×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Paleo zamiast retro: zamieszkaj w jaskini

Paleo zamiast retro: zamieszkaj w jaskini

Autor: Katarzyna Szulik
Dodano: 20 sty 2015 13:52
Zaktualizowano: 20 sty 2015 14:06

Budowlana ewolucja zatoczyła koło – ludzie z wieżowców schodzą do jaskini. Aranżacja domów pod ziemią lub w kamiennych pieczarach to trend szybko zyskujący popularność wśród fanów ekologii i niesztampowego designu. W tym przypadku powiedzenie „Mieszkasz jak jaskiniowiec” nabiera zupełnie innego znaczenia.

Budowlana ewolucja zatoczyła koło – ludzie z wieżowców schodzą do jaskini. Aranżacja domów pod ziemią lub w kamiennych pieczarach to trend szybko zyskujący popularność wśród fanów ekologii i niesztampowego designu. W tym przypadku powiedzenie „Mieszkasz jak jaskiniowiec” nabiera zupełnie innego znaczenia.

Współczesny Fred Flinstone
Budowanie mieszkań pod ziemią lub w jaskiniach to przede wszystkim domena ludzi zamożnych i przeciwstawiających się tradycyjnym rozwiązaniom. Zarówno projekt, jak i wykonanie tego rodzaju obiektu to prawdziwe wyzwanie. Ze względu na osobliwość rozwiązania koszty takiej zachcianki mogą być ekstremalnie wysokie. Czasem problem stanowi również znalezienie architekta, który podjąłby się stworzenia projektu wymagającego tyle pracy.

Czytaj także: Dom niczym z epoki kamienia

Abstrahując od ceny, największą zaletą tego typu mieszkań z pewnością są niepowtarzalne widoki i ciekawa architektura, a największą bolączką niedobór naturalnego światła i olbrzymie koszty związane z ogrzaniem obiektu, szczególnie w okresie zimowym.

Nie wszędzie jednak realizacja tego typu obiektu będzie możliwa – olbrzymią rolę odgrywa przede wszystkim teren, który musi być odpowiednio przystosowany oraz formalna zgoda ze strony przedstawicieli miasta. Jeżeli teren, na którym ma powstać nietypowe mieszkanie znajduje się pod ochroną albo jest pomnikiem przyrody, nie ma mowy o przerobieniu go na oryginalny dom.

Podziemne punkty na mapie świata
Czas na projekty mieszkań, które zostały zrealizowane, stając się prawdziwą perełką architektoniczną i atrakcją turystyczną.

Pierwszym przykładem jest budowla zlokalizowana w jaskini z piaskowca w amerykańskiej miejscowości Festus w stanie Missouri. Realizatorami nietypowej nieruchomości na imponującej powierzchni 15 000 m² byli Curt i Deborah Sleeper. W 2009 r. obiekt został wystawiony na sprzedaż, a jego wartość wyceniona została na niebagatelną sumę 300 tys. dolarów. W środku znajdują się m.in. 3 sypialnie i olbrzymi salon. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu wykorzystującemu ogrzewanie geotermalne, we wnętrzu nie trzeba lokalizować klimatyzacji ani pieca służącego ogrzewaniu. Obiekt ma co najmniej 3 źródła wód podziemnych, a podczas obfitych deszczów z klifów wydostać się może nawet 14 wodospadów. Posiadłość mierzy w sumie 2,8 malowniczych, częściowo zalesionych akrów.

Kolejny przykład domu zlokalizowanego pod ziemią pochodzi ze Szwajcarii, konkretnie z małej miejscowości o nazwie Vals. Autorem projektu jest holenderskie studio architektoniczne, które wykonało go we współpracy z Christianem Mullerem. Z przodu umieszczono wiele okien dość dużych rozmiarów, starając się dostarczyć do środka jak najwięcej światła dziennego, ponieważ dalsza część domu znajduje się pod ziemią.

Dom posiada dwa wejścia – oprócz centralnego jeszcze jedno zlokalizowane za stodołą, do którego prowadzi podziemny korytarz. Wokół domu zbudowanego z kamienia rozciąga się malowniczy widok na wiejską okolicę i przepiękne góry.

W Szwajcarii, a dokładniej w miejscowości Dietikon, znajdziemy jeszcze jeden przykład tego typu budynku.

Posiadłość wybudowana została przez studio architektoniczne Vetsch. Trawa, pod którą znajdują się pomieszczenia, służy jako swego rodzaju izolacja, która chroni przed deszczem, wiatrem i zapewnia optymalną temperaturę. Nieruchomość składa się z 9 domów zlokalizowanych wokół sztucznego jeziora, a wewnątrz ziemi znajduje się także dużych rozmiarów podziemny parking.

Pokoje dzienne usytuowane zostały od strony południa, sypialnie natomiast od północy. Każda z łazienek została wyposażona w otwór w dachu, przez który wpada światło dzienne. Dzięki frontom w kolorze białym ukrytym pośród zielonych wzgórz, domy przyjmują prawdziwie bajkowy klimat.

Ciekawy przykład tego typu budownictwa pochodzi z Walii, gdzie w miejscowości Druidston całkowicie pod ziemią ukryty został nowoczesny, szklany dom. Budynek o nazwie Malator wybudowany został w roku 1998 i zasadniczo różni się od podobnych projektów przez to, że nie ma widocznego, wyraźnie wyznaczonego wejścia – cała konstrukcja znajduje się po prostu pod ziemią.

Projekt został przygotowany dla Boba Marshalla-Andrewsa przez studio Future Systems. Przez swój osobliwy wygląd nieruchomość nazywana bywa „domem Teletubisiów” i jest to bardzo trafne porównanie. We wnętrzu znajduje się jeden ogromny pokój z dużą ilością okien mających zapewnić światło dzienne. Na środku zlokalizowana jest kuchnia oraz tajemnicze pomieszczenie, kryjące za zamkniętymi drzwiami małą łazienkę.

Na koniec coś z Grecji – dom o nazwie Aloni położony na malowniczych Cykladach. Jednopoziomowy budynek o powierzchni 240 m² posiada wiele rozwiązań ekologicznych, np. ściany z utwardzonej ziemi i ziemisty dach z roślinnością, który oprócz pełnienia funkcji izolatora staje się naturalnym kamuflażem dla budynku, który po prostu znika we wnętrzu ziemi, wpisując się w pustynną scenerię. Nieruchomość powstała na zboczach dwóch sąsiadujących wzgórz, a od zachodniej strony urozmaicono ją dużym basenem.

Jak widać, trend uciekania z centrum miasta i projektowania nietypowych, podziemnych domów wciąż nie słabnie. Trzeba przyznać, że projekty nowatorskich mieszkań w jaskiniach są wybitne, ciesząc oko każdego, kto zdecyduje się osobiście przekonać o ich wyjątkowości.

Jeśli ktoś chciałby podłapać pomysł i zdecydować się na własne cztery kąty pod ziemią, musi zdawać sobie sprawę, że mieszkanie „w zgodzie z naturą” to nie tylko przyjemność, ale też spore koszty związane z utrzymaniem i adaptacją tak nietypowego miejsca zamieszkania.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także