×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Post... modernistycznie, czyli ABC nowoczesnego domu

Post... modernistycznie, czyli ABC nowoczesnego domu

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 29 sty 2015 14:29
Zaktualizowano: 30 sty 2015 08:47

Domy nowoczesne to najczęściej idealne połączenie funkcjonalności, piękna i wyjątkowego wyglądu. Inwestorzy poszukujący niebanalnego projektu cenią sobie zastosowanie nowoczesnych instalacji, pozwalających na wykorzystanie naturalnych źródeł energii.

Nowocześni inwestorzy poszukują obiektów ciekawej bryle i nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych. Prostota bryły i odwaga w kolorystyce, którą charakteryzują się nowoczesne domy to swoista alternatywa dla budynków typu dworkowego. Architektura, podążając za prądami kulturowymi, również ulega przemianom. Nie wszyscy chcą już podążać za modą – poszukują wyjątkowego miejsca do życia. Coraz częściej inwestorzy podczas wyboru projektu kierują się bardzo indywidualnymi upodobaniami i nastrojami.

Nowoczesny dom?
Projekty domów nowoczesnych przeżywają swój rozkwit. Charakteryzują się rozmachem i futurystycznym stylem. Często rezygnuje się w nich z tradycyjnego, ukośnego dachu. Architekci proponują tu nowoczesne rozwiązania w postaci dużych przeszkleń, elementów ze stali, asymetrycznych, prostych linii budynku. W tego typu projektach domów niemalże standardem są liczne tarasy i pomieszczenia dodatkowe typu pralnia, sauna, garderoby, a nawet basen. Aktualnym trendem jest także stosowanie energooszczędnych rozwiązań – kolektorów, pomp ciepła, wentylacji z rekuperacją czy informatycznych systemów sterowania domem.

Zobacz także:  Szary, biały... Po prostu nowoczesny salon

Wśród projektów domów nowoczesnych można znaleźć również bardziej stonowane wersje, przypominające styl tradycyjny, z nowoczesnymi akcentami. Współczesne domy to znacznie więcej niż tylko miejsce zamieszkania. Domy nowoczesne o ponowoczesne to sposób ekspresji siebie i swojego stylu, więc tak, jak ludzie – są bardziej i mniej awangardowe.

Okiem architekta

Dom nowoczesny jest pojęciem dość szerokim. Próbę zdefiniowania tego pojęcia podjął arch. Tomasz Sobieszuk Biura Projektów MTM Styl: W odniesieniu do domów jednorodzinnych słowo „nowoczesny” może mieć wiele znaczeń. W powszechnym rozumieniu jest to dom o prostej, czystej bryle pozbawionej historycznych ozdobników, o niewielkim nachyleniu dachu, z dużymi oknami. Zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż pierwowzory takich domów powstawały w Europie, w tym również w Polsce w latach 20. i 30. XX wieku w czasach modernizmu. Były to piękne budynki, ale niestety ten styl został nam obrzydzony w latach 60. i 70., kiedy bardzo nieudolnie próbowano go naśladować, czego efektem były słynne „słupki”. Na szczęście ostatnio obserwujemy coraz większe zainteresowanie domami tzw. „nowoczesnymi”. Technologie i materiały budowlane sprawiają, że duże domy nie są zimne, a płaskie dachy i tarasy szczelne. Elewacje mogą być wykończone w dowolny sposób – tradycyjnym, białym tynkiem, impregnowanym drewnem lub zaczerpniętymi z budownictwa przemysłowego różnego rodzaju okładzinami z blachy lub kompozytów.

