góruje nad miastem.Choć widać w nim romantyczne zapędy tak samo jak w przypadku zamku z Neuschwanstein, próżno szukać przepychu w komnatach czy na korytarzach.

Zamek na Krymie

Jaskółcze Gniazdo na Krymie.jpg
Jaskółcze Gniazdo na Krymie.jpg

W przeciwieństwie do wcześniejszych zamków położonych na wzgórzach, Jaskółcze Gniazdo na Krymie wzniesione zostało na skale u wybrzeży Morza Czarnego, przez co budowla sprawia wrażenie zawieszonej w powietrzu. Mimo licznych trzęsień ziemi budowla przetrwała w stanie nienaruszonym, ale z biegiem czasu konieczne było zabezpieczenie ukruszonych skał mieszanką na bazie betonu.

Pierwotnie obiekt został zaprojektowany dla rosyjskiego generała, który pragnął w zacisznym miejscu ulokować miejsce miłosnych schadzek. Drewniana willa została później odkupiona i przerobiona na monumentalny, neogotycki zamek. „Jaskółcze Gniazdo” wywodzi się od restauracji o tej samej nazwie z 1914 r., która działa tam do chwili obecnej.

Zamek Hochosterwitz

zamek  Hochosterwitz.jpg
zamek Hochosterwitz.jpg

Podobnie jak „Jaskółcze Gniazdo”, zamek Hochosterwitz w Austrii także został wzniesiony na skale. Do budowli zawieszonej na wysokości 175 m prowadzi droga o długości 620 m, na której znajduje się aż 14 bogato zdobionych bram obronnych.

Ciekawostką jest lokalizacja alternatywnej trasy zwanej „ścieżką głupców” prowadzącej przez zbocza, która niestety z powodu niebezpieczeństwa upadku z urwiska nie jest już dostępna dla turystów. Hochosterwitz to przykład dawnych, średniowiecznych zamków budowanych na wysokich wzgórzach, które pełniły funkcję obronną.

Zamek Peles

zamek w Peles.jpg
zamek w Peles.jpg

Rumunia znana z legend o wilkołakach i wampirach to także kraj bogaty w piękne i monumentalne zamki. Jednym z nich jest Peles – pałac zlokalizowany w pobliżu miejscowości Sinaia w otoczeniu malowniczych lasów.

Neogotycki obiekt przypomina na pierwszy rzut oka budowle bawarskie lub zamki w Szwajcarii. Jako że zamek był siedzibą rodziny królewskiej, wnętrze zostało urządzone z wielkim przepychem (przykładem są niepowtarzalne, hebanowe meble), a konstrukcja całego pałacu dopracowana w każdym detalu.

Zamek w Chambord

zamek w Chambord.jpg
zamek w Chambord.jpg

Wśród najbardziej znakomitych zamków nie mogło zabraknąć przykładu z Francji, która jest prawdziwą perłą w koronie jeśli chodzi o budowle jak z bajki.

Budowla w Chambord jest największa spośród zamków zlokalizowanych w dolinie Loary odwiedzanej przez tłumy turystów. O wyjątkowości renesansowej budowli świadczy fakt, że czuwał nad nią sam Leonardo da Vinci, tworząc niesamowitą parę spiralnych schodów. Jest co zwiedzać – wewnątrz znajduje się aż 440 wyjątkowych komnat.

Historia nie zawsze łaskawa
Jak widać, historia nie zawsze była dla nich łaskawa, ale na świecie zachowało się sporo imponujących budowli pamiętających czasy królewskie. Podczas gdy dawniej stanowiły najważniejszy punkt w okolicy, skupiając najmożniejsze rody i związane z nimi osobistości, dzisiaj pozostają jedną z głównych atrakcji turystycznych, przyciągając mnóstwo odwiedzających. Dzięki renowacji i troskliwej opiece imponują swoim monumentalnym wyglądem i odzyskują dawną świetność.

Wraz z upływem lat wizerunek zamków zmienia się, czasem na tyle, że trudno zobaczyć w nich pierwowzory z przeszłości. O ile samodzielna rozbudowa lub daleko idące modyfikacje konstrukcyjne są często zabronione, o tyle wygląd fasady to zupełnie inna sprawa. Przykładem może być Zamek Książ zlokalizowany w Wałbrzychu, gdzie nowoczesna elewacja centralnej części budynku zdecydowanie różni się od tej sprzed kilkuset lat, jak i od pozostałych części budowli. Każde modyfikacje – i te bardziej radykalne, jak i mniej muszą być konsultowane z konserwatorem zabytków.

Kilkumilionowe koszty związane z przywróceniem zamku do stanu świetności w perspektywie kilkunastu lat zwracają się z nawiązką – bajkowe budowle przyciągają mnóstwo turystów, którzy na własnej skórze chcą przekonać się o ich wyjątkowości.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się