Najlepsze Domy
[Raport] Jak Polacy kupują mieszkania?

[Raport] Jak Polacy kupują mieszkania?

Na kredyt? Z pomocą doradcy finansowego? Ilu Polaków wzięło kredyt hipoteczny? Na te pytania odpowiada raport „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy”.

W ciągu ostatnich trzech lat ponad 40% Polaków kupiło mieszkanie na kredyt hipoteczny, co drugi z nas przy tego typu transakcji skorzystał z pomocy doradcy finansowego, a co szósty stał się właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania kupionego przez bliską osobę (np. rodziców czy partnera) – wynika z raportu Gumtree.pl „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy”.

Mieszkania częściej kupowane osobiście

Zakup mieszkania, niezależnie od formy jego finansowania, to poważna decyzja, którą zazwyczaj podejmujemy po głębokim przemyśleniu. Jak pokazuje raport Gumtree.pl, Polacy stają się posiadaczami nieruchomości mieszkaniowych na różne sposoby, jednak znaczna większość z nas, bo aż 84%, kupuje je osobiście, podczas gdy pozostałe 16% staje się właścicielami lub współwłaścicielami lokum zakupionego przez bliską osobę. Dla 72% respondentów mieszkanie nabyte w ciągu ostatnich trzech lat było pierwszą nieruchomością na własność. Osoby, które posiadały w przeszłości inne mieszkanie (28%), przed zakupem nowego lokum najczęściej sprzedawały poprzednie - w ten sposób postąpiło 46%, 23% zachowało wcześniejsze mieszkanie i wynajęło, a 13% przekazało w ramach darowizny osobie z rodziny.

Zobacz także: Nowoczesne wnętrza polskiego domu. 

Oferty nieruchomości to jedna z dwóch najważniejszych i najpopularniejszych kategorii dla nas i naszych Użytkowników, dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu, jak Polacy kupują mieszkania. Przygotowaliśmy raport, który prezentuje ludzką, konsumencką perspektywę kupowania mieszkań – podkreśla Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl

Częściej na kredyt niż za gotówkę

Biuro Informacji Kredytowej podaje, iż w ubiegłym roku udzielono 277 tys. kredytów mieszkaniowych, na łączną rekordową sumę 56,2 mld zł . To najwyższa od 10 lat kwota tego typu kredytów. Z raportu Gumtree.pl wynika, że badani, którzy w ostatnich trzech latach kupili mieszkanie, najczęściej decydowali się na kredyt hipoteczny (40%). Wśród nich przeważały osoby (47%) w wieku od 25 do 39 lat, mające już często ugruntowaną pozycję zawodową, ale mogące jeszcze wziąć kredyt nawet na 25 lub 30 lat. Nieco ponad ¼ Polaków mogła sobie pozwolić na zakup lokum wyłącznie za gotówkę. Drugie tyle osób wybrało opcję „część za gotówkę, część na kredyt”, charakteryzującą się wyższą wpłatą gotówkową niż w przypadku kredytu hipotecznego z wkładem własnym. Niewielka część nabywców mieszkań (6%) zdecydowała się na finansowanie zakupu mało popularnym kredytem gotówkowym, wybieranym najchętniej przez osoby do 24 roku życia. Co trzeci Polak zadeklarował, iż spłaca kredyt samemu z własnych dochodów, a blisko 70% osób dokonuje spłaty wspólnie z małżonkiem lub partnerem. Na wkład własny ponad połowa badanych odłożyła pieniądze samodzielnie, 31% miała je od rodziny, a 32% wzięło w tym celu dodatkowy kredyt.

Zakup lokum z rynku pierwotnego częściej z pomocą agenta

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!