×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Stylowe domy z drewna

Stylowe domy z drewna

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 07 cze 2016 11:42
Zaktualizowano: 07 cze 2016 21:28

Domy z drewna od lat mają swoich wiernych zwolenników, stanowią w zasadzie stały element krajobrazu górskiego, gdzie szczególnie popularne są domy z bali. Coraz częściej Polacy budują również domy szkieletowe i domy prefabrykowane, głównie ze względu na niższe koszty budowy.

Domy z drewna od lat mają swoich wiernych zwolenników, stanowią w zasadzie stały element krajobrazu górskiego, gdzie szczególnie popularne są domy z bali. Coraz częściej Polacy budują również domy szkieletowe i domy prefabrykowane, głównie ze względu na niższe koszty budowy.

Wybór technologii budowy domu drewnianego to podstawowa decyzja, przed którą stoi inwestor zanim wybierze projekt. Każda z technologii domów drewnianych ma swoje zalety i wady, dlatego warto bliżej się z nimi zapoznać.

Drewniany dom szkieletowy

Choć większość inwestorów stojących przed wyborem technologii przekonana jest, że budownictwo szkieletowe swoje źródła ma w budownictwie kanadyjskim, to nie do końca jest to zgodne z prawdą. Tan naprawdę technika ta wywodzi się ze Szwecji. Domy w technologii szkieletowej charakteryzują się dobrą izolacyjnością cieplną, bowiem praktycznie całą grubość ściany stanowi w tym przypadku izolacja. Konstrukcja wykonana w tym porządku jest niezwykle lekka.

Betonowanie i murowanie ogranicza się jedynie do wylania fundamentów, a prace budowlane można prowadzić przez cały rok, nawet zimą. Niewielki ciężar konstrukcji domu wpływa na znaczące oszczędności w przypadku wykonywania fundamentów. Drewniane elementy konstrukcyjne montowane są za pomocą metalowych łączników i gwoździ. Całkowity czas budowy przy doświadczonej ekipie budowlanej, łącznie z montażem instalacji może trwać jedynie 3 miesiące.

Domy szkieletowe mają także inną ważną zaletę – można je przebudowywać i rozbudowywać wedle zmieniających się potrzeb. W porównaniu z budynkami murowanymi o takich samych wymiarach zewnętrznych, konstrukcje szkieletowe mają większą przestrzeń domu nawet o 15%. Wynika to z mniejszej grubości ścian, przy zachowaniu tej samej izolacyjności cieplnej, co w budynkach murowanych. Dom kanadyjski nie posiada bezwładności cieplnej, oznacza to, że ogrzewane jest tylko powietrze w budynku, a nie także jego ściany. W ten sposób znacznie łatwiej jest regulować temperaturę w domu. Jeśli nikogo nie ma w domu – nie grzejemy. Dom kanadyjski nagrzewa się z 8 do 21 stopni C w dwie godziny.

Domy szkieletowe nie muszą mieć elewacji domu drewnianego, zachowują więc właściwości zdrowych domów z drewna, z drugiej zaś możemy dowolnie wykańczać elewację takiego budynku. Dla osób preferujących zdrowy klimat domów drewnianych, ale nieprzekonanych do drewnianych elewacji jest to propozycja na miarę ich oczekiwań.

Ciepły dom z bala

Budynki z bala oparte są na tradycyjnych technologiach wznoszenia domów. Różnią się od domów szkieletowych nie tylko formą zewnętrzną, ale przede wszystkim solidnością i trwałością konstrukcji. Jednowarstwowe ściany z bali mają także lepsze właściwości „oddychające”. Zgodnie z wytycznymi, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku ściany zewnętrzne budynków mieszkalnych powinny osiągać przenikalność cieplną na poziomie 0,25 W/m²K. W przypadku domów z bali, napotykamy na określony problem. Aby sprostać tym wymaganiom, grubość bali powinna wynosić ok. 60 cm, w praktyce najczęściej stosowane są bale o grubości do 30 cm, które bez ocieplenia osiągają współczynnik w granicach 0,59 W/m²K. W tym momencie pozostaje jednak konieczność ocieplania domów z bali od wewnątrz.

Jednak specjaliści widzą konieczność stworzenia odrębnego bilansu cieplnego dla domów z bali, ze względu na to, że lite drewno przy znacznie niższych właściwościach termoizolacyjnych, charakteryzuje się większą bezwładnością cieplną.

Budując dom, możemy zdecydować się na różne przekroje bali. Najbardziej charakterystyczne są okrągłe, prostokątne, kwadratowe, dwukrotnie zaokrąglone lub stosowane na Podhalu płazy. Bale możemy też rozróżniać ze względu na rodzaj obróbki materiału. Efekt najbardziej zbliżony do natury dadzą nam bale pełne, najlepiej ręcznie ociosane. Możemy także wybrać bale klejone czyli warstwowe lub bale izolowane, wypełnione styropianem, pianką poliuretanową, wełną lub granulatem celulozowym. W domach z bali można zastosować także różny konstrukcje.

Dom budowany w fabryce

Największą zaletą domów przygotowywanych na hali montażowej jest wykonanie konstrukcji z zachowaniem wszelkich procesów technologicznych, na które często nie wystarcza czasu podczas wznoszenia domów w tradycyjny sposób na miejscu. Prace wykonywane na miejscu, na działce ograniczone są do minimum i polegają przede wszystkim na wylaniu fundamentu. Kiedy elementy domu zostaną wyprodukowane w fabryce czeka nas jeszcze montaż całej konstrukcji.

Ze względu na dużą precyzję ścian wykonywanych w zakładach produkcyjnych, budynki prefabrykowane posiadają świetną izolacyjność cieplną, producenci są tych domów mają zazwyczaj w swojej ofercie gotowe domy pasywne. W zasadzie w przypadków domów prefabrykowanych nie ma żadnych ograniczeń, co do wielkości domu, bryły czy stylu architektury. Montaż budynku prefabrykowanego na działce budowlanej przebiega błyskawicznie, firmy produkujące domy gotowe powinny mieć perfekcyjnie opracowaną logistykę, ponieważ odpowiedni transport gotowych elementów warunkuje szybkość i poprawność inwestycji.

Budownictwo modułowe, mimo rosnącej popularności, nadal traktowane jest z pewną dozą nieufności. Wynika to głównie z braku wiedzy inwestorów na temat dostępnych na rynku technologii. Możliwość szybkiej budowy domu tylko jeden aspekt – warto wiedzieć, że metoda modułowa zapewnia również trwałość i komfort użytkowania na długie lata.

Maria Kubala

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także