×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Odmieniona rezydencja z wytwornym wnętrzem

Odmieniona rezydencja z wytwornym wnętrzem

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 09 lut 2017 13:18
Zaktualizowano: 14 lut 2017 14:37

Ta nowojorska, XIX-wieczna pięciopiętrowa kamienica przeszła gruntowną renowację, czyniącą z niej nie tylko nowoczesny pasywny dom, ale też i wspaniałą ozdobę, godną wytwornych ogrodów Carroll Brooklyn.

Architekt Louis Mackall stanął przed nie lada wyzwaniem. Musiał odnowić wnętrza tej rezydencja tak, aby spełniła najbardziej surowe wymagania stawiane domom pasywnym, jednocześnie nie ujmując nic, a nic z jej historycznego, urokliwego charakteru.

Najtrudniejszym etapem było zastosowanie nowoczesnych materiałów odnawialnych oraz izolacyjnych, których użycie nie zaburzyło tradycyjnego wyglądu wnętrza rezydencji, a wręcz je dopełniło.

Tradycja i nowoczesność

Mając to na uwadze Louis Mackall połączył tradycyjne i nowoczesne rozwiązania tak, aby zagwarantować pasywny standard energetyczny domu, zwracając przy tym uwagę na najmniejsze, historyczne szczegóły związane z wykończeniem i aranżacją wnętrz.

Kluczem do sukcesu przy historycznej renowacji  tej rezydencji było zachowanie ciągłości i spójności w wyglądzie wnętrz.

Celem architekta było uzyskanie takiego efektu, żeby użytkownik odnosił wrażenie, że nowoczesne pasywne materiały i rozwiązania oraz wyposażenie wnętrz, jak i cała stolarka okienna były stałym i nieodzownymi elementami tego domu.

Dlatego też nieodzowna stała się współpraca z wykonawcą Jeremym Shannonem AIA. Wykorzystali drewnianą pasywną stolarkę okienną Windows Zola oraz meble sygnowane przez Jamesa Schribera.

Największe wyzwanie

Jednym z największych wyzwań podczas prowadzenia renowacji wnętrz były grube mury obwodowe rezydencji. Dodatkowo ich grubość zwiększało zastosowanie izolacji.

Architekt, aby uniknąć nieestetycznego efektu związanego z głębokim "ciepłym" osadzeniem okien w ścianie wykorzystał stolarkę okienną zwężającą się w zewnętrznym kierunku (wgłąb ściany). Dzięki temu, udało się wpuścić więcej światła do wnętrz domu, jednocześnie zwiększając funkcjonalność pomieszczeń przy zachowaniu rygorystycznych wymagań stawianym oknom pasywnym.

Subtelne i osobiste wnętrza

Idąc za osobistymi potrzebami i estetycznymi wymaganiami właścicieli rezydencji, co do aranżacji wnętrz, Louis Mackall postawił na duńskie wzornictwo oraz marokańskie akcenty. Te ostatnie odnajdziemy podziwiając zabytkowy dywan w salonie, czy niestandardowe płytki kuchenne.

W urządzaniu wnętrz architekt postawił na złamaną biel oraz subtelne szarości w stonowanych wnętrzach, w których przeplatają się delikatne ornamenty ścienne i sufitowe. Ciepły charakter uzyskał stosując lakierowane drewniane podłogi, z których wydobył naturalny rysunek drewna. Także akcenty w postaci drewnianych belek sufitowych ocieplają zimną biel wnętrz.

Niesamowity, historyczny charakter nadają także drewniane meble sygnowane marką  Jamesa Schribera. Na szczególne uznanie zasługują meble kuchenne, które umiejętnie łączą tradycyjny design z nowoczesnością.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także