Najlepsze Domy
[Poradnik] Jak kupować mieszkanie?

[Poradnik] Jak kupować mieszkanie?

Wybór ekspozycji mieszkania w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań. Fot. Cordia Polska
Wybór ekspozycji mieszkania w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań. Fot. Cordia Polska
Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie.

Młodzi Polacy chętniej niż inni Europejczycy kupują mieszkania na własność. Na swoje przeprowadzamy się po raz pierwszy jeszcze przed 32. urodzinami. Jak robić to dobrze? Łukasz Węcławski, Director of Investment Preparation i główny architekt w Cordia Polska, radzi, jak wybrać idealne dla siebie mieszkanie, które będzie służyło nam przez długie lata.

Małe jest piękne?

Pierwszym i podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać przy zakupie mieszkania, jest pytanie o metraż.

Niekiedy możemy spotkać się z radą, żeby szukać mieszkania większego niż nasze aktualne potrzeby. W praktyce jednak często ogranicza nas budżet. Trzeba więc szukać złotego środka – albo większej kawalerki o metrażu od 30-35 m kw., albo niewielkiego lokum dwupokojowego. Para będzie się czuła komfortowo już w 45-50 m kw., ale rodziny z dziećmi powinny wybierać raczej większe mieszkania, powyżej 60 m kw. – mówi Łukasz Węcławski.

Dużym atutem mieszkania, niezależnie od jego wielkości, jest dodatkowa przestrzeń – boksy i komórki lokatorskie, które pozwalają na składowanie mniej poręcznych przedmiotów, takich jak rowery, narty i nieużywane na co dzień sprzęty. Warto zainwestować w taki składzik, który pomoże nam odciążyć mieszkanie nie tylko estetycznie, ale i funkcjonalnie.

Dobry rozkład to podstawa

Budżet wymusza zakup mniejszego mieszkania? Nic straconego – dobry rozkład potrafi z nawiązką nadrobić braki w metrażu. Może się np. okazać, że dla kilkuosobowej rodziny mniejsze lokum z trzema pokojami, osobną łazienką i toaletą będzie na co dzień wygodniejsze niż przestronny apartament z jedną łazienką i kuchnią w aneksie.

Rodziny z dziećmi na pewno skorzystają na nieprzechodnich pomieszczeniach. Natomiast w mniejszych mieszkaniach, np. kawalerkach, warto uważać na proporcje kuchni i łazienki. Im większe, tym bardziej traci na metrażu pokój, w którym spędzamy przecież stosunkowo najwięcej czasu – zauważa Łukasz Węcławski.

Dobrze jest sprawdzić, jak ewentualnie będziemy mogli wpływać na rozkład mieszkania w przyszłości – i czy będziemy je mogli dostosować do swoich zmieniających się potrzeb, np. poprzez wyburzenie którejś ze ścian.

Można wybrać np. taki projekt mieszkania, który pozwoli w dowolnym momencie wydzielić z salonu z aneksem odrębną, widną kuchnię. Przewidzieliśmy taką możliwość w wybranych mieszkaniach na Zielonym Bemowie. Jeśli komuś znudzi się aneks lub będzie chciał zmienić salon w sypialnię, zrobi to bez problemu – mówi Łukasz Węcławski.

Okna na cztery strony świata

Wybór ekspozycji mieszkania w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań. Warto na pewno kupować tzw. mieszkania dwustronne, które będą słoneczne i jasne przez cały dzień i które będzie można wygodnie przewietrzyć. A jeśli już musimy wybierać?

Przyjęło się, że najlepsza ekspozycja to ta na zachód i południe. To ona zapewnia naturalne doświetlenie lokalu, co może mieć szczególne znaczenie zimą. Zachodnia lokalizacja to też dobry wybór dla balkonu. Docenią ją osoby lubiący wieczorny wypoczynek na świeżym powietrzu. Najlepiej nadają się do niego duże, funkcjonalne balkony o głębokości ok. 180 cm, na których da się ustawić stolik lub powiesić hamak i wygodnie z nich korzystać. Na szczęście duży balkon czy loggia to dziś coraz częstszy standard – tłumaczy Łukasz Węcławski z Cordia Polska.

Ranking pięter

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!