Nowoczesność to nie tylko stylistyka samej bryły domu, ale również funkcjonalność i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, materiałowe i instalacyjne. O ile w segmencie stosowanych materiałów wznoszeniowych i pokryć dachowych od lat stosowane są te same technologie, to swoista rewolucja nastąpiła w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej, materiałów stosowanych do termo- i hydroizolacji, jak również nowoczesnych systemów grzewczych. Coraz częściej ogrzewanie domu jest oparte o wykorzystanie energii pochodzącej z ziemi (pompy ciepła) lub energii słonecznej. Ponadto, funkcjonalne i energooszczędne okazuje się zastosowanie sytemu „inteligentnego domu”, który jest dopełnieniem nowoczesności. 

Zobacz także:  Szkło w roli głównej - nowoczesne wnętrze domu "Otwartego"

 

Na temat projektowania nowoczesnych domów wypowiadają się także nasi eksperci.

 

Nowoczesność = funkcjonalność
arch. Sylwia Strzelecka, S&O „Projekty Sylwii Strzeleckiej”
Większość inwestorów wybiera domy o tradycyjnej, klasycznej formie, ale wyposażone w nowoczesne instalacje, o prostej, łatwej w budowie konstrukcji, nieskomplikowanej bryle powiązanej z otoczeniem za pomocą tarasów, podcieni, zadaszeń i obowiązkowo z zastosowaniem energooszczędnych technologi budowlanych i instalacyjnych. Nowoczesności wybranego projektu poszukują częściej w rozkładzie pomieszczeń, ich przestronności i funkcjonalności oraz obniżeniu kosztów eksploatacji, niż w wyszukanej, niekonwencjonalnej formie architektury. Wydaje mi się, że to dobra droga do poprawienia jakości i uporządkowania budownictw domów jednorodzinnych na naszych terenach.

 

Czym jest nowoczesność?
arch. Monika Lisowska-Łętocha – dyrektor pracowni projektowej Biura Projektów ARCHON+

Dużą popularnością cieszą się proste, zwarte bryły, przykryte dachem dwuspadowym, w których zrezygnowano z elementów elewacyjnych, charakterystycznych dla stylu tradycyjnego takich jak: drobne podziały okien i ozdobne opaski wokół nich, boniowanie elewacji, stylizowane balustrady. Obecnie preferowany styl nowoczesny charakteryzuje się stonowaną kolorystyką elewacji, wykorzystującą popularne w ostatnich latach odcienie bieli, szarości czy brązu, połączone z kolorystyką naturalnych materiałów wykończeniowych takich jak kamień, drewno. Często fragmenty elewacji lub detale zaakcentowane są mocniejszymi kolorami.

Coraz częściej wybierane są większe, niż w domach tradycyjnych powierzchnie przeszkleń, bez modnych jeszcze kilka lat temu szprosów. W słoneczne dni takie powiększone okna, dodatkowo dogrzewają pomieszczenia zlokalizowane po południowej stronie budynku. Lukarny i wykusze w domach nowoczesnych zyskały zupełnie inny wygląd, dzięki nowoczesnej, prostokątnej formie. Warto podkreślić, że styl obecnie wybieranych domów nowoczesnych oparty jest na tradycyjnych formach i rozwiązaniach konstrukcyjnych, co powoduje, że budowa takich domów jest ekonomiczna, a forma nie odcina się całkowicie od tradycji tylko jest jej współczesną metamorfozą. Popularnością cieszą się nowoczesne materiały wykończeniowe, dzięki którym łatwiej jest uzyskać ciekawy, niepowtarzalny efekt np.: stosując elementy szklane, stalowe, okładziny elewacyjne, czy elementy dekoracyjne z naturalnego drewna.


Klienci wybierający projekty domów nowoczesnych, oprócz ciekawego wzornictwa i atrakcyjnego układu funkcjonalnego interesują się coraz częściej rozwiązaniami, wpływającymi na zmniejszenie kosztów eksploatacji przyszłego domu. Rośnie również świadomość ekologiczna naszych Klientów, dlatego coraz częściej wybierają projekty domów nowoczesnych w wersji energooszczędnej. Takie domy oprócz zwiększonej izolacyjności termicznej są wyposażone w nowoczesne instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